Podczas tegorocznego wyjazdu na Węgry skupiliśmy się w szczególności na odkrywaniu dwóch z dziesięciu parków narodowych. Park Narodowy Gór Bukowych (Bükki Nemzeti Park) to drugi park narodowy Węgier, który postanowiliśmy odkryć po swojemu. Jak pewnie część z Was zauważyła, lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu odkrywając przy tym zielone zakątki świata. Szczególnie uwielbiamy piesze wędrówki, zatem Góry Bukowe były dla nas niezwykle kuszące. Dotarliśmy także do Parku Narodowym Krasu Węgierskiego (Aggteleki Nemzeti Park), który opisaliśmy w oddzielnym artykule.
- Spacer Doliną Szlajki do Jaskini Istállós-kői (Szalajka-völgy i Istállós-kői barlang)
- Opis trasy
- Jaskinia Istallosko
- Wieża widokowa Millennium (Millennium Lookout Szilvásvárad)
- Ruiny zamku Gerenna
- Military Motor Museum w Nagyvisnyó
- Wieża widokowa w Malyinka (Malyinka kilátó)
- Miszkolc i przepiękna dzielnica Lillafüred
- Największe atrakcje w Lillafüred
- Punkt widokowy Avas
- Centrum miasta
- Kąpielisko termalne w jaskini Miskolc-Tapolca
- Muzeum Matyo w Mezőkövesd (Matyó Múzeum Mezőkövesd)
- Pałac De La Motte w Noszvaj
- Spacer po węgierskim Egerze
- Wieża widokowa Szarvaskő (Major-tetői kilátó Szarvaskő)
- Ruiny zamku Burgruine (Szarvaskő vára)
Poniżej prezentujemy Wam mapę wszystkich atrakcji podzielonych kolorystycznie na przynależność do konkretnych kategorii. Kolorem zielonym zaznaczyliśmy propozycje pieszych wycieczek, zaś pod kolorem czerwonym widnieją miasteczka/miasta. Ponadto, dwa niebieskie punkty to miejscowości, w których odnajdziemy ciekawe muzea. Natomiast ostatnim kolorem – szarym oznaczyliśmy camping, na którym stacjonowaliśmy w trakcie pobytu w regionie. To była nasza baza noclegowa, z której przemieszczaliśmy się do wszystkich atrakcji umieszczonych na mapie.
Spacer Doliną Szlajki do Jaskini Istállós-kői (Szalajka-völgy i Istállós-kői barlang)
Dolina Szalajka jest bez wątpienia jednym z największych naturalnych skarbów na Węgrzech. Co więcej, jest to także swego rodzaju brama do parku narodowego. Bądź co bądź to wyjątkowa trasa pełna wodospadów, kaskad, jezior, skał oraz innych dóbr naturalnych, które Góry Bukowe skrywają. W dodatku po drodze znajduje się kilka przystanków edukacyjnych, którym warto się przyjrzeć z bliska by lepiej poznać Góry Bukowe. Wzdłuż 4-kilometrowego szlaku w korycie doliny towarzyszy nam malowniczy strumień Szalajka, któremu jak widać dolina zawdzięcza nazwę. Poniżej mapa całej trasy, z parkingu, następnie doliną aż do Jaskini Istállós-kői i z powrotem. Na odcinek około 8 km warto poświęcić około 3-4h z przystankami na odpoczynek lub też zrobienie zdjęć.
Opis trasy
Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Szilvasvarad, to tam również pozostawiamy samochód na jednym z płatnych parkingów. W lipcu 2022 roku zapłaciliśmy 1120 forintów za 4h parkowania, czyli niecałe 13 zł. Oprócz tego za wstęp na teren doliny nie ponosi się już żadnych dodatkowych, obligatoryjnych kosztów. Chyba że ktoś nie chce iść pieszo, wówczas może wybrać kolejkę wąskotorową kursującą przez dolinę z Szilvasvarad przez stację pośrednią (Halasto Megallo), aż do stacji końcowej (Fatyol-Vizeses Vegallomas). Mimo, że kolejka 4-kilometrową trasę pokonuje w około 15-20 minut, my postawiliśmy na spacer w obydwie strony. Po drodze mijaliśmy liczne atrakcje, do których należą:
- Leśne Muzeum na wolnym powietrzu (Szabadteri-Erdei Muzeum) – muzeum obrazuje życie i prace drwali ,
- Najpopularniejszy wodospad przypominający welon (Fatyol-vizeses),
- Źródło Szikla (Szikla-forras) – rzeki płynącej w dolinie,
- Muzeum Leśnictwa (Erdeszeti Muzeum) – muzeum przybliżające informacje o lasach, które pokrywają Góry Bukowe,
- Park Dzikich Zwierząt (Vadaskert) – w którym można zobaczyć muflony i daniele
Jaskinia Istallosko
Ostatecznie po dotarciu do końca doliny, a zarazem stacji końcowej kolejki wąskotorowej ruszamy jeszcze w stronę Jaskini Istallosko (Istállós-kői barlang). Idziemy szlakiem zielonym, mijając po drodze jezioro Felso-to i łącznie z drogą powrotną zajmuje nam to około 40 minut. Szlak pnie się nieco pod górę w odróżnieniu do szlaku w dolinie, który jest niemal płaski. Sama jaskinia została odkryta na początku XX wieku, natomiast w jej wnętrzu odkryto ślady działalności człowieka sprzed nawet 30-40 tys. lat. Warto wziąć ze sobą latarkę, aby móc przyjrzeć się wnętrzu jaskini z bliska.
W drodze powrotnej idziemy tym samym wariantem na parking, bo niestety nie ma innej alternatywy, ale powrót urozmaicają nam liczne wystawy plenerowe związane z leśnictwem i tutejszymi górami.
Wieża widokowa Millennium (Millennium Lookout Szilvásvárad)
Odwiedzając Góry Bukowe naszą uwagę już na samym początku przykuła wieża widokowa Millennium, którą mogliśmy podziwiać przez okna samochodu. Pierwotnie nie planowaliśmy jej odwiedzać aczkolwiek bardzo nas zainteresowała i przyjechaliśmy tu kolejnego dnia. Mieliśmy dwa sposoby dostania się do niej, albo pieszo (wzdłuż szlaku niebieskiego z Szilvasvarad – 1h 45min i 4.3 km lub drogą asfaltową 12 km w obie strony) albo samochodem. Z uwagi na 40 stopniowe upały wycieczka tym w miarę stromym szlakiem nie uśmiechała nam się, bo o ile szlak Doliną Szalajki był zacieniony, tak idąc na wieżę bylibyśmy wystawieni bezpośrednio na piekielny upał.
W tutejszej informacji turystycznej dowiedzieliśmy się o możliwości podjechania prawie pod samą wieżę widokową samochodem. Zgodnie ze wskazówkami podjechaliśmy na parking Erdészeti fizető parkoló (GPS: N 48.09501, E 20.39224), następnie po opłacie 2500 forintów (około 28 zł) minęliśmy szlaban, który wpuścił nas na drogę, którą udało nam się dotrzeć do celu.
Mimo, że to zaledwie 6 km samochodem, to na trasie mamy kilka zakrętów i podjazdów w związku z czym parę dobrych minut trzeba poświęcić na dojechanie. 200 metrów poniżej wieży znajduje się bezpłatny parking, zaś wstęp na wieżę kosztował nas w 2022 roku: 500 Ft (bilet normalny) i 400 Ft (dzieci 3-18 lat i studenci). Ze szczytu wieży rozpościerał się widok na Góry Bukowe, a w szczególności okoliczne lasy i szczyty, zatem naprawdę warto tu przyjechać.
Ruiny zamku Gerenna
Przy okazji odwiedzin wieży postanowiliśmy podjechać jeszcze kawałek do ruiny zamku Gerenna, (Gerenna-vár) znajdujących się nieopodal. Zatem samochód zostawiamy na parkingu (GPS: N 48.0892697, E 20.4342047) i dalej ruszamy żółtą ścieżka oznaczoną znakami L po schodach. Po kilku minutach docieramy do małego zamkowego dziedzińca, widzimy także wiele zakopanych częściowo pozostałości po dawnej zabudowie. Gdy podchodzimy bliżej krawędzi wzniesienia podziwiamy piękne widoki na dolinę Leány i szczyty skały Ölyves po drugiej stronie. Choć może same ruiny nie powalają to z pewnością krajobraz widoczny stąd was pozytywnie zaskoczy.
Military Motor Museum w Nagyvisnyó
adres: ul. Fő út 6, Nagyvisnyó / (GPS: N 48.13878, E 20.4231)
Jadąc z Szilvasvarad w kierunku Miszkolc natknęliśmy się na ciekawe Muzeum Motoryzacji, położone około 12 km od parkingu przy Dolinie Szalajki. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele motocykli nawet z przyczepkami, samochodów wojskowych, maszyn rosyjskich i niemieckich a także wystawę o wyposażeniu kuchni polowej. Do perełek bez wątpienia należy Romet i Motorynka. W dodatku na kilka pojazdów można wejść i usiąść, a nawet się przejechać. W 2022 roku zapłaciliśmy 4000 forintów (bilet normalny i ulgowy), lecz warto podkreślić, że muzeum jest czynne jedynie w sezonie letnim, na przełomie lipca i sierpnia.
Wieża widokowa w Malyinka (Malyinka kilátó)
Jadąc z Szilvásvárad do Miszkolc i dzielnicy Lillafüred zauważyliśmy po drodze wieżę widokową, zatem od razu postanowiliśmy zatrzymać się tu na chwilę. Tuż przy samej wieży znajduje się zatoka koło drogi, gdzie można pozostawić samochód (GPS: N 48.14908, E 20.49253). Mimo, że sama wieża nie jest wyjątkowo wysoka, to z jej szczytu można podziwiać widoki na okoliczną miejscowość Mályinka i liczne wzniesienia. W 2022 roku stan wieży nie był zbyt dobry, więc podejrzewamy, że sama wieża została zamknięta dla turystów i nie można na nią wejść.
Miszkolc i przepiękna dzielnica Lillafüred
Zwiedzanie miasta Miszkolc rozpoczynamy od odwiedzenia dzielnicy Lillafüred, położonej w niesamowitej lokalizacji pomiędzy zboczami Gór Bukowych. Historia tego miejsca związana jest z działalnością w XVIII wieku kuźni i hut, a następnie powstaniem na początku XX wieku ekskluzywnego kurortu dla węgierskiej arystokracji. Ponadto, ówczesny minister rolnictwa Andras Bethlen po wizycie w Górach Bukowych zachwycił się tym miejscem i utworzył uzdrowisko. które nazwał na cześć swojej żony. Zatem połączenie słów Lilla (imię żona założyciela) i uzdrowisko (po węgiersku füred) utworzyło nazwę Lillafüred.
Największe atrakcje w Lillafüred
Obecnie do największych atrakcji w Lillafüred należą: sztuczne jezioro na rzece Szinva i Garadna Hámori tó, neorenesansowy Hotel Palota wraz z pięknymi ogrodami, najwyższy sztuczny wodospad na Węgrzech znajdujący się na rzece Szinva (ma 20 metrów wysokości) czy też stacja kolejki wąskotorowej. Stacja kolejki mieści się tak naprawdę około 100 metrów od budynku hotelu. W przeszłości kolejka była wykorzystywana do transportu drewna do Miszkolc, zaś współcześnie na około 20 minutowym odcinku można przejechać się malowniczą doliną rzeki Garadna i po drodze pokonać dwa tunele.
Punkt widokowy Avas
Z dzielnicy Lillafüred jedziemy w kierunku centrum Miszkolc, bo przed nami kolejne atrakcje. Najpierw pojechaliśmy do punktu widokowego Avas (wieża telewizyjna), który góruje nad miastem w jego południowo-zachodniej części. Zaparkowaliśmy na jednym z wolnych miejsc na ulicy Papszer St koło Muzeum Otto Hermana i następnie ruszyliśmy w stronę reformowanego kościoła gotyckiego Avasi Református Templom oraz cmentarza znajdującego się wokół. Później schodami podążaliśmy na górę, trasą widoczną na poniższej mapie. Po dotarciu na miejsce zorientowaliśmy się, że da się tutaj także przyjechać bezpośrednio samochodem (GPS parkingu przy samej wieży: N 48.0991414, E 20.7757789). Wejście na taras widokowy jest bezpłatne, zaś widoki na Miszkolc naprawdę robią wrażenie.
Centrum miasta
Następnie zeszliśmy z powrotem w okolice zaparkowanego samochodu i udaliśmy się pieszo po tutejszych uliczkach. Z racji, że nasza wizyta w Miszkolc odbyła się w późniejszych godzinach popołudniowych wszelkie muzea czy chociażby informacja turystyczna były już nieczynne. Udaliśmy się na spacer odwiedzając takie miejsca jak pomnik Lajosa Kossutha (Kossuth Lajos szobor), główny plac (Erzsébet tér), Cerkiew Św. Trójcy (Miskolci Szent Háromság ortodox templom) oraz Synagogę (Zsinagóga) przy ulicy Kazinczy Ferenc u. 7.
Dodatkowo podjechaliśmy do Zamek Diósgyőr, czyli średniowiecznego Zamku Królowych. Niestety w trakcie naszej wizyty był w remoncie i z tego powodu zwiedzanie było niemożliwe.
Kąpielisko termalne w jaskini Miskolc-Tapolca
Jednakże główną atrakcją Miszkolc, jaka przyciąga turystów jest kąpielisko termalne w jaskini Miskolc-Tapolca. To unikat w skali Europy, należący również do największych atrakcji na Węgrzech. Kąpielisko znajduje się w wapiennych grotach i zasilane jest chłodną wodą krasową i ciepłą termalną. Najciekawszą częścią są w szczególności groty znajdujące się w wyżłobionych przez wodę tunelach. Zajrzeliśmy tutaj także przy okazji wycieczki objazdowej po 7 państwach w 2016 roku. Więcej możecie przeczytać o niej w dedykowanym wpisie: Węgry, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Albania, Czarnogóra, Chorwacja.
Muzeum Matyo w Mezőkövesd (Matyó Múzeum Mezőkövesd)
Mezőkövesd to miasteczko kojarzone przede wszystkim z grupą etniczną Matyó, będącą odłamem Połowców. Kolorowe hafty, kwieciste motywy to elementy tutejszej kultury ludowej, przypominającej nieco nasz polski Łowicz. Odwiedzając miasteczko warto przejechać się centralną osią miasta Matyas Kiraly ut, przespacerować się na rynek Szent László tér a także zajrzeć do XV-wiecznego gotyckiego kościoła Szent László templom z freskami przedstawiającymi barwny orszak ludu Matyó. Całość urozmaici wizyta w Matyó Múzeum, gdzie można zobaczyć zarówno kolorowe hafty, barwne drewniane meble jak i archiwalne zdjęcia wykonane w trakcie uroczystości.
Warto również zajrzeć do innych mniejszych muzeów takich jak: Muzeum Szkolnictwa (Iskolatörténeti Gyűjtemény és Kiállítás), Muzeum Starych maszyn Rolniczych (Mezőgazdasági Gépmúzeum), czy odwiedzić dzielnicę Hadas i zobaczyć XVIII- i XIX- wieczną część miasta z bielonymi chałupami krytymi strzechami.
W trakcie naszej wizyty w Mezőkövesd zaobserwowaliśmy ciężarówki polewające wodą jezdnię. W tym przypadku nie ma się co dziwić, gdyż w trakcie naszego pobytu w Górach Bukowych odnotowywano rekordowo wysokie temperatury, które momentami były ciężkie do zniesienia.
Pałac De La Motte w Noszvaj
adres: ul. Dobó István u. 10 Noszvaj/ GPS: N 47.93203, E 20.47395
W drodze z Mezőkövesd do Eger zatrzymujemy się w miejscowości Noszvaj, ulokowanej na skraju Parku Narodowego Gór Bukowych. Wijąca się pomiędzy wzgórzami widokowa trasa stanowi pewnego rodzaju przedsmak przed wjazdem na teren miasteczka. Sama miejscowość Noszvaj została rozsławiona przez rodzinę Thummererów, którzy zaczęli produkować tu jedne z najlepszych win w regionie. Jednakże oprócz wina, Noszvaj może się pochwalić jeszcze inną atrakcją, jaką jest Pałac de la Motte (De la Motte kastély). To XVIII wieczna rezydencja wzniesiona przez przybyłego francuskiego hrabiego. Posiadłość została po wojnie odrestaurowana i obecnie pełni funkcję luksusowego hotelu z kawiarenką.
Spacer po węgierskim Egerze
Odwiedzając Góry Bukowe nie mogło zabraknąć wizyty w mieście Eger, miejscu pełnym malowniczych budynków i perełek architektonicznych. Eger jest uważany za krainę win oraz term, a więc głównie takie atrakcje warto zobaczyć w trakcie wizyty w mieście. Ponadto, popularną atrakcją jest także Zamek Egerski, który stał się symbolem zwycięstwa Węgrów nad Turkami niczym obrona Jasnej Góry przed Szwedami. Pierwsza budowla warowna istniała tu już w XI wieku. Obecnie na terenie zamku, w gotyckim Pałacu Biskupim znajduje się Muzeum Zamkowe, a w nim mnóstwo eksponatów.
W związku z liczną obecnością Turków w Egerze, czyli wyznawców islamu w mieście funkcjonowało 10 minaretów. Jednakże, do dnia dzisiejszego zachował się jeden z nich, Kethüda mináre. Minaret położony jest zaledwie kilka minut pieszo od głównego placu Dobó István Square, co więcej widać go już z daleka z racji 40-metrowej wieży. Co ciekawe na jej szczycie zamiast symbolu półksiężyca umieszczono krzyż, bo w trakcie likwidowania meczetów po pokonaniu Turków, ten jedyny nie został obalony przez byki. Zatem symbolicznie zmieniono znaczenie budynku.
Zdecydowanie największym zabytkiem neoklasycystycznym jest drugi co do wielkości kościół na Węgrzech, a mianowicie Bazylika św. Michała i Jana (Egri Bazilika és főszékesegyház). Wybierając się na spacer po mieście warto przejść się urokliwymi uliczkami z niską zabudową, zajrzeć do barokowego pałacu czyli niedoszłego Uniwersytetu Egerskiego (Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont), w którym obecnie działa Muzeum Astronomiczne.
Wieża widokowa Szarvaskő (Major-tetői kilátó Szarvaskő)
W czasie pobytu w Górach Bukowych nocowaliśmy na Campingu (Öko-Park Panzió-Kemping és Rendezvényközpont). Po rozeznaniu się w terenie odkryliśmy dwie atrakcje znajdujące się w rzeczywistości na wyciągnięcie ręki. Pierwszą z nich była wieża widokowa Szarvaskő. Ponadto, camping położony jest praktycznie przy samych torach kolejowych, przechodzi tędy linia kolejowa Eger- Szilvásvárad, będąca jedną z najbardziej malowniczych w kraju.
Jako że spacer zaczynaliśmy z campingu nie szukaliśmy dodatkowo miejsca na samochód. Aczkolwiek w centrum Szarvaskő jest bezpłatny parking (GPS:N 47.9882864, E 20.3308108), na którym możecie pozostawić pojazd. Następnie ruszamy ulicą Fő út, potem skręcamy w II. Rákóczi Ferenc i idziemy nią do momentu gdy po lewej stronie zobaczymy drewniany mostek. Po jego przekroczeniu pozostanie nam jedynie 20 min wędrówki do celu. Warto podkreślić, że szlak momentami ma pochyłą powierzchnię, przez co buty mogą się nieco osuwać i może być problem z trzymaniem równowagi. Zatem warto wziąć to pod uwagę idąc na wycieczkę. W obie strony wybieramy ten sam wariant i wracamy tym samym szlakiem.
Po dotarciu na szczyt natrafiamy na drewnianą wieżę widokową, która jest usytuowana na wzniesieniu o wysokości 360 metrów (Kecskefar), czyli około 140 metrów ponad miejscowością. Spoglądając z wieży widokowej widzimy bez wątpienia piękne widoki na okolicę, w tym na miejscowość Szarvaskő, zatem od razu można się domyślić dlaczego jest uważana za jedną z najpiękniej położonych miejscowości na całych Węgrzech. Z 30-metrowej platformy widokowej podziwiamy także wulkaniczny przełom potoku Eger czy piękną dolinę poniżej zachodniego krańca Buku.
Ruiny zamku Burgruine (Szarvaskő vára)
Kolejną atrakcją zlokalizowaną w miejscowości Szarvaskő, z której właściwie miasteczko to słynie są pozostałości średniowiecznego zamku. Piętrzący się na malowniczych skałach zamek istniał już w XIII wieku i był miejscem poboru ceł. Jednakże, w XVIII wieku został opuszczony i od tamtej pory popada w ruinę. Przechadzając się wokół punktu widokowego można bez problemu dostrzec jego pozostałości.
Podobnie jak w przypadku szlaku na wieżę widokową, samochód można pozostawić w centrum miasteczka. Należy podążać szlakiem czerwono-niebieskim, aby po zaledwie 20 minutach idąc powoli pod górę dotrzeć do celu. Tam czekają nas widoki z innej perspektywy, zobaczymy wieżę widokową na szczycie Kecskefar, gdzie powiewa dumnie flaga Węgier.
AUTOR: Julia (18 lat)
Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊