Praga

Praga zwana także „miastem stu wież” czy „sercem Europy” to miasto, które jest tak blisko, że możemy się tu poczuć jak w domu i jednocześnie na tyle daleko, żeby zachwycić nas swoim niepowtarzalnym urokiem, odmiennością, historią. Niewiele jest miast na świecie, w których na tak małej powierzchni znajduje się tak wiele zabytków i gdzie tradycja w subtelny sposób miesza się z nowoczesnością. W 1992 roku zabytkowe centrum miasta Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejsc gdzie można przenocować w Pradze jest sporo, my tradycyjnie wybieramy pole namiotowe a dokładnie camping Sokol Praha (GPS: N 50°5.31327′, E 14°34.98962′). Wybraliśmy go, bo podoba nam się jego lokalizacja, no i cena jest w miarę przystępna (miejsce – 14 euro, dorosły – 9 euro, dziecko – 4 euro i prąd – 5 euro).

Camping usytuowany jest na przedmieściach Pragi (w strefie 9) co bardzo nam ułatwia dojazd do stolicy. Na jego terenie znajduje się basen oraz wiele innych atrakcji m. in. wielkie szachy. Camping położony jest w pobliżu dosyć sporego jeziora oraz stacji kolejowej Praha – Dolni Počenice.

Panie na recepcji są bardzo miłe i pomocne i dzięki temu dowiadujemy się, że rano możemy podjechać za darmo busem na wspomnianą już wcześniej stację kolejową. Camping oferuje darmowy dowóz do stacji kolejowej o określonych godzinach. Karta poniżej to dokument, który umieścić musimy pod przednią szybą Opla, aby móc bez przeszkód wjeżdżać na camping.

Camping znajduje się w przecudnej okolicy, zatem warto wybrać się na spacer i na własne oczy zobaczyć te piękne tereny.

Na zwiedzanie Pragi przeznaczamy tylko jeden, ale za to cały dzień. Przed wyjazdem jak zwykle mamy szczegółowo przygotowany plan zwiedzania, więc wszystko powinno pójść gładko. Zatem zaraz po śniadaniu idziemy do campingowego busa, który zawozi nas na stację kolejową Praha – Dolni Počenice. Na peronie kupujemy bilety 90-minutowe do, po i z Pragi. Ceny przyzwoite: 32 korony – bilet normalny, 16 koron – bilet ulgowy.

Po krótkiej podróży pociągiem wysiadamy na stacji Praha Masorykovo. Chcemy maksymalnie wykorzystać nasze bilety (90 minut), zatem stamtąd tramwajem numer 6 jedziemy na północ do Výstaviště – miejsca różnorodnych budowli, gdzie dosyć często mają miejsce różne wydarzenia, wystawy. Spacerujemy sobie po Parku Stromovka, na terenie którego celowo umieszczono zupełnie niepasujące do siebie budowle pod kątem stylu: Pałac Przemysłowy, Planetarium, nowoczesną halę sportową czy teatr Goja Music Hall w kształcie piramidy. Zaprojektowany w stylu angielskim Park Stromovka jest największym parkiem w centrum Pragi. Od 1988 roku park ten jest zabytkiem przyrody.

Następnie tramwajem linii 12 jedziemy do stacji metra Nadrazi Holesovice z której to już metrem linii C przemieszczamy się do stacji Florenc, tam przesiadamy się do linii B i wysiadamy na stacji Nam. Republiky. Stamtąd zaczynamy już piesze zwiedzanie i tak po kolei zaglądamy w miejsca takie jak:

  • Muzeum Komunizmu (Muzeum Komunismu) – pierwsze muzeum komunizmu w Czechach. Można tu zobaczyć wystawę „Komunizm – sen, rzeczywistość i koszmar” przedstawiającą historię kraju w latach 1948 – 1989. W muzeum zobaczyć można archiwalne zdjęcia, dokumenty, materiały filmowe, plakaty i inne ciekawe eksponaty.
  • Brama Prochowa (Prašná Brána) – to piękna brama wykona w stylu późnogotyckim, stanowi początek drogi królewskiej. Jej budowę rozpoczęto w XV wieku, a dokładnie w 1475 roku. W XVII i XVIII w. służyła jako skład prochu, dlatego też po dziś dzień nazywana jest Bramą Prochową. Po obu stronach bramy znajdują się rzeźby królów: Jerzego z Poděbrad, Władysława II, Przemysła Ottokara II i Karola IV.
  • ulica Celetná – jedna z najstarszych ulic w Pradze, jest częścią drogi królewskiej, którą to podążali czescy monarchowie, gdy byli koronowani. Każda ulica na tej trasie uznawana była i nadal jest za bardzo ważną. Idąc wzdłuż niej można podziwiać przeróżne, wybudowane w różnym stylu kamienice, np Dom pod Czarną Madonną (Dům U Černé Matky Boží)
  • Muzeum Zabawek Erotycznych (Sex Machines Museum) – muzeum w którym można zobaczyć nie tylko ponad 200 zabawek erotycznych wykorzystywanych na przestrzeni wieków, ale także wystawę sztuki.
  • Karolinum – to siedziba Uniwersytetu Karola, czyli najważniejszej czeskiej uczelni założonej przez Karola VI w 1348 roku. W piwnicach Karolinum znajdują się pozostałości murów romańskiego domu z XIII wieku.
  • Ratusz Staromiejski (Staroměstská Radnice) – początki tego budynku sięgają 1338 roku. Na najstarszej części ratusza umieszczony jest XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj (Pražský orloj, Staroměstský orloj), który składa się z trzech części: astronomicznej, która ukazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej i animacyjnej. Ta ostatnia co godzinę pokazuje dwunastu apostołów, a także Turka, Żyda, kostuchę oraz uosobienie próżności trzymające lusterko. Po prawej stronie od obecnego wejścia do ratusza widać herb Starego Miasta, który jest obecnie herbem całej Pragi.
  • Rynek Staromiejski (Staroměstské Náměstí) to reprezentacyjne plac historycznego centrum. Na rynku znajduje się pomnik wybitnego myśliciela Jana Husa. Odbywają się tu także bożonarodzeniowe i wielkanocne targi. My zatrzymujemy się tu nieco dłużej, gdyż akurat trafiliśmy na festiwal kół łowieckich z całej Europy i nie tylko. Na rynku zaczęły gromadzić się kolorowe pochody grup pochodzących z różnych państw, my oczywiście czekamy na grupę z Polski.
  • Dzielnica Żydowska – to dawne żydowskie miasto, zwane Praski Józefów (Josefov). Jego najważniejszymi pamiątkami są synagogi. Najbardziej znana jest Synagoga Staronowa (Staronová Synagoga), która dziś uważana jest za najstarszą czynną synagogę w Europie środkowej i drugą najstarszą na świecie. Na uwagę zasługuje także zegar na wieży Ratusza, którego wskazówki obracają się od prawej do lewej.
  • Rudolfinum – budynek pochodzący z XIX wieku, który obecnie jest siedzibą galerii (Galerie Rudolfinum) w której można zobaczyć głównie współczesną fotografię i malarstwo. Mieści się tu także Czeska Filharmonia (Česká Filharmonie)

Warto też zaznaczyć, że ścisłe centrum miasta jest zamknięte dla samochodów osobowych, za to wszędzie obecne są torowiska tramwajowe i stylowe taksówki.

Następnie wracamy znów na Rynek Staromiejski by wprost z niego udać się na Mały Rynek (Malé Náměstí) a później na spacer ulicą Karlova (Karlova ulice). W jednym z budynków przy tej ulicy, w Domu u Dwóch Arabów (U dvou Arabů) prawdopodobnie powstała w XVIII wieku pierwsza w Pradze kawiarnia. Dziś ulica tętni życiem, mnóstwo tu sklepów, restauracji i kawiarni. Po chwili dochodzimy do Placu Krzyżowców (Křížovnické Náměstí) na którym naszym oczom ukazuje się neogotycki pomnik króla Karola IV, postawiony w 1848 roku. Obok niego znajduje się dawny klasztor krzyżowców, w którym obecnie mieści się Muzeum Mostu Karola (Muzeum Karlova Mostu).

Póki co kończymy zwiedzać tę stronę Wełtawy i zmierzamy w kierunku Mostu Karola (Karlův Most). To jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w całej Europie. Ma ponad 500 metrów długości. Przed wiekami biegła tędy droga królewska. Na moście mamy okazję zobaczyć niesamowitą galerię 30 rzeźb świętych. Są tam między innymi: figura Jana Nepomucena z aureolą z gwiazd, czyli jednego z najważniejszych czeskich świętych oraz Kalwaria – najstarsza rzeźba, która była na moście już w czasach Karola IV. Warto wspomnieć, że Jan Nepomucen został zrzucony właśnie z tego mostu, wtedy zwanego Kamiennym, do Wełtawy w XIV w. na polecenie władcy za zbyt pryncypialne podejście do kwestii tajemnicy spowiedzi, a konkretnie tajemnicy spowiedzi królowej przed zazdrosnym królem. Na moście można również zauważyć sekwencję liczb: 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1. Ciekawi jesteście co oznaczają? Zatem: Cesarz Karol IV wmurował kamień węgielny pod most, któremu 500 lat później zostało nadane jego imię, dokładnie 9 lipca 1357 r., o godz. 5.31. Rozpoczynając budowę, zadbano o ten symboliczny anagram, bo astrologia i matematyka zawsze były w Pradze cenione. Z mostu można podziwiać panoramę praskiego zamku.

Po zejściu z mostu zaczynamy zwiedzać zachodnią stronę Pragi i po kolei zmierzamy do:

  • Hergetova Cihelna –  nieco szokująca ale ciekawa i odważna fontanna o nazwie „Piss” zaprojektowana przez Davida Černego. Znajduje się na środku dziedzińca byłej cegielni Hergeta i przedstawia dwóch nagich mężczyzn, którzy stojąc w brodziku mającym kształt Czech „wysikują” na wodzie napis: Praha. Ciekawe jak długo taka rzeźba utrzymałaby się w Polsce?
  • Pałac Wallensteina (Valdštejnský Palác) – piękny barokowy pałac, w którym obecnie znajduje się czeski Senat, udostępniony do zwiedzania za darmo. Pałac Wallensteina został wybudowany dzięki dowódcy wojskowemu Albrechtowi von Wallensteinowi, gdyż chciał on stworzyć budynek równie wystawny i znaczny jak Zamek Praski. Mógł sobie na to pozwolić będąc zamożnym człowiekiem o czym świadczyć może chociażby standard pałacowych stajni w których to znajdowały się marmurowe żłoby, a przy każdym boksie dla konia wisiał obraz zamieszkującego go rumaka. Budowę pałacu rozpoczęto w 1624 roku, a ukończono dopiero w 1630 roku, jako że inwestycja ta okazała się być ogromnym i czasochłonnym przedsięwzięciem oraz zajmowała ogromną powierzchnię, którą zdobyto poprzez wykupienie i zburzenie 26 okolicznych domów, 2 cegielni, bramy miejskiej oraz zlikwidowanie 6 ogrodów. Niestety Albrecht von Wallenstein niezbyt długo cieszył się pałacem. W 1634 został zabity przez swoje wygórowane ambicje. W swoim życiu odniósł wiele sukcesów, zwycięstw jednak uznanie władcy mu nie wystarczało, pragnął więcej. Jego celem było zdobycie korony Czech i rządzenie krajem, dlatego też przez rok prowadził negocjacje z wrogiem bez zgody cesarza.
  • Ogród Wallensteina (Valdštejnská Zahrada)- Obok pałacu znajduje się przepiękny, otoczony wysokim murem ogród z półkolistą sceną na której w lecie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. Wstęp do ogrodu jest również wolny.
  • Małostrański Rynek (Malostranské Náměstí) – rynek sięgający dziesiątego wieku, choć obecny kształt uzyskał dopiero w 1869 roku. Stoi na nim potężny barokowy Kościół świętego Mikołaja (Kostel sv. Mikuláše) z 70-metrową dzwonnicą z której można podziwiać piękną panoramę miasta. Rynek otaczają także kamienice, takie jak: ratusz w stylu późnorenesansowym z piętnastego wieku i Pałac Karola Lichtensteina.
  • Zamek Praski (Pražský Hrad) – zwany jest także zamkiem na Hradczanach. Zamek ten to jeden z największych kompleksów zamkowych świata, gdyż składa się z zabytkowych pałaców, budowli sakralnych, rozległych ogrodów i  wielu malowniczych zakątków, zgłębiając tajniki barwnej tysiącletniej historii siedziby czeskich królów czy prezydentów. Opiekę nad zespołem zamkowym sprawuje monumentalna gotycka katedra św. Wita. Zamek stanowi także siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej. Teren zamku otaczają rozległe zabytkowe ogrody. Warto wspomnieć, iż w 1003 roku zamek ten zajął Bolesław Chrobry (jak podaje czeski Kronikarz Kosmas: „przyszedłszy z wielkim wojskiem polskim naszedł miasto Pragę i przez dwa lata ją posiadał”)
  • Złota Uliczka (Zlatá Ulička) – miejsce pełne uroczych miniaturowych domków. Mówi się, ze dawniej mieszkali tutaj alchemicy. Nazwa ulicy wzięła się od żydowskich złotników, którzy mieli tu niegdyś zamieszkiwać. Przy Złotej Uliczce, od 1916 roku mieszkał Franz Kafka, który tu właśnie napisał sześć swoich opowiadań.
  • Katedra Św. Wita (Chrám sv. Víta) – jedna z najpiękniejszych katedr w Europie oraz największy i najważniejszy praski kościół. Jej budowa trwała niemal sześć wieków (1344-1929). Wnętrza katedry są niesamowite. Światło wpadające przez 13 barwnych witraży tworzy wewnątrz niesamowitą atmosferę.
  • Hradczany – tutaj zatrzymujemy się dłużej, gdyż jest to urocze miejsce widoczne spod Petřín, na które oczywiście wdrapujemy się na nogach. Hradczany to obecnie jedna z dzielnic Pragi. Przy jej głównym placu znajduje się wiele barokowych pałaców, takich jak: Pałac Arcybiskupi (Arcibiskupský Palác), Pałac Sternbergów (Šternberský Palác), Pałac Martinicki (Martinický Palác) czy Pałac Hrzański (Hrzánský Palác).
  • Mur Lennona (Lennonova zeď ) – kolorowy fragment muru znajdujący się na ustronnym placu, naprzeciwko francuskiej ambasady w uroczej dzielnicy Mala Strana. Jego historia zaczęła się 40 lat temu po tragicznej śmierci słynnego muzyka. Mur Lennona w Pradze to wyjątkowy symbol wolności i zaangażowania, pokoju, młodości i walki o zmianę. Ta ściana cały czas się zmienia, gdyż każdy może chwycić puszkę sprayu i coś napisać, namalować, zostawić po sobie ślad.
  • Wyspa Kampa – sztuczna wyspa o powierzchni 5,2 hektara położona w centrum Pragi, w dzielnicy Malá Strana. To jedno z najbardziej urokliwych i romantycznych zakątków Pragi. Można dostać się na nią z Mostu Karola lub Małej Strany. Wystarczy zejść po kamiennych schodach, aby poczuć się niemal jak w Wenecji. A to za sprawą kanałów i kamienic (Pražské Benátky) wyrastających niemal z wody w północnej części wyspy. 
  • Praskie Dzieciątko Jezus (Pražské Jezulátko) – figurka wykonana z drewna pokrytego woskiem. Pochodzi z połowy XVI wieku i znajduje się w kościele Panny Marii Zwycięskiej w Pradze. Ma ponad 150 ubranek , darowanych mu w podzięce za spełnianie próśb i wysłuchanie modlitw.
  • Petřín – to nazwa wzgórza z 55-metrową wieżą (Petřínská Rozhledna) na którą można wejść i podziwiać piękną panoramę okolicy. Na wzgórzu znajdują się także ogrody, w których można podziwiać rzeźby przedstawiające znane czeskie osobistości.

W drodze powrotnej przechodzimy przez Most Legii. Po obu jego stronach znajdują się wieże, wykorzystywane dawniej do pobierania opłat za przejazd mostem.

A my po kolei odwiedzamy:

  • Teatr Narodowy  (Národní Divadlo) – teatr w Pradze zbudowany w stylu neorenesansowym, znany jako „Alma Mater czeskiej opery”. Ten jeden z najbardziej charakterystycznych praskich budynków powszechnie uważany jest za krajowy pomnik historii i sztuki.
  • Tańczący Dom (Tančící dům) – zabawny, awangardowy budynek biurowy zaprojektowany przez wybitnego architekta Franka Gehry’ego. Jego nazwa pochodzi od dwóch wież, które przypominają tańczącą parę: Freda Astaire’a i Ginger Rogers.
  • Plac Karola (Karlovo Náměstí) – największy plac Pragi i jeden z większych w Europie. W barokowym pałacu mieszczącym się na placu mieszkał podobno legendarny Faust.
  • Wyszehrad (Vyšehrad) – dawny gród królewski. Na wzgórzu tym znajduje się jedna z ważniejszych atrakcji Pragi, Zamek Wyszehradzki. Według legendy zamek ten był siedzibą legendarnego czeskiego władcy Kroka, którego córka Libusza miała proroczy sen. Śnił jej się człowiek, który ciosał próg do swojego domu, symbolizującego miejsce idealne do zamieszkania. Nakazano przeszukać pobliskie lasy by znaleźć owego mężczyznę i w miejscu w którym go odnaleziono wzniesiono nowe miasto, które otrzymało nazwę “próg”, czyli po czesku Praha. Na wzgórzu znajduje się dziś także cmentarz, na którym pochowano najwybitniejsze osobistości Czech.

To już wszystkie atrakcja, które udało nam się zobaczyć w Pradze.

Z Wyszehradu udajemy się do stacji Vyšehrad i stamtąd metrem jedziemy do stacji Florenc, potem krótki spacerek na dworzec kolejowy Praha Masorykovo a później pociągiem aż do stacji Praha – Dolni Počenice i piechotką na camping.

I cóż ładnego mamy w stolicy Czech? A wszystko, bo Praga to niezwykle piękne miasto, które pozostawia niezapomniane wrażenia i zapada w pamięć, no i te zabytkowe samochody. 🥰 Praga jest bardzo różnorodna, pełna urokliwych miejsc naznaczonych wielowiekową historią, ale też na swój sposób nowoczesna. To miasto ciekawe do odkrywania, pełne miłych, sympatycznych ludzi, otwarte na turystów. Kto raz w Pradze był – powróci tam na pewno! 

Więcej informacji na temat naszej całej trasy we wpisie: Czechy-Austria-Węgry

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments