Co warto zobaczyć w Mazowieckim Parku Krajobrazowym?

  • Bagno Bocianowskie

Nasza wędrówkę rozpoczynamy z parkingu leśnego niedaleko Celestynowa (N 52.067468, E 21.414798). Mijamy zielono-biały szlaban i ruszamy ścieżką przed siebie, aż dochodzimy do niewielkiej wiaty z ławkami przy której skręcamy w prawo.

Po chwili mijamy czerwoną tablicę z nazwą rezerwatu i dalej dochodzimy już do głównej atrakcji w czasie tego spaceru, czyli Gołego Bagna, znajdującego się w centrum tegoż rezerwatu. Obchodzimy całe jeziorko torfowe taką oto ścieżką i ruszamy w kierunku parkingu.

  • Goździkowe Bagno

Kolejne bagno znajduje się w sąsiedztwie poprzedniego. Można się tam udać z tego samego parkingu. Wystarczy przejść przez ulicę i iść około 1 km drogą, można też podjechać samochodem ten dystans i zaparkować na kolejnym parkingu (N 52.061614, E 21.421515). Początek tej wycieczki jest przy dwóch tablicach informacyjnych, potem należy przejść przez taką drewnianą bramę.

Idąc dalej mijamy kolejną tablicę i wchodzimy na drewnianą kładkę. W taki sposób możemy przejść przez bagno suchą nogą i móc zobaczyć w sezonie letnim wyjątkowe gatunki roślin m.in. rosiczki, wełnianki i inne bardziej znane gatunki flory: żurawinę czy borówkę.

  • Torfowisko Całowanie

Nieopodal wsi Całowanie znajduje się słynne bagno Całowanie. My także postanowiliśmy tam zawitać. Z Gożdzikowego Bagna ruszyliśmy w kierunku Celestynowa, mijając dalej Regut i Tabor. Dojeżdżamy prawie pod samo bagno (N 52.010866, E 21.344441), można także zaparkować wcześniej aczkolwiek w czasie naszej wycieczki było bardzo dużo błota, co utrudniało przebycie tego odcinka suchą nogą.

Po dotarciu pod wskazane miejsce pozostawiamy samochód na niewielkim parkingu ( około 10 miejsc parkingowych ) i ruszamy ścieżką dydaktyczną składającą się z 10 przystanków tematycznych dotyczących fauny i flory tutejszych terenów oraz widzimy wiele ciekawych widoków.

Warto dodać, że przechadzając się po Bagnie Całowanie idziemy po drewnianych kładkach. Dodatkowo znajduje się tutaj taka oto wieża widokowa.

My odwiedziliśmy to miejsce w pierwszy dzień wiosny, więc widoki nie były zbyt oszałamiające. Idąc wzdłuż bagna widzieliśmy pierwsze oznaki wiosny, w tym bazie.

  • Całowanie – miejscowość

To jedna z nietypowych atrakcji dzisiejszego dnia. Nazwa tej wsi należy do grona niecodziennych nazw miejscowości na terenie całej Polski. Ta znajduje się na terenie województwa mazowieckiego niedaleko Otwocka.

Przejeżdżając przez tą miejscowość natrafiliśmy na taki znak … .

  • Czarne Jeziorka

Jak sama nazwa wskazuje w miejscu tym można spotkać czarne jeziorka położone na obrzeżach Brzezinki (N 52.060700, E 21.297542). Jest to ciekawe miejsce na spacer dla osób pragnących odpocząć od zgiełku miasta i z dala od cywilizacji. Ponadto w tym miejscu znajduje się także skrzyżowanie szlaków turystycznych.

  • Łabędzim szlakiem – przez dawny cmentarz żydowski w Anielinie do Jeziora Torfy

Samochód pozostawiliśmy przy szlaku czarnym i żółtym (N 52.083426, E 21.267875) i tak jak znaki pokazywały, ruszyliśmy szlakiem czarnym w kierunku jeziora. Ku naszemu zaskoczeniu szlak prowadził koło dawnego cmentarza żydowskiego, na terenie którego znajdują się nagrobki z początku XX wieku.

Dalej szliśmy szlakiem czarnym, w pewnym momencie pojawiła się pierwsza tablica informacyjna dotycząca gryzoni.

Potem następna i kolejne … , aż w końcu doszliśmy do Jeziora Torfy. Zbiornik ten jest pozostałością po dawnym wyrobisku torfu, funkcjonującym po II drugiej wojnie światowej . Można tutaj spotkać wiele gatunków zwierząt, m.in łabędzie czy kaczki. 🦢🦆

Stojąc przodem do jeziora skierowaliśmy się w lewo i dalej ruszyliśmy w kierunku kolejnych tablic a tym samym szliśmy wzdłuż jeziora.

Doszliśmy do piaszczystej drogi i nią szliśmy aż do momentu, gdy po prawej stronie tejże drogi ukazał się szlak czarnym, którym kontynuowaliśmy spacer aż do samego samochodu.


AUTOR:
 Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments