Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze

Żłobek 101, 22-200 Włodawa – woj. lubelskie.

Z byłym Muzeum Obozu Zagłady w Sobiborze przekształconym później w koncentracyjny jest bardzo podobnie jak w przypadku tego w Bełżcu. Jego lokalizacja nie była przypadkowa. Bezpośrednie sąsiedztwo linii kolejowej Lublin – Chełm – Włodawa zapewniało łatwy transport więźniów z terenu nie tylko Lubelszczyzny. Dodatkowym atutem tego miejsca było sąsiedztwo lasów, które gwarantowały pełną dyskrecję prowadzonych tu prac.

Początki obozu sięgają wiosny roku 1942 r., był to drugi po Bełżcu, ośrodek eksterminacji Żydów w ramach „Aktion Reinhardt”.

Pierwsze transporty do obozu zagłady w Sobiborze przybyły już wiosną 1942 r. Od maja tego roku rozpoczął się systematyczny proces zagłady, który trwał do końca czerwca. Do obozu przywożono wówczas Żydów i jednocześnie zaczęto też kierować tutaj transporty z Żydami z Austrii, Niemiec, Czech i Słowacji.

Uśmiercanie więźniów odbywało się przy pomocy spalin pozyskiwanych z silników samochodowych i trwało 20 do 30 minut. Zwłoki natomiast były chowane w zbiorowych mogiłach, by w późniejszym czasie spalać je na rusztach z szyn kolejowych.

Przełomem w działalności obozu było powstanie które wybuchło 14.10.1943 roku. Wielu więźniom udało się zbiec. Wtedy też zapadła decyzja o likwidacji obozu. Skierowani tu robotnicy z obozu w Treblince po wykonaniu prac rozbiórkowych zostali rozstrzelani. Na podstawie tych wydarzeń po wojnie w roku 1988 nakręcono film pod tytułem „Ucieczka z Sobiboru”.

Z dawnych budynków nie zachowało się absolutnie nic. Centrum byłego obozu stanowi budynek muzealny z wystawami (wstęp wolny). Pojawiają się też wystawy czasowe, jest możliwość zakupu pamiątek. Muzeum ciągle przeżywa modernizacje i przebudowy by nadać temu miejscu właściwy kształt nie zapominając o pamięci oddanej więźniom. Więcej informacji o aktualnościach i historii przeczytacie wchodząc na strony muzeum.

Sobibór to miejsce które warto odwiedzić nie tylko po to aby pamiętać o tym co się wydarzyło ale także po to by nie dopuścić do podobnych wydarzeń w przyszłości. Wszystko zależy od nas, wszak to ludzie ludziom zgotowali ten okrutny los. NIGDY WIĘCEJ.

Autor: Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😍.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments