Strona główna » Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)

Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)

Wólka Okrąglik 115, 08-330 Kosów Lacki , woj. mazowieckie

My swoją obieżyświacką przygodę z tym miejscem rozpoczynamy w roku 2016, by po pięciu kolejnych latach po raz drugi pojawić się w tym miejscu. W tym czasie niewiele się zmieniło, wzrosły tylko ceny biletów do budynku muzeum z 6 na 7 pln.

Z bezpłatnego parkingu można przejść przez cały teren obozu. Istnieje też możliwość podjechania własnym środkiem transportu na parking usytuowany tuż przed Miejscem Straceń.

Aby zobaczyć to co jest po drodze wystarczy bezpiecznie zatrzymać samochód na leśnym poboczu, tak aby nie przeszkadzać innym.

Teren byłego obozu pełen jest tablic opisujących konkretne miejsca czy historie.

Można przemieszczać się Czarną Drogą prowadzącą obok obozu zagłady Treblinka II i karnego obozu pracy Treblinka I.

Warto pójść do tutejszej żwirowni. To tu wielu musiało wykonywać niewolniczą pracę.

Po drodze możemy spostrzec wiele tablic informujących o kierunku przemieszczania się.

Nieprzypadkowo obóz został założony obok linii kolejowej Małkinia Górna – Sokołów Podlaski. Łatwy transport więźniów do obozu sprzyjał też wydobywaniu tutaj żwiru i jego wywożeniu w głąb kraju. Na terenie obozu pozostał nasyp kolejowy, rampa i symboliczny tor.

A teraz może coś o historii tego miejsca.

Obydwa obozy, zarówno pracy jak i zagłady funkcjonowały w latach 1941 – 1944. Więźniowie zajmowali się najpierw budową infrastruktury dla przyszłych robotników – więźniów , którzy mieli pracować przy wydobyciu żwiru. Później ci zdrowi i silni ciężko pracowali a pozostali niestety …. kończyli swe życie. Liczbę ofiar określa się nawet na 800.000 tysięcy. Wszystko opisane i przedstawione w szczegółach możecie zobaczyć na stronie muzeum.

Jako że po budynkach obozowych nie zostało zbyt wiele, to nie możemy zobaczyć tych okrutnych warunków w których więźniowie przebywali, pracowali a pod koniec swojej ziemskiej tułaczki zostali wymordowani.

Chodząc po terenie obozu można odnieść wrażenie, że kamienie z napisami miejscowości czy państw można porównać do kamiennych płyt które leżą wokół obozu w Bełżcu.

Warto odwiedzić to miejsce i przekonać się jak straszne było to miejsce i jak okrutny los spotkał tamtejszych ludzi. Miejsce to powinno być przestrogą dla innych. Oby historia ta nie powtórzyła się NIGDY WIĘCEJ.

AUTOR: Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne .😉

About Andrzej

Cześć. Na imię mam Andrzej. Jako główny kierowca podczas naszych wieloletnich wypraw zajmuję się dbałością o sprzęt: namiot/przyczepa/campervan. Odpowiedzialny jestem za aktualne dokumenty pojazdów: badania techniczne, przeglądy, zielona karta a także nasze: dowody osobiste, paszporty, EKUZ. Na długie wyjazdy zabezpieczam zapasy żywieniowe, butlę z gazem i wodę. Każdego dnia podczas podróży piszę papierowy dziennik podróży i planuję przebieg trasy na kolejny dzień. Poza podróżowaniem interesuję się kolejnictwem i bieżącymi wydarzeniami.

View all posts by Andrzej →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *