Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

adres: al. Warszawska 96, 20-400 Lublin

Skansen jest usytuowany przy starej trasie Warszawa – Lublin. Przy głównym wejściu do muzeum znajduje się bezpłatny parking oraz 3 przystanki MPK: 6531 – Skansen 1 (kierunek: Sławinkowska), 6532 – Skansen 2 (kierunek centrum) oraz 6533 – Skansen 3 (kierunek: Jastków). Ponadto z miasta można tu dojechać autobusami linii 18,20,30,37.

Wstęp do Muzeum Wsi Lubelskiej jest płatny, 18 zł za bilet normalny i 9 zł za bilet ulgowy (stan na maj 2021 r.). Jest także bilet rodzinny, dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Zwiedzanie jest możliwe cały rok za wyjątkiem świąt i dni wolnych oraz poniedziałków (listopad-marzec). Więcej szczegółów dotyczących godzin otwarcia oraz dostępności znajdziecie na stronie skansenu. -> https://skansen.lublin.pl/

Niemal zaraz po przekroczeniu kasy biletowej w oczy rzuciły nam się piękne herby oraz mapa całego województwa lubelskiego.

Dodatkowo w holu znajduje się wiele znakomitych ulotek dotyczących skansenu. Znaleźliśmy broszury ze szkicami poszczególnych konstrukcji wraz z opisami w języku rosyjskim lub polskim.

Po wyjściu z budynku dotarliśmy do mapy całego skansenu, na której to są zaznaczone wszystkie atrakcje.

Teren Muzeum Wsi Lubelskiej jest podzielony na kilka regionów: Wyżynę Lubelską, Zespół dworski, Roztocze, Miasteczko, Powiśle oraz Podlasie. Więcej informacji o nich znajdziecie na poniższej ulotce.

fragment ulotki z Muzeum Wsi Lubelskiej

My zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wyżyny Lubelskiej, a skończyliśmy na Powiślu.

Zespół dworski – Dwór z Żyrzyna
Stary wóz strażacki

Przy wielu budynkach znajdują się tablice z ciekawymi informacjami w języku polskim oraz angielskim.

Co jakiś czas przy ścieżkach stoją drogowskazy z nazwami sektorów, które pomogą Wam dotrzeć do konkretnych miejsc.

Ponad to wisienką na torcie są liczne zagrody ze zwierzętami wiejskimi, m.in. krowami, kozami, końmi, kurami, kaczkami czy owcami. Myślę, że to nietuzinkowe rozwiązanie dodające uroku temu miejscu. Przykładowo w Muzeum Wsi Mazowieckiej nie spotkamy wiejskich zwierząt tak jak w tym miejscu.

Dodatkowym atutem Muzeum Wsi Lubelskiej prócz zagród ze zwierzętami są miejsca do odpoczynku, ławki, sklepik z pamiątkami, karczma. Co więcej można wynająć przewodnika dla grupy w języku polskim lub angielskim czy wynająć któryś z obiektów po wcześniejszej rezerwacji.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
TRAPER
2 lat temu

Kolejny rewelacyjny wpis. Bardzo interesujący skansen. Widzę, że warto się wybrać. Bardzo ciekawie i zachęcająco przedstawiona tematyka. Pozdrawiam.