Co warto zobaczyć na Polesiu Lubelskim?

Polesie Lubelskie to zaledwie niewielki skrawek okazałej krainy, zwanej Polesiem. Znaczna część Polesia mieści się w krajach sąsiadujących z Polską, a mianowicie na Białorusi i Ukrainie. Charakterystycznymi cechami wyróżniającymi Polesie od innych regionów historycznych lub etnograficznych jest duża ilość bagien, torfowisk, lasów czy jezior oraz mało żyzne gleby. Jest to kraina dość nieznacznie przekształcona przez człowieka. W południowej części tego regionu na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskie możemy zauważyć większe nagromadzenie jezior, w tym najbardziej charakterystycznych jezior krasowych. Głównym ośrodkiem miejskim położonym na Polesiu Lubelskim jest Włodawa czyli miasto trzech kultur.

fragment Jeziora Białego w Okunince

Poniżej lista i mapa atrakcji, jakie odwiedziliśmy i które znajdziecie w poniższym wpisie.

Sobibór – Muzeum i Miejsce Pamięci – dawny Obóz Zagłady

adres: ul. Żłobek 101, 22-200 Włodawa

Niemiecki nazistowski obóz zagłady funkcjonował od maja 1942 roku do października 1943 roku. Powstał w ramach akcji „Reinhardt”, która miała na celu eksterminację ludności żydowskiej. Do obozu w Sobiborze trafiały transporty z gett i obozów pracy z terenów okupowanej Polski, głównie z dystryktu lubelskiego. Do komór gazowych trafiali także Żydzi z Austrii, Słowacji, ZSRR, Holandii, Francji, Moraw i Protektoratu Czech. Więcej informacji znajdziecie w oddzielnym wpisie: Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Trójstyk

GPS: N 51.50788, E 23.61698

Trójstyk to inaczej miejsce, w którym stykają się granice trzech państw. W Polsce znajduje się aż sześć trójstyków, w tym jeden z nich właśnie na Polesiu Lubelskim. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że trójstyk koło Włodawy znajduje się na rzece Bug, co czyni go jedynym trójstykiem na wodzie w Polsce. Łączy on granice Polski, Białorusi i Ukrainy. W tym miejscu umieszczono symboliczne monumenty, widoczne poniżej.

Byliśmy w tym miejscu latem 2021. Nie obowiązywały wtedy jeszcze obostrzenia związane z pandemią i można było bez problemu dojechać w to miejsce. To tutaj kończyły swój spływ kajaki, którymi można było spływać aż od Włodawy. Końcowy dojazd w to miejsce odbywa się drogą szutrową, a w końcówce ziemną (latem może się nieco kurzyć).

Włodawa

Adres: ul. Partyzantów 25, 22-200 Włodawa (informacja turystyczna)

Do Włodawy przyjechaliśmy w niedzielny poranek. O takiej porze problemu z zaparkowaniem samochodu nie było, udało nam się nawet zaparkować z przyczepą! Włodawa przez wieki była miastem trzech kultur, w którym w zgodzie żyli Polacy, Żydzi oraz Rusini. W mieście nad Włodawką łączyły się trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm. Z resztą do dnia dzisiejszego jesienią organizowany jest coroczny Festiwal Trzech Kultur, cieszący się dużą popularnością wśród wyznawców poszczególnych religii, ale nie tylko.

Będąc we Włodawie warto odwiedzić Dom Pokahalny, Wielką i Mała Synagogę, przejść się po Włodawskim Rynku i koło pomnika walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich, rzucić okiem na zegar słoneczny, przejść przez Park Kasztanowy aż do Cerkwi pw. Narodzenia NMP, a na koniec ruszyć do Parafii rzymskokatolickiej św. Ludwika Ojców Paulinów.

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy to jeden z najmłodszych w Polsce, a zarazem najdalej wysunięty na południowy zachód obszar tundry. Tundra to formacja roślinna charakterystyczna dla obszarów znajdujących się w strefie arktycznej i subarktycznej na półkuli północnej. Mimo dewastacji obszarów w latach 60 XX wieku przez Państwowe Gospodarstwa Rolne, zachowały się naturalne fragmenty torfowisk niskich, przejściowych i wysokich z charakterystyczną florą.

Odludne, nieskażone przez cywilizację tereny są ostoją licznych gatunków rzadkich zwierząt. Występują tu także rośliny typowe dla terenów podmokłych i bagiennych, w tym relikty epoki lodowcowej. Obecnie na terenie parku narodowego znajduje się 7 ścieżek przyrodniczych udostępnionych dla turystów. Pełno w nich drewnianych kładek, tablic edukacyjnych, pomostów, wież obserwacyjnych i wielu innych atrakcji. Więcej szczegółów w oddzielnym wpisie: Poleski Park Narodowy – opisy ścieżek przyrodniczych.

Jezioro Białe w Okunice

Jezioro Białe położone jest około 7 km na południe od Włodawy. Miejsce to przyciąga masę turystów oraz miejscowych w ciepłe dni. Geneza powstania jeziora jest nieco inna niż tych mazurskich. Nie jest to jezioro polodowcowe lecz krasowe powstałe na podłożu kredowym.

Długość linii brzegowej wynosi ponad 4 km. Nad zbiornikiem mieści się kilka campingów, w tym ten na którym my byliśmy: Camping PKS Okuninka w Okunince.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments