Pałac i Park Książąt Czartoryskich w Puławach

Zwiedzanie rozpoczynamy na Alei Małej (GPS: N 51.414615, E 21.961413), tam pozostawiamy samochód na bezpłatnym parkingu i ruszamy w kierunku posiadłości Czartoryskich. Idziemy na wprost wejścia głównego do pałacu, mijamy bramę. Niedługo potem zauważamy kilkanaście pawi przesiadujących pod dachem na drążkach.

Pawie nie są jedynymi lokatorami na terenie Parku Czartoryskich, nieopodal wejścia znajdują się dwie duże klatki z bażantami złocistymi i bananowymi.

Będąc też przed pałacem warto zwrócić uwagę na pamiątkowe tablice umieszczone na ścianach budynku.

Pierwszymi właścicielami byli marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski oraz jego żona Zofia z Opalińskich. To oni powierzyli słynnemu, holenderskiemu architektowi Tylmanowi z Gameren wykonanie projektu w XVII wieku.

źródło: https://muzeumczartoryskich.pulawy.pl/

W 1702 roku posiadłość wraz z ogrodami odziedziczyła ich córka Elżbieta i Adam Sieniawski. W 1706 roku posiadłość zniszczyły wojska szwedzkie. Odbudową pałacu zajęła się Maria Zofia Sieniawska oraz jej mąż August Aleksander Czartoryski. Razem z przybyciem rodziny Czartoryskich, Puławy cieszyły się największą świetnością. Koniec rozkwitu przypadł na czasy powstania listopadowego, kiedy to Czartoryskich pozbawiono dóbr i którzy potem udali się na emigrację do Paryża.

Do czasów współczesnych zachował się Pałac Czartoryskich i ich park, na terenie którego stoi m.in. Brama Rzymska, Dom Gotycki, Świątynia Sybilli, Pałac Marynki, Altana Chińska, Domek Żółty Aleksandryjski czy dawna Wieża Ciśnień zasilająca cały pałac w wodę.

Wstęp na teren Parku Czartoryskich jest bezpłatny, jedynie wstęp do Pałacu jest odpłatny.

CENY BILETÓW

Bilet normalny18,00 zł
Bilet ulgowy13,00 zł
Bilet rodzinny *40,00 zł
Bilet wstępu na „Noc Muzeów” 5,00 zł

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments