Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, były niemiecki nazistowski obóz zagłady.

ul. Ofiar Obozu Zagłady 4, 22-670 Bełżec – woj. lubelskie. Wstęp wolny.

Początki obozu sięgają wiosny 1940 roku, kiedy utworzono tu obóz pracy tymczasowej. Dotrwał on do jesieni tegoż roku. W roku 1941 utworzono tu obóz zagłady, gdzie w dość prymitywny sposób zagazowano około 450 tys. Żydów.

My w tym miejscu jesteśmy po raz pierwszy. Podczas naszych wieloletnich podróży zobaczyliśmy kilka obozów pracy czy koncentracyjnych, takich jak: Sztutowo, Majdanek, Groß-Rosen, Sobibór, Treblinkę, Auschwitz Birkenau czy znajdujące się w Niemczech Dachau.

Każde z tych miejsc ma inny wymiar, inny sposób przekazywania informacji czy pokazania emocji. W tym miejscu nie zobaczymy eksponatów które można zobaczyć na terenie innych obozów. Do dyspozycji zwiedzających udostępniony jest blok muzealny, w którym zgromadzono wszystko to co udało się uratować przed zniszczeniem. Po większości z nich pozostało prawdopodobnie tylko wspomnienie.

Znajdziemy tu tablice interaktywne, mnóstwo eksponatów, dokumenty, drobne pamiątki po więźniach. Z początkiem 1943 roku Niemcy zaczęli rozkopywać masowe groby i palić zwłoki na rusztach wykonanych z szyn kolejowych. Infrastruktura obozowa została rozebrana, teren zniwelowany i zalesiony. W ten sposób próbowano zatrzeć ślady po masowych zbrodniach.

W Bełżcu po budynkach obozowych nie pozostało ani śladu. Zatem twórcy tego miejsca postarali się, aby można tu było się wyciszyć i poprzez przejście przez betonowe filary dotrzeć do miejsca gdzie upamiętniono wszystkie ofiary. Więcej info pod linkiem strony muzeum.

Dla upamiętnienie ofiar wykorzystano beton, elementy metalowe i żużel hutniczy. Teren poobozowy przylega bezpośrednio do linii kolejowej Lublin -Zamość – Bełżec. W czasie okupacji pociągami dowożono tu robotników przymusowych czy więźniów.

Cały teren byłego obozu usypano żużlem hutniczym i zamontowano napisy miast i miejscowości z których pochodziły ofiary.

Na nas miejsce to zrobiło ogromne wrażenie. Myślę, że warto tu przyjechać. Jest to niewątpliwie prawdziwa lekcja historii.

Autor: Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😍.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments