Park Regionalny Delty Niemna

Park Regionalny Delty Niemna (Nemuno deltos regioninis parkas) to wyjątkowo piękne miejsce choć dość mało popularne wśród turystów. Tu właśnie jedna z ważniejszych rzek regionu, Niemen, kończy swój bieg i wpływa do Morza Bałtyckiego. Na terenie parku zobaczyć można liczne rozlewiska, szuwary, bagna i ……….. latarnie.

Miejsca, które odwiedziliśmy:

Latarnia Morska na Przylądku Ventė

GPS parkingu: N 55.341, E 21.18989

Na powyższym parkingu można zostawić samochód.

Parking jest płatny. Oto cennik (2021 r.):

Niedaleko parkingu po prawej stronie drogi prowadzącej do latarni znajduje się niewielka wieża widokowa, na którą można się wdrapać za darmo i popatrzeć na Zalew Kuroński. Niestety w otoczeniu wieży jest sporo wysokich drzew i widok jest nieco ograniczony.

Po zejściu z wieży idziemy dalej asfaltową drogą, która prowadzi najpierw do niewielkiego, płatnego muzeum z wystawą ornitologiczną.

W Ventė znajduje się też znana na całej Litwie stacja obrączkowania ptaków, która działa tu od 1929 r.

Idąc dalej, po chwili docieramy do latarni, która jest dziś zabytkiem techniki. Jest ona położona na wschodnim brzegu Zalewu Kurońskiego, w odległości 10km od granicy z Rosją (Obwodu Kaliningradzkiego) oraz 43km od Kłajpedy. Latarnia została prawdopodobnie wybudowana w 1852 r. Obecnie światło na wieży ma jedynie znaczenie symboliczne. Wstęp do latarni jest darmowy. Na górę można wejść kręconymi schodami. Z góry bardzo ładnie widać Zalew Kuroński i dalej Morze Bałtyckie.

GPS latarni: N 55.34093, E 21.18998

Przed latarnią znajduje się betonowy pomost po którym można spacerować. Pomost ma długość ok. 155m i jest zakończony kwadratowym basenem o boku 20X20m. Basen prawdopodobnie służył do cumowania łodzi latarników obsługujących pobliskie światła nawigacyjne.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę przy starym, zabytkowym cmentarzu Muižės Kapinės na którym były groby nawet z 1765 roku. Cmentarz jest około 5 km od parkingu, po prawej stronie. To miejsce zapewne pamięta nie jedno wydarzenie.

Poza cmentarzem widzieliśmy także wyjątkowy pomnik w kształcie łodzi i spacerującego liska.

Warto wspomnieć że wzdłuż drogi biegnie też międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 10. Dzięki niej można odwiedzić kilka latarni rowerem, gdyż ukształtowanie terenu temu sprzyja (Road of lighthouses – szlak latarni).

Rusnė

GPS: N 55.29698, E  21.37571

Liczne dopływy Niemenu tworzą wysepki z których największą jest właśnie Rusnė z miasteczkiem noszącym tę samą nazwę co wyspa. Obecnie Rusnė to tak naprawdę wioska rybacka wyróżniająca się dość długą historią. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiały się już w XV w. Będąc na wyspie odwiedziliśmy  kościół ewnagelicko – luterański w Rusnė (Rusnės Evangelikų Liuteronų Bažnyčia), który prawdopodobnie powstał tu w 1809 roku. Oczywiście z biegiem lat kościół był przebudowywany. Warto do niego wejść, chociażby po to, aby zobaczyć  jak wygląda wewnątrz kościół innego wyznania.

W drodze do mostu mijaliśmy rzekę Šyša. Naszą uwagę przykuły kurki i grzędy na tyczkach znajdujących się w wodzie.

Rusnės beždžionių tiltas

(most wiszący)

GPS: N 55.29671,   E 21.35752

W parku znajdują się liczne rozlewiska, zatem natknąć się tu można również na wiele urokliwych mostków. Jednym z naszych ulubionych był most wiszący Rusnės beždžionių tiltas .

Latarnia Morska w Uostadvaris

GPS: N 55.34445, E 21.29218

Latarnia morska w Uostadvaris znajdująca się u ujścia Niemna powstawała w latach 1873-1876 i była wykorzystywana w celach nawigacyjnych. Dziś już nie pełni swojej funkcji. W 1996 r. latarnia została wpisana na listę kulturowego dziedzictwa Litwy.

Na górę prowadzą kręcone schody. Wejście na latarnię jest darmowe. Na górze rozciąga się malowniczy widok na okolicę.

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments