Kiełków – szczyt z Korony Gór Świętokrzyskich

Kiełków/Kiełki jest najwyższym szczytem Pasma Orłowińskiego. Należy do Korony Gór Świętokrzyskich i wznosi się na wysokość 452 m. n.p.m. My swoją wędrówkę rozpoczynamy na obrzeżach wsi Sędek. To tam pozostawiamy samochód na poboczu przy lesie (GPS: N 50.769972, E 21.001310).

Następnie ruszamy najkrótszym szlakiem na szczyt. Idziemy niebieskim, mamy do pokonania ok. 1000 m na Kiełków. Droga początkowo sprawia wrażenie mniej uczęszczanej, zarośniętej przez niewielkie rośliny, lecz po kilkuset metrach jest już szersza i lepiej dostępna. Trzeba przyznać, że po opadach deszczu i przy promieniach słońca zdjęcia wychodzą całkiem przyjemne.

Nasza wędrówka nie obyło się bez przeszkód, wczorajsze deszcze spowodowały, że pojawiło się błoto na samym szlaku. Na szczęście udało nam się bez problemów go przejść. Poza tym idąc tym szlakiem nie napotkaliśmy większych trudności.

Szczyt Kiełków jest umiejscowiony na samym szlaku, dzięki czemu nie ma potrzeby odbijania na boczne nieoznakowane ścieżki. W czasie naszej wizyty (7 maja 2021 r.) na jednym z drzew wisiała kartka w koszulce z nazwą szczytu oraz jego wysokością. Podobną widzieliśmy na Kobylej Górze.

Tak jak w przypadku Łysicy czy Świętego Krzyża na szczycie nie znajdziecie żadnych ławek czy stolików. Nie jest to bowiem zbyt popularny szlak dla turystów. Może też z uwagi na fakt, że Główny Szlak Świętokrzyski nie zawiera tego odcinka.

nasze cienie

Reasumując, szlak na Kiełki nie jest szczególnie obleganym szlakiem turystycznym, co nie oznacza, że nie warto tędy przejść będąc w Górach Świętokrzyskich. Jest to ciekawa opcja dla osób nie przepadających za długimi dystansami czy tłumami turystów jak na przykład na Łysicy czy Świętym Krzyżu.

Podsumowując:

  • Na Kiełków można iść szlakiem niebieskim z miejscowości Sędek (tak jak my) lub z Widełek
  • Szczyt zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich
  • Najwyższy szczyt Pasma Orłowińskiego w Górach Świętokrzyskich

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments