Muzeum Wsi Radomskiej

  • 1 dzień (09.07.2006)

To niesamowite, że są miejsca, które pozwalają nam cofnąć się w czasie, skłaniają do refleksji, przypominają o korzeniach. Warto czasami powspominać … Czy bylibyśmy teraz tymi, którymi się staliśmy gdyby ktoś zmienił naszą przeszłość? A może nasze życie wyglądałoby inaczej?

Muzeum Wsi Radomskiej, potocznie zwanej skansenem, powstało 31 grudnia 1976 roku w celu zachowania dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego dawnej ludności zamieszkującej te tereny. Pierwszym budynkiem przeniesionym do muzeum był zabytkowy spichlerz dworski z Wilkowa. Później otwarto również ekspozycję bartniczo-pszczelarską, prezentującą bogatą kolekcję uli. Obecnie Muzeum Wsi Radomskiej zajmuje obszar o powierzchni 32,5 ha, a na jego terenie możemy znaleźć 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego (chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne). Ponadto, mamy też okazję zobaczyć ponad 16 000 eksponatów ruchomych, takich jak: pojazdy czy maszyny rolnicze, ule i narzędzia pszczelarskie. Warto również przyjrzeć się przepięknej sztuce ludowej.

Muzeum przygotowuje dla zwiedzających wystawy stałe i czasowe. Ekspozycje stałe to głównie wnętrza wiejskich budynków w których można znaleźć przedmioty używane niegdyś przez mieszkańców wsi. Co ciekawe, wystroje wnętrz i otoczenie zabytkowych budynków zmieniają się wraz z rytmem świąt, prac polowych oraz pór roku.  Zatem wycieczka w to miejsce to nie tylko możliwość relaksu i oderwania się od zgiełku miasta, ale także, a może przede wszystkim prawdziwa lekcja historii.

W tym miejscu można poczuć się jak na wsi, cofnąć się w czasy dzieciństwa czy młodości, powspominać. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto wspomnieć o imprezach cyklicznych lub warsztatach, które odbywają się w tym miejscu co jakiś czas. Ich tematyka zazwyczaj jest powiązana z bieżącą porą roku czy też po prostu przypadającymi w danym momencie świętami czy innymi okazjami. Co jakiś czas ogłaszane są także konkursy, np. na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Muzeum Wsi Radomskiej to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić choćby na chwilę a najlepiej nieco dłużej. Na pewno nie pożałujecie. 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments