Pałac Małachowskich w Białaczowie

  • adres: ul. Piotrkowska 21, Białaczów

Klasycystyczny pałac w Białaczowie powstał w 1803 roku. Pomysłodawcą był właśnie Stanisław Małachowski. Właścicielem był początkowo sam współtwórca Konstytucji 3-go maja. Potem posiadłością władała jego rodzina aż do1944 roku, gdy pałac został przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Od tamtej pory pełnił różne funkcję oraz w jego wnętrzach mieściły się różne instytucje. Był magazynem zboża, szkołą podstawową, domem opieki społecznej. Od 2012 roku pałac jest opuszczony.

Pałac składa się z głównego budynku, dwóch galerii, pawilonów (wschodni i zachodni), oficyny, ruin, oranżerii oraz parku. Podobno wnętrza są bardzo dobrze zachowane, liczne dekoracje malarskie i stiukowe to tylko część z nich. Niestety nie ma możliwości wejścia do środka ani wtargnięcia na tereny wokół pałacu. Można go jedynie podziwiać z ulicy. Szkoda, że tego typu budowle popadają w ruinę i nie są w żaden sposób wykorzystywane.

Przechadzając się chodnikiem po wsi zauważyliśmy taki oto mural na ścianie jednego z budynków. Jego treść nawiązuje do Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments