Park Narodowy Podyje

Kilka słów o samym parku narodowym

Park Narodowy Podyje (Národní Park Podyjí) to jeden z czterech czeskich parków narodowych. Pozostałe to Czeska Szwajcaria (Národní park České Švýcarsko), Szumawa (Národní park Šumava) i Karkonosze (Krkonošský národní park). To także najmniejszy z nich, jego powierzchnia zajmuje 63 km². Graniczy z austriackim Parkiem Narodowym Doliny Dyi (Nationalpark Thayatal). Pomimo swych rozmiarów jest uważany za jeden z cenniejszych parków w tej części Europy. „Żelazna kurtyna” spowodowała, że rejon ten był długo niedostępny, a co za tym idzie przyroda zachowała się w doskonałej formie. Gęsto zalesione lasy, meandrująca Dyja, ukwiecone łąki i nasłonecznione winnice to zdecydowanie charakterystyczny element parku.

Park Narodowy Podyje chroni naturalny kanion rzeki Dyi. Ten 40-kilometrowy odcinek rzeki znajdujący się między Vranovem, a Znojmem to unikatowy i malowniczy obszar tego regionu. W swej ofercie park narodowy Podyje może się poszczycić siecią znakowanych szlaków pieszych, sześcioma ścieżkami znakowanymi oraz szlakiem wodnym na zbiorniku Vranov nad Dyji. Poniżej zaprezentujemy Wam jedną z opcji, jaką możecie wybrać w czasie pieszych wędrówek w regionie. Trasa zajęła nam niecałe 5 h z dłuższymi postojami. Warto poświęcić na nią choć połowę dnia.

Mapa naszej trasy w Parku Narodowym Podyje

Opis szlaku ze szczegółami

Swoją wędrówkę rozpoczynamy z Camp Znojmo, na którym przebywamy przez 3 noce. Mijamy bramę, skręcamy w lewo i idziemy szlakiem niebieskim. Po drodze mijamy wysoki most kolejowy, dalej mamy okazję podziwiać zamek i stare miasto z dolnej perspektywy.

Idziemy wzdłuż rzeki aż do Muzeum Motoryzacji, przy którym skręcamy w lewo na most. Za mostem wedle znaków skręcamy w prawo w stronę zapory.

drogowskaz nieopodal zapory

Chwilę idziemy asfaltem, a potem zgodnie ze szlakiem żółtym wkraczamy do lasu. Od tego momentu ścieżka staje się wąska, momentami jest stromo. Warto podkreślić, że nie pokonacie tej trasy rowerem czy wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim. Jest to niewykonalne.

Idziemy około 3.5 km szlakiem wzdłuż rzeki Dyi, cały czas widząc wodę pomiędzy gałęziami drzew. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków, w lewo prowadzi szlak zielony do Znojma, a w prawo szlak żółty do Sealsfieldův kámen. My wybieramy żółty i nim idziemy kolejne 1.5 km szlaku.

Podobnie jak wcześniej ścieżka jest monotonna, nie ma na niej zbytnio widoków a jedynie momentami błoto. Niewiele za skrzyżowaniem szlaków zaczynamy powoli iść pod górkę. W trakcie wędrówki natykamy się się na pozostałości prawdopodobnie Trauznický Mlýn .

pozostałości na szlaku

Przed dojściem do miejsca zwanego Sealsfieldův Kámen, trafiamy na jeszcze inny punkt widokowy z którego rozpościerają się takie widoki jak widać poniżej. Udało nam się zrobić wspólną fotkę. 😁

Warto zatrzymać się w obydwu miejscach, choć muszę przyznać, że Sealsfieldův Kámen jest ciekawszym miejscem. Podobno było to ulubione miejsce, pochodzącego z wioski Popice, pisarza Karela Antona Postla, który później zasłynął pod pseudonimem Charles Sealsfield. Jego anonimowy wielbiciel pomalował jeden z leżących tu dużych płaskich kamieni na czarno i dodał biały napis „SEALSFIELD”. W 1896 roku inskrypcję odnowiono i dodano napis w języku niemieckim. Po II wojnie światowej usunięto napis niemiecki. W 2016 roku, dzięki inicjatywie lokalnego stowarzyszenia odnowiono pierwotny napis pochodzący z 1873 roku.

Stąd mamy kilka opcji: możemy iść szlakiem zielonym lub żółtym w kierunku Znojma. My wybieramy szlak zielony w kierunku wioski Popice.

Idziemy około 2 km i dochodzimy do asfaltu. Niestety jesteśmy zmuszeni iść szlakiem czerwonym po drodze aż do Konic. Tam zbaczamy znowu na szlak zielony.

Tutaj szlak prowadzi wśród pól winorośli, które wyglądają przepiękne. Pod koniec sierpnia można nawet je spróbować, są bardzo słodkie. Idziemy tak szlakiem, aż do Znojma. Szlak kończymy na Camp Znojmo, gdzie nocujemy. Podsumowując wycieczka początkowo nie była zbyt porywająca, lecz punkty widokowe i liczne owoce przy szlaku sprawiły, że skupiliśmy się na pozytywach.

Jeśli planujecie pokonać tą trasę i nie nocujecie na campingu możecie zaparkować przy zaporze na bezpłatnym parkingu (N 48.853889, E 16.044131) i tam rozpocząć szlak. Ponadto, z miejscowości Popice można podjechać komunikacją miejską do początku szlaku. Pomoże to zaoszczędzić troszkę czasu. Niestety nie znamy ceny, gdyż my szliśmy pieszo.

Sealsfieldův Kámen
wycinek mapy

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments