Pomiędzy dwoma jeziorami: Łebsko i Gardno

  • Latarnia Czołpino
  • Ścieżka przyrodnicza “Światło Latarni”
  • Wzgórze Rowokół
  • Muzeum Wsi Słowińskiej

Latarnia Czołpino

Naszą pierwszą atrakcją tego dnia okazała się latarnia Czołpino, która znajduje się w Smołdzinie przy ulicy Ogrodowej 12. Wysokość światła wynosi około 75 m n.p.m, choć sama latarnia ma jedynie 25,2 m wysokości, czyli nie jest zbyt wysoka.

Dla porównania latarnia Niechorze ma 45 m wysokości. Dojazd do latarni jest w miarę prosty. Parking kosztuje 2 zł za godzinę (cennik w czerwcu). Przy wjeździe otrzymujemy paragon, na podstawie którego płacimy za parking po powrocie do samochodu. Przed udaniem się do latarni płacimy także za wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego (odpowiednio 7 zł za osobę dorosłą i 3,5 zł za dziecko), jako że latarnia znajduje się na terenie parku,

Ścieżka początkowo prowadzi po drewnianym pomoście, potem przez las, a na samym końcu są schody, ale spokojnie po pokonaniu ich jesteśmy już na miejscu. Wchodzimy do budynku, następnie ruszamy schodami do góry, aby po kilku chwilach znaleźć się prawie na samej górze. Tu chwilka przerwy, kupujemy bilety w kasie (4 zł osoba dorosła, 2 zł dziecko) i ruszamy dalej.

Po uiszczeniu opłaty zostaje nam do pokonania dosłownie kilka schodów. Z góry rozpościerają się piękne widoki na: Morze Bałtyckie, Jezioro Łebsko (trzecie największe jezioro w Polsce), Jezioro Gardno (ósme największe jezioro w Polsce), wydmy m.in Wydmy Czołpińskie, Wydmy Łąckie oraz okolice. Schodzimy z latarni i podążamy tą samą drogą, którą przyszliśmy. Cała trasa w obie strony wraz z wejściem na latarnie zajmuje około godziny.

Oto krótka charakterystyka latarni:

  • położenie geograficzne – 54°43,1’ N, 17°14,5’ E
  • uruchomienie latarni – 15 stycznia 1875 r.
  • wysokość wieży – 25,2 m
  • wysokość światła – 75 m n.p.m.
  • zasięg światła – 22 Mm = 40,7 km
  • charakterystyka światła: białe, przerywane, 3,0 s + 2,0 s +1 s + 2,0 s = 8 s

Ścieżka przyrodnicza “Światło Latarni”

W pobliżu latarni znajduje się ścieżka dydaktyczna z 17 tablicami informacyjnymi. Ciekawa wycieczka nie tylko dla młodszych uczestników wyprawy. Ścieżka biegnie przez Smołdziński Las i ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, aż do latarni w Czołpinie. Na trasie znajduje się wiele ciekawostek przyrodniczych tj. bór bażynowy i wrzoścowy, różnorodne sosny, porosty oraz kidzina (wał plażowy utworzony przez organiczne szczątki wyrzucone przez fale na brzeg morza). Po drodze mijamy także Czerwoną Szopę (dawną bazę ratowników morskich), w której obecnie mieści się bar.

Długość ścieżki: około 5,5 km
Czas wędrówki: 4 godziny

Trasa: Ścieżka biegnie równolegle do niebieskiego szlaku turystycznego w Obwodzie Ochronnym Smołdziński Las. Prowadzi od parkingu leśnego w Czołpinie na szczyt najwyższej zalesionej wydmy w Słowińskim Parku Narodowym i latarnię morską w Czołpinie, dalej szlakiem do zejścia na plażę i wzdłuż brzegu morskiego na zachód do tzw. Czerwonej Szopy, skąd drogą do woliery z bielikiem na terenie byłej jednostki wojskowej w Czołpinie.

Muzeum Wsi Słowińskiej

wejście do Muzeum Wsi Słowińskiej

Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Muzeum Wsi Słowińskiej, które znajduje się w Klukach przy ulicy Wodnej 27. Budynki skansenu widać już wzdłuż drogi. Natomiast wejście znajduje się zaraz po wjeździe na wieś od strony Czołpina. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu ok. 250 m od muzeum. Wstęp do muzeum kosztuje 10 zł za bilet ulgowy, 16 zł za bilet normalny.

Cena biletów może trochę przerazić aczkolwiek uważam, że warto zapłacić i zobaczyć to miejsce. To świetna lekcja historii zarówno dla młodych jak i tych starszych. Cała ekspozycja muzeum znajduje się na powietrzu, więc przy dobrej pogodzie zwiedzanie można połączyć ze spacerem. Pobyt w tym miejscu zajmuje około godziny, oczywiście wszystko zależy od tempa spacerowania.

Wzgórze Rowokół

Potem udaliśmy się na wieże widokową “Rowokół”, która jest położona na 115 m.n.p.m. Przed wejściem na szlak znajduje się nieodpłatny parking, z którego skorzystaliśmy. Szlak jest bardzo krótki, bo dystans w obie strony wynosi około 2 km, a czas przejścia do najdłuższych nie należy. Chwilę po wejściu na ścieżkę pojawia się drogowskaz, na którym widnieje Rowokół jako jedna z opcji na spacer w tym regionie. Ponadto są jeszcze szlaki do Kluk, Żelkowa czy Gardny Wielkiej, a nawet do Łeby czy Czarnej Dąbrówki. My jednak stawiamy na trasę prowadzącą na wieżę widokową. Szlak prowadzący nas przez las jest bardzo dobrze oznaczony i nie ma problemu z pokonaniem go.

Po upływie kilku minut dochodzimy do tablicy informacyjnej obok której zaczynają się biegnące aż pod samą wieżę schody, są też podjazdy na wózek. Schody nie są wysokie i łatwo się po nich wchodzi. Po dojściu na górę, widzimy budkę, w której można zakupić bilety na wieżę (2 zł – ulgowy, 4 zł – normalny) oraz przybić pieczątkę.

pieczątka z Rowokołu

Wejście na samą górę było trafioną decyzją, jako że rozpościerały się tam piękne widoki na oba jeziora (Łebsko, Gardno), wydmy, Morze Bałtyckie, nawet można było dostrzec czubek latarni Czołpino.

Dzięki pomocniczym planszom mogliśmy określić jak nazywają się poszczególne formy krajobrazu. Wejście na szczyt wieży daje dużą satysfakcję oraz pozwala spojrzeć na poszczególne miejsca z różnej perspektywy. Na parking schodzimy tą samą trasą.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments