Park Zdrojowy w Nałęczowie

Miejsce to jest prawdziwą oazą spokoju. Dzięki niesamowitej zieleni i pięknej scenerii sprzyja odpoczynkowi, pozwala przenieść się w odległe czasy i na chwilę oderwać myślami od rzeczywistości. Niesamowite, iż przeznaczenie tego miejsca nie uległo zmianie. Nadal spacerują tu ludzie, pewnie wyglądający inaczej, z innymi priorytetami i wartościami, a przyroda ta sama. Ciekawe co te drzewa i budynki „pamiętają”. Niegdyś spacerowali tu: Kazimierz Przerwa Tetmajer, marszałek Rydz – Śmigły, Stefan Żeromski czy Bolesław Prus, a teraz my 🤔

Przed parkiem znajduje się parking, na którym można po odpowiedniej opłacie pozostawić samochód. Poniżej cennik:

Park Zdrojowy w Nałęczowie powstał pod koniec XVIII wieku a jego pomysłodawcą i założycielem był Stanisław Małachowski. W XIX wieku park został przeprojektowany przez znanego planistę i twórcę ogrodów – Waleriana Kronenberga.

Poza relaksem na terenie parku można także zobaczyć najstarsze, zabytkowe sanatorium, Pałac Małachowskich oraz liczne rzeźby i pomniki, między innymi Stefana Żeromskiego czy Bolesława Prusa. Choć chyba największym powodzeniem cieszą się pamiątkowe zdjęcia z rowerem oraz metalowymi odlewami kaczek, które znajdują się nieopodal.

Warto wspomnieć, że obok Domu Zdrojowego znajduje się Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego.

W parku panuje mikroklimat, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, natomiast podwyższona wilgotność powietrza ułatwia oddychanie, tym samym lepiej dotlenia organizm, zatem miejsce to polecane jest przede wszystkim osobom mającym problemy kardiologiczne. Rehabilitację klimatyczną zapewniają oznakowane naturalne trasy biegnące alejkami parku.

Centralnym miejscem parku jest staw z Wyspą Miłości i fontanną. Do tego magicznego miejsca można dostać się przechodząc przez niewielki mostek, który dodaje uroku i sprawia, że najbardziej zagorzali realiści stają się na chwilę romantyczni.


Warto odwiedzić też Źródełko Miłości. Miejsce to zyskało taką nazwę po tym jak Stefan Żeromski będąc w Nałęczowie sam się zakochał. Tu właśnie poznał Oktawię, która później została jego żoną. Legenda głosi, że kto napije się wody ze źródełka zaraz się zakocha … oby z wzajemnością 😉 

Co ciekawe świadkiem na ślubie Żeromskiego i Oktawii był Bolesław Prus, mimo iż podobno panowie za sobą nie przepadali. Żeromski w swoich dziennikach z 1890 roku pisał:

„Spotkałem Prusa asystującego jakiejś damie. Szczególnie ładnie on wygląda, gdy asystuje damie. Stawia nogi z wysoka, jak wielbłąd, jak wór żyta na wadze dziesiętnej. Niezwykły, tajemniczy człowiek. Wspomniawszy „Lalkę” trudno wierzyć, że szara ta człowieczyna napisać zdołała takie arcydzieło…„.

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Dom Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i Palmiarnią. W Pijalni podziwiać można freski wykonane przez lubelskiego artystę Jarosława Olejnickiego. W Palmiarni poza oczywiście palmami znajdują się fontanna oraz kran, zasilane ze źródła miłości.

rok 2009

W Nałęczowie można znaleźć także wiele zabytkowych, urokliwych willi, które pamiętają zamierzchłe czasy. Pierwsze wille powstały w XIX wieku. Szczególnie ciekawe są obiekty drewniane. Poniżej na zdjęciu jedna z nich – willa „Podgórze” – wzniesiona w latach 1882–1885. Dawniej w „Podgórzu” odbywały się czwartkowe spotkania literackie organizowane przez Jadwigę Łuszczewską–Deotymę i sędziwego Antoniego Odyńca – przyjaciela Adama Mickiewicza. Najpiękniejsze zabytki stoją m.in. przy ul. Ignacego Paderewskiego, ul. Armatnia Góra i al. Lipowej.

rok 2009

Nałęczów to nie tylko niewielka miejscowość uzdrowiskowa, ale także miejsce gdzie nadal wszechobecne są literatura, historia, sztuka, gdzie czas płynie wolniej. Miasteczko to niegdyś oczarowało pisarzy, artystów takich jak: Zofia Nałkowska, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Przybyszewicz, Henryk Sienkiewicz, Michał Elwiro Andriolli czy Ewa Szelzburg – Zarembina, a teraz co roku przyciąga mnóstwo turystów. Nałęczów ma w sobie „to coś” co nie przemija, choć czasy się zmieniają 😊

AUTOR: Anna

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
4 lat temu

Fajnie zestawione zdjęcia dzieci ☺😊😀