Muzeum Wsi Mazowieckiej

  • 1 dzień (07.02.2009)

Nieopodal Warszawy, w Sierpcu znajduje się Muzeum Wsi Mazowieckiej, czyli miejsce dzięki któremu możemy przenieść się do wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku. Pobyt tam pozwala nam wyobrazić sobie jak niegdyś wyglądało życie na wsi, zrozumieć pewne zwyczaje lub po prostu przypomnieć sobie czy też zapoznać się z regionalnymi tradycjami.

Warto wspomnieć, że dekoracje i wyposażenie budynków zmieniają się w zależności od pory roku, sezonu. Tak więc gdy przyjedziemy zimą zobaczymy dekoracje bożonarodzeniowe, a gdy odwiedzimy to miejsce wiosną zapewne dostrzeżemy wielkanocne akcenty. Wchodząc do domów ma się wrażenie, jakby ktoś nadal tam mieszkał, tylko na chwilę wyszedł.

Ponadto, Muzeum Wsi Mazowieckiej organizuje wiele imprez plenerowych, np. Niedzielę Palmową, Miodobranie, żniwa, czy wykopki. W te dni można nie tylko dobrze się bawić, ale także spróbować swoich sił wykonując poszczególne czynności, wszak nie każdy ma okazję na co dzień używać motyki, kosy czy innych narzędzi. Obserwując pracę na polu zwiedzający dowiadują się także wiele o pracy na roli, np. jaka jest różnica między oraniem a bronowaniem oraz jak i po co się to wykonuje.

Miejscem, które bardzo zaciekawiło nasze dziewczyny był budynek szkoły. Jula bardzo chciała się dowiedzieć jak kiedyś wyglądały lekcje, jak i czym dzieci pisały, czy były klasówki, do czego służyły liczydła, itd. Zuzię oczywiście zainteresowała rózga i jej zastosowanie. Pani przewodnik wytłumaczyła nam w jakich okolicznościach rózga była kiedyś używana i zapytała dziewczynki kto miał lepsze oceny: babcie czy dziadkowie. Dziewczyny oczywiście stwierdziły, że babcie i od tamtej pory są przekonane, że babcie uczyły się dobrze, a dziadkowie no cóż …. też się starali 😉 ale jednak zdarzało się, że czasami dostawali rózgą po łapach.

Warto wspomnieć, że na terenie muzeum znajduje się mnóstwo pięknych, miejsc, gdzie można się zrelaksować, odpocząć. W tym miejscu kręcono też kilka ujęć do znanych polskich filmów, takich jak: Pan Tadeusz, Ogniem i Mieczem i inne.

Muzeum Wsi Mazowieckiej to miejsce niewątpliwie warte zobaczenia o każdej porze roku. Każdy znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Warto zainwestować w zwiedzanie z przewodnikiem, które odbywa się o stałych porach i kosztuje naprawdę niewiele (1 zł / osoba). Szczerze polecamy 😁

AUTOR: Ania


Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne
😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments