MAZURY: Ryn, Mrągowo, Sorkwity

Chcielibyśmy zaprezentować Wam naszą propozycję jednodniowej trasy po zachodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Miejsca, które udało nam się odwiedzić:

Ryn

Zamek

Zamek w Ryn to obecnie w znacznej większości dobrze prosperujący hotel. To nie lada gratka, szczególnie dla miłośników historii. Niezależnie czy wynajmiemy tu pokój czy nie, jest tu też możliwość zwiedzania niektórych pomieszczeń, do czego szczerze zachęcamy.

A teraz kilka słów o samym zamku. Ta średniowieczna warownia była wznoszona etapami i niegdyś wyglądała zupełnie inaczej. Pierwsze informacje o zamku pochodzą z kroniki z Marburga z 1377 roku. Domniemywa się, iż zamek powstał w latach 1376-77 i dał początek osadzie, która następnie przerodziła się w miasto. W XVI w. nastąpiła rozbudowa zamku. W tym czasie w dokumentach pojawiają się informacje o kaplicy, reflektarzu, dormitorium, izbie pisarza, łaźni, słodowni, piwnicy, magazynu miodu, młyna zbożowego, spichlerza i folusza. Zamek kilka razy zmieniał właścicieli. Co ciekawe w 1853 r. warownia została kupiona przez rejencję gąbińska i zamieniona na więzienie. Niestety w 1881 r. zamek spłonął i to doprowadziło do jego przebudowy, tym razem w stylu gotyckim. Wtedy też pojawiły się wieżyczki. Przebudowa trwała dosyć długo, bo aż do początku XX w. Po wojnie przeznaczenie zamku zmieniło się. Przestał być więzieniem, pojawiły się w nim biura miejskich instytucji i placówki kulturalne. Zamek ulegał częstym przeobrażeniom, za każdym razem gdy zmieniał się jego właściciel, zmianie ulegał także jego wygląd i przeznaczenie. Dziś znajduje się tu hotel.

Legenda:

Według legendy, w zamku można spotkać przechadzającego się tu czasami dobrego ducha Białej Damy. To podobno Anna, żona litewskiego księcia Witolda. Ponoć Witold często spotykał się w zamku z Krzyżakami by uzgodnić szczegóły sojuszu, dzięki któremu finalnie miał zdobyć koronę Litwy. Przed bitwą pod Grunwaldem zostawił w zamku żonę i dzieci, którzy mieli być gwarancję dotrzymania przez niego umowy. Historia jednak pokazała, że Witold nie zdradził Jagiełły. W wyniku tego, rozwścieczeni Krzyżacy w ramach zemsty zamurowali jego rodzinę w zamkowych piwnicach.

Wieża widokowa

Wieża ciśnień znajdująca się przy cmentarzu obecnie pełni funkcję wieży widokowej i mini muzeum. Można na nią wejść i podziwiać piękne widoki roztaczające się wokół. Wewnątrz budynku znajduje się wystawa zdjęć różnych miejsc z Rynu „Ryn dawniej i dziś”. Z tego właśnie powodu warto wejść na górę, nie wjechać. Alternatywą dla schodów jest winda. Jeśli wjedziecie nią na górę radzimy w dół już zejść po schodach by móc podziwiać zdjęcia. Wejście na wieżę jest bezpłatne.

Przystań żeglarska

Przystań żeglarska znajduje się w centrum Rynu nad Jeziorem Ryńskim przy głównym deptaku miasta.

Mrągowo

Muzeum Sprzętu Wojskowego

Jedną z najsłynniejszych atrakcji w Mrągowie jest Muzeum Sprzętu Wojskowego. To jedyna w północno-wschodniej Polsce placówka z tak bogatym zbiorem historycznych pojazdów wojskowych. Na ten moment założyciel muzeum może pochwalić się kolekcją ponad 100 pojazdów. Placówkę można odwiedzić również w trakcie gorszej pogody, bo większość pojazdów mieści się pod zadaszeniem. Dla fanów motoryzacji i historii, muzeum organizuje przejażdżki ciężkim sprzętem wojskowym. Więcej szczegółów o aktualnościach i obecnych ofertach znajdziecie na stronie muzeum.

Amfiteatr nad Jeziorem Czos

Znacie takie imprezy jak Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej? Jeśli tak to na pewno kojarzycie amfiteatr w Mrągowie. Mogący pomieścić ponad 5000 osób amfiteatr jest następcą drewnianej, niezadaszonej sceny z drzewem pośrodku. Obecny amfiteatr oddano do użytku w 2012 roku.

Poniżej mrągowski amfiteatr z 2009 r.

Wieża widokowa

Wieża widokowa to właściwie pozostałości po Wieży Bismarcka, która powstała w 1906 roku na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Zbudowana na Wzgórzu Jaenike wieża została udostępniona turystom pod koniec 2019 roku. To była pierwsza Wieża Bismarcka na Mazurach. Obecnie jest jedną z 17 na terenie Polski. Wysokość wieży wynosi 23 m, co sprawia, że jest ona dobrym punktem widokowym na okolicę. Na jej piętrach mieszczą się wystawy tematyczne oraz kameralna kawiarnia. Nas osobiście wieża nie zauroczyła. 9 zł za bilet ulgowy i 12 zł za bilet normalny to trochę za dużo jak na wstęp za wieżę. Ciekawsza jest wieża widokowa w Rynie, powstała w dawnej wieży ciśnień. Do niej wstęp jest bezpłatny, a panorama ciekawsza.

Deptak w Mrągowie i molo

Naprzeciwko mrągowskiego ratusza mieści się deptak, a w jego centralnej części pomnik Jana Pawła II. Ścieżka jest otoczona po obydwu stronach pomnikami przyrody – dębami piramidalnymi. Podążając od ratusza deptakiem dotrzemy do mola nad jeziorem Czos.

Mrągowo – wyrzeźbione miasto

Mrągowo prócz licznych imprez słynie ze sztuki. Zainicjowano projekt unijny noszący tytuł „Mrągowo – wyrzeźbione miasto”. Efektem pracy jest kilka rzeźb, które można obejrzeć w parku przy Jeziorku Magistrackim oraz przy fontannie z mrągowską Syrenką.

Sorkwity

pałac

Historia pałacu sięga średniowiecza. Pierwotnie na jego miejscu była pruska strażnica, potem zaś krzyżacka drewniana strażnica. Dopiero w 1850 roku powstał pałac w stylu neogotyckim pełniący funkcję siedziby pruskich rodów szlacheckich von Mirbach i von Paleske. W trakcie I wojny światowej, w sierpniu 1914 roku rezydencję spalono. Zachowały się jedynie mury magistralne, z wnętrz i wystroju nic nie pozostało. Pałac odbudowano dopiero w latach 1922-1923. Obecnie pałac stanowi własność prywatną.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
1 rok temu

Uwielbiam Mazury, zwłaszcza półwysep wierzba, jak trafią się te półdzikie konie.