Kołobrzeg

 • Molo
 • Port
 • Latarnia morska
 • Falochron wschodni
 • Ciekawostki o Kołobrzegu

Kołobrzeg to jedna z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości, która od lat cieszy się sławą najznakomitszego uzdrowiska na całym polskim wybrzeżu. I nie ma się co dziwić, wszak klimat mają tu znakomity. Kołobrzeg może poszczycić się także jedną z najpiękniejszych plaż i jednym z najczystszych kąpielisk nad naszym Bałtykiem.

Molo

Molo jest przedłużeniem ulicy Adama Mickiewicza i znajduje się przy sanatorium Bałtyk i bulwarze Jana Szymańskiego, niedaleko Parku im. Stefana Żeromskiego. Cała konstrukcja ma około 220 metrów długości i 9 metrów szerokość i umieszczona jest prawie 4,5 metra nad poziomem morza. Na samym końcu estakady znajduje się dwupoziomowa głowica, którą w sezonie letnim wykorzystuję się jako przystań dla małych statków wycieczkowych. Na molo znajdziemy także kawiarnię i sklep z licznymi pamiątkami. Kołobrzeskie molo jest pięknie oświetlone, co sprawia, że wieczorne spacery tu są romantyczne i bajkowe. Wstęp na molo jest bezpłatny.

Warto wspomnieć, że obecne molo powstało w 1971 r. Jednak nie jest to pierwsze molo w Kołobrzegu. Pierwsza drewniana konstrukcja w kształcie litery “T” pochodziła z 1881 r. i znajdowała się w pobliżu już nieistniejącego sanatorium „Strandschloß”. Niestety pierwsze kołobrzeskie molo zostało zniszczone podczas II Wojny Światowej.

Port

Tereny portowe znajdują się w rozwidleniu Parsęty i Kanału Drzewnego  na Wyspie Solnej. We wschodniej części znajduje się przystań handlowa i pasażerska, natomiast na zachodnim brzegu przystań rybacka i port wojenny. Port powstał w 1964 r. i zajmuję powierzchnię około 240 hektarów. Obecnie w porcie działają nabrzeża przeładunkowe, dwie stocznie, stacja ratownicza SAR, Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb i morskie przejście graniczne. Pełno jest restauracji i kawiarni oraz przeróżnych sklepów z pamiątkami. Idąc wzdłuż portu można natrafić na oferty rejsów wycieczkowych. Adres GPS portu: 54°10′46″N 15°33′19″E.

Port w Kołobrzegu jest szóstym pod względem wielkości morskim portem handlowym w Polsce. Rocznie przeładowuje się tu ok. 150 tys. ton ładunków. W Kołobrzegu stacjonuje także ok. 60 kutrów rybackich. Kołobrzeg to także port turystyczny, gdzie oprócz krótkich rejsów wycieczkowych oferowane jest także całoroczne połączenie z duńskim miastem Nexo lezącym na oddalonej o ok. 100 km Wyspie Bornholm.  Ponadto jest to morski port rybacki, pasażerski i wojenny.

Latarnia morska

Kołobrzeska latarnia morska została zbudowana w 1770 r. Budynek stoi praktycznie przy samym brzegu morza, przy wejściu do portu. Wysokość światła wynosi 36,5 m.n.p.m z czego sam obiekt ma zaledwie 26 metrów wysokości. Na szczyt prowadzą liczne metalowe i betonowe schody, początkowo przejście jest bardzo wąskie, ale po jakimś czasie wejście jest nieco szersze, dzięki czemu nie ma problemu z mijaniem się. Po drodze znajdują się dwa stoiska z przeróżnymi pamiątkami m.in bursztyny, kamienie czy modele latarni morskich.

Latarnia jest częścią dawnego fortu “Ujście”, którego zadaniem była obrona miasta od strony morza. Warta uwagi jest istniejąca do dnia dzisiejszego studnia z pitną wodą. Latarnia Morska w Kołobrzegu spełniała i spełnia do dnia dzisiejszego dwie funkcje: obiektu nawigacyjnego oraz pomnika ku czci poległym o wyzwolenie miasta. W pobliżu latarni ustawiono armatę, przypominającą historię wieży, oraz zamontowano tablice upamiętniające rybaków, którzy zginęli na morzu.

Wejście na tę latarnie nie jest zbyt wymagające. Będąc już na górze, można obejść latarnię wokoło, podziwiać piękną panoramę i zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle Kołobrzegu. Ceny biletów wstępu na latarnię to: 6 zł za bilet ulgowy i 8 zł za bilet normalny.

Oto krótka charakterystyka latarni:

 • położenie geograficzne – 54°11,2’ N, 15°33,3 E
 • uruchomienie latarni – 1770 r.
 • wysokość wieży – 26 m
 • wysokość światła – 36,5 m n.p.m.
 • zasięg światła – 16 Mm = 29,6 km
 • charakterystyka światła: białe, błyskowe, 1,0 s + 2,0 s = 3 s

Falochron wschodni

To jedyny dostępny falochron w Kołobrzegu, falochron zachodni nie jest dostępny do zwiedzania aczkolwiek można go dostrzec z latarni czy  z zachodniego  falochronu. Wejście na falochron jest płatne 2 zł od osoby, dzieci poniżej 6 roku życia nie płacą. Będąc na samym końcu wyjścia z portu można podziwiać wpływające statki wycieczkowe czy żaglówki.

Ciekawostki o Kołobrzegu

 • W jednym z Kołobrzeskich muzeów znajduje się największy w całej Europie mierzący, aż jeden metr i dwadzieścia centymetrów miecz ryby piły. Znajduje się on w Muzeum Minerałów i jest prawdziwą ciekawostką, gdyż przeważnie miecze tego gatunku ryb mają zaledwie dwadzieścia do trzydziestu centymetrów.
 •  Kołobrzeg kojarzy nam się wyłącznie z morzem, portami i rybakami, jednak jest to też miasto górnicze, jako że znajduje się tu kopalnia borowiny. Jest to rodzaj torfu o niezwykłych walorach leczniczych, który wykorzystywany jest przez mieszkańców i turystów do kąpieli borowinowych i okładów.
 • 18 marca 1945 roku na kołobrzeskich plażach odbyło się uroczyste zaślubienie Polski z morzem.
 • W Kołobrzeskim Lesie znajduje się najstarszy polski dąb – Bolesław. Ma ponad 800 lat.
 • Kołobrzeg to jedno z 3 miast w Polsce, które nie ma ani powyżej 50 tysięcy mieszkańców, ani nie jest stolicą województwa, a ma urząd prezydenta.
 • W Kołobrzegu odbywał się kiedyś Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Głównymi nagrodami festiwalu były Złote, Srebrne i Brązowe Pierścienie. Ostatni Festiwal Piosenki Żołnierskiej miał miejsce 11 lipca 1987.

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments