Jaskinia Mroźna

  • jedna z sześciu jaskiń czynnych dla turystów w Tatrach
  • szlak w jaskini jest jednokierunkowy
  • pamiątkowa pieczątka: w kasie biletowej przy wejściu do jaskini
  • początek szlaku – polana Stare Kościeliska (szlak czarny)
  • koniec szlaku – Skała Sowa
  • długość szlaku –  1.4 km
  • czas –  1 h 15 min (szlak do jaskini, przejście jaskinią i zejście do doliny)
  • szlak przez jaskinię –  223 m ↑ /  205 m ↓
  • punkty GOT –  4

Tatry to nie są tylko wysokie szczyty czy piękne doliny, ale to też fascynujący świat jaskiń (większe i mniejsze skalne groty). W Tatrach doliczono się ponad 800 jaskiń, prawie połowa z nich występuje w Dolinie Kościeliskiej. Niestety jaskiń udostępnionych turystycznie w Tatrach jest tylko 6, w tym 5 w Dolinie Kościeliskiej (Mroźna, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa i Smocza Jama). Ta szósta znajduje się w Dolinie Ku Dziurze.

Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mylna
Jaskinia Raptawicka
Jaskinia Obłazkowa
Smocza Jama

Jedyna jaskinia mająca sztuczne oświetlenie i posiadająca swoją trasę turystyczną to właśnie Jaskinia Mroźna, do której prowadzi czarny szlak z Doliny Kościeliskiej.

Aby dostać się do szlaku prowadzącego do tej jaskini, należy iść szlakiem zielonym od Kir Doliną Kościeliską, a następnie po około 35 minutach marszu skręcić w lewo. Tam jest rozwidlenie z którego prowadzi szlak czarny do Jaskini Mroźnej.

Początkowo szlak prowadzi w lesie, potem pokonujemy kilka zakrętów z drewnianymi barierkami. Po około 20 minutach dochodzimy do drewnianej budki z biletami do jaskini (w 2020 roku było to 5 zł / jedna osoba).

Dzieci do lat 6 nie płacą, nie jest honorowana Karta Dużej Rodziny.

Jaskinia Mroźna została odkryta przez Stefana Zwolińskiego i Jerzego Zahorskiego w połowie maja 1934 roku. Pierwszy poznany odcinek miał długość zaledwie 60 metrów. Po wojnie dokonano odkrycia dalszych części jaskini, robotnicy poszerzyli i osuszyli wcześniej poznane korytarze. Jaskinia Mroźna znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach. Wejście do jaskini jest położone na wysokości 1100 m n.p.m. i zostało sztucznie przebite w 1953 roku. Natomiast otwór wyjściowy do jaskini znajduje się na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość tej jaskini wynosi 773 m.

źródło: www.sktj.pl/

Zwiedzanie jaskini odbywa się w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym ją odkryto. Przechodzimy przez metalowe drzwi, a następnie przez sztuczny tunel wejściowy do jaskini.

Jaskinia jest dostępna dla turystów od maja do końca października, czasem jest zamykana w czasie sezonu z powodu zalania, a od 1959 roku jest oświetlana elektrycznie poprzez zasilanie agregatem prądotwórczym. Instalacja została wykonana bardzo niestarannie, widoczne kable niekorzystnie wpływają na wygląd jaskini.

Ta jaskinia jest praktycznie pojedynczym korytarzem z kilkoma rozszerzeniami bez większych odgałęzień. W porównaniu z innymi jaskiniami Tatr jest niewielka. Sąsiednia Jaskinia Zimna (nieczynna dla turystów) ma długość ponad 5 km.

Podobnie jak pozostałe jaskinie w Dolinie Kościeliskiej, Jaskinia Mroźna powstała w wyniku rozpuszczania skał (wapienie czy dolomity) przez wodę. Są one podatne na działanie wody i w większości pokrywają Tatry Zachodnie, w tym Dolinę Kościeliską. Aby utworzył się korytarz dostępny dla człowieka potrzeba setek tysięcy lub nawet milionów lat. Liczne szczeliny i spękania pomagały wodzie w przedostaniu się w niższe partie skał.

ściany jaskini wyrzeźbione przez Kościeliski Potok

Przejście tą jaskinią zajmuje od 20 do 40 minut, w zależności od tempa zwiedzania. Trasa jest przygotowana do ruchu turystycznego, są kładki, metalowe bądź wyrzeźbione w skale schody, są też metalowe barierki. Jaskiniowe korytarze są oświetlone, ale warto mieć ze sobą jakieś źródło światła, by móc dokładniej rozejrzeć się po jaskini.

Jaskinia swą nazwę zawdzięcza stałej, niskiej temperaturze, wynoszącej około 6 stopni Celsjusza oraz zimnym powiewom powietrza, warto więc zabrać ze sobą coś ciepłego. Naprawdę często bywa tam chłodno. Odkrywca tejże jaskini – Stefan Zwoliński tłumaczył, że: „Nazwaliśmy ją »Grota Mroźna« jako odpowiednik Zimnej, z którą niegdyś musiała się łączyć„.

Szata naciekowa w Jaskini Mroźnej jest uboga, ale i tak najbogatsza wśród udostępnionych tatrzańskich jaskiń. Podczas zwiedzania można podziwiać stalaktyty, stalagmity, polewy naciekowe, draperie i mleko wapienne.

My zauważyliśmy gdzieniegdzie porosty. Podobno przed pracami udostępniającymi jaskinię występowało tu kilka stałych jezior. My po drodze widzieliśmy jedno niewielkie, podświetlone od dołu.

Wejście i wyjście z jaskini znajdują się w innym miejscu. Po wejściu do jaskini nie ma możliwości wrócenia w to samo miejsce. Na trasie nie ma większych trudności, jest kilka momentów gdzie trzeba iść schylonym lub nawet w kuckach. Czasami trzeba skorzystać z poręczy bo schodki są śliskie. Podczas naszej wizyty w tym miejscu było trochę wody. Warto odpowiednio przygotować się na zwiedzanie tego typu miejsca.

Po wyjściu z jaskini idziemy chwile pod drewnianym dachem, ale potem schodzimy kamiennymi schodami do Doliny Kościeliskiej.

Na tym odcinku obowiązuje zakaz stania w jednym miejscu z powodu osuwających się kamieni. Należy nie lekceważyć tego zakazu, gdyż komuś może stać się krzywda. Potem dochodzimy do dna Doliny Kościeliskiej koło Skały Sowa.

Do Kir wracamy szlakiem zielonym, prowadzącym dnem Doliny Kościeliskiej.


AUTOR
: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
8 miesięcy temu

Jaskinia nieczynna