Ogród botaniczny PAN w Powsinie czyli spacer z elementami nauki 😉

 • adres: ul. Prawdziwka 2, 02-973 Warszawa

Powsin kojarzy się przede wszystkim z przepięknym Ogrodem Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk. To przecudne miejsce powstało w 1974 roku. Obecnie ogród zajmuję powierzchnię około 40 hektarów z czego spora część – około 27 ha – jest udostępniona zwiedzającym. Co roku miejsce to przyciąga tłumy ludzi chcących podziwiać wiele niezwykłych kolekcji roślin pospolitych, ozdobnych, użytkowych i egzotycznych. Warto zaznaczyć, iż wszystkie te rośliny są opisane, więc można je nie tylko zobaczyć ale też wiele się o nich dowiedzieć.

To już nasza druga wizyta w tym miejscu, pierwsza była w 2009 roku, po 12 latach postanowiliśmy przyjechać tu ponownie. Zwiedzanie rozpoczynamy na jednym z parkingów (7 zł za cały dzień), zostawiamy samochód i ruszamy do kas nabyć bilety wstępu, które w 2021 roku wynosiły (12 zł za bilet ulgowy, 16 zł za bilet normalny, 40 zł za bilet rodzinny).

Następnie ruszamy do planu ogrodu botanicznego, by zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych kolekcji roślin.

Na wstępie warto zaznaczyć, że na teren ogrodu jest zakaz wstępu z rowerami/hulajnogami czy na rolkach. Na terenie tego ogrodu botanicznego znajduje się wiele alejek oraz sektorów, które ułatwią zwiedzanie. Przechadzając się wzdłuż roślinności widać także zielone drogowskazy ułatwiające dotarcie do konkretnych miejsc.

Sam ogród botaniczny jest czynny praktycznie cały rok, ale wiadomo największym zainteresowaniem cieszy się od późnej wiosny do wczesnej jesieni. W tym też okresie zakwita wiele pięknych kwiatów: magnolie, różaneczniki czy mniej znane franklinie i azalie.

Naszym zdaniem ogród jest w dobry sposób zaplanowany w okresie wiosenno-letnim. Kiedy się nie przyjedzie zawsze będzie można podziwiać chociaż część kwitnących kwiatów. My w czasie majowej wizyty zauważyliśmy, że kilka roślin jeszcze nie zakwitło.

W ogrodzie znajdują się m.in 12 kolekcji roślin:

 • kolekcja roślin drzewiastych
 • kolekcja roślin tropikalnych i subtropikalnych
 • kolekcja flory Polski
 • kolekcja bylin
 • kolekcja roślin cebulowych i kłączowych
 • kolekcja roślin warzywnych
 • narodowa kolekcja odmian uprawnych róż
 • kolekcja roślin wrzosowatych
 • Ogród Zmysłów
 • kolekcja roślin azjatyckich
 • kolekcja roślin leczniczych i przyprawowych
 • kolekcja roślin sadowniczych

Jedną z naszych ulubionych jest kolekcja roślin azjatyckich oraz kolekcja roślin leczniczych i przyprawowych.

Kolekcja roślin azjatyckich została założona w 2019 roku w 100 rocznicę nawiązania stosunków polsko-japońskich. Na powierzchni 0,36 ha znajduje się ok. 50 różnych taksonów, w tym 50 sztuk  drzew japońskich gatunków wiśni.

Wszystkie z tych roślin leczniczych i przyprawowych są wykorzystywane w medycynie naturalnej, tradycyjnej, ludowej oraz homeopatii i aromaterapii. Przez setki lat rośliny lecznicze były jedynym lekarstwem na wiele schorzeń. Do dnia dzisiejszego nie zrezygnowano z ich magicznych działań i nadal znajdują się w naszych domowych apteczkach. 🌿🍃🍀

Na terenie ogrodu botanicznego PAN w Powsinie mieści się Aleja Pamiątkowa 100-lecia Odkrycia Radu i Polonu. Pomysł powstał w 1998 roku. W tym miejscu są posadzone buki przez laureatów nagród Nobla z fizyki, chemii i medycyny z całego świata. Przy każdym z nich widnieje tabliczka z podpisem osoby, która je sadziła.

My zwiedzanie rozpoczęliśmy od roślin sadowniczych, a skończyliśmy na ogrodzie bylinowym.

Praktycznie przy każdej roślinie znajduje się tabliczka z nazwą. Przy niektórych sektorach znajdują się także większe tablice, na których znajduje się o wiele więcej informacji.

Tak jak wyżej wspomniałam, w Powsinie mieliśmy okazje być dwukrotnie. Jednak termin tej drugiej wizyty okazał się trafniejszy, w maju ogród jest zdecydowanie piękniejszy . 😊

Fajną opcją było także zajrzenie do arboretum, w którym znajdowało się wiele pięknych roślin z klimatu tropikalnego i subtropikalnego.

Bardzo podobał nam się pomysł stworzenia kolekcji flory górskiej w Polsce. Na trzech sztucznie usypanych górkach znajdowało się wiele roślin rosnących w poszczególnych polskich górach: Beskidach, Tatrach czy Pieninach.

Ogromną frajdę sprawił nam też kamienisty szlak na tych trzech górkach, dał nam bowiem namiastkę szlaków górskich.

Podsumowując:

Ogród Botaniczny w Powsinie to wspaniałe miejsce na spacer, relaks połączony z możliwością zdobycia ogromnej wiedzy nie tylko teoretycznej. Na jednym terenie i w cenie jednego biletu można odnaleźć okazy, zakątki atrakcyjne dla osób w różnym wieku, czyli każdy w ogrodzie znajdzie coś fajnego dla siebie. Warto pojawić się tu w kwietniu lub maju, gdyż wtedy jest tu najpiękniej 😁

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments