Inowłódź – atrakcje, parking, ciekawostki

Będąc w Inowłodzu, zahaczyliśmy o cztery atrakcje. Na samym początku zaczęliśmy od Zamku Kazimierza Wielkiego, następnie ruszyliśmy do Romańskiego Kościółka św. Idziego. Potem do dawnej synagogi, funkcjonującej obecnie jako sklep spożywczy. A na końcu jadąc w stronę Spały wstąpiliśmy jeszcze na cmentarz wojenny z I wojny światowej.

Spis treści:

Zamek Kazimierza Wielkiego

(ul. Zamkowa 1, Inowłódz)

Ta gotycka warownia została wzniesiona za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, czyli w XIV w. To również jedna z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, które powstały za życia króla. Zamek znajdował się blisko rzeki Pilicy, pełnił funkcję lokalnej siedziby administracji. Tędy przebiegała również granica Polski z państwem książąt mazowieckich. Jak wiadomo tamte czasy nie należały do najłatwiejszych, zamek często zmieniał właścicieli oraz ulegał licznym przemianom. Potop Szwedzki był wydarzeniem, które nieodwracalnie zniszczyło posiadłość Kazimierza Wielkiego.

Zwiedzanie zamku jest możliwe od wtorku do niedzieli, ceny biletów wynoszą w 2022 r. odpowiednio 3 zł za bilet ulgowy i 5 zł za bilet normalny. Warto podkreślić, że możliwa jest płatność jedynie gotówką. Z powodu obostrzeń pandemicznych obiekt był całkowicie zamknięty dla zwiedzających w maju 2021 r. My się jednak nie poddaliśmy i postanowiliśmy powrócić do zamku w marcu 2022 roku.

Na zamek udaliśmy się pierw drewnianą fosą i przekroczyliśmy bramę wjazdową. Do zwiedzania została udostępniona ośmioboczna wieża oraz wystawy poświęcone dziejom warowni. Mogliśmy także poprzechadzać się po murach gotyckiej budowli. Zwiedzanie zajęło nam około 20 min, parking znajduje się w sąsiedztwie zamku (w sezonie jest płatny).

Romański Kościółek św. Idziego

(GPS: N 51.527222, E 20.227222)

Niedaleko zamku, na niewysokim wzgórzu stoi niezwykle uroczy kościół św. Idziego. Według źródeł w 1082 roku miał zostać wzniesiony przez Władysława Hermana bądź przez jego syna. To właśnie koło budowli widnieje sylwetka Hermana. Położenie kościoła nie jest przypadkowe, miał bowiem pełnić także funkcje obronne. Wielokrotnie swe zadanie spełnił. Kilkukrotnie obiekt był atakowany, zdobywany i niszczony przez wrogów, jednak przetrwał do dnia dzisiejszego. Tuż obok budynku kościoła znajduje się cmentarz.

Pomnik Władysława Hermana

Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej

(GPS: N 51.536807, E 20.186380)

W Inowłodzu odwiedziliśmy także cmentarz wojenny. Jest on oznakowany białymi krzyżami brzozowymi. Nie widać już ziemnych nagrobków, pozostały jedynie zarysy tych mogił. Na tym cmentarzu spoczywają w większości żołnierze niemieccy, którzy zginęli pod koniec grudnia 1914 roku. W centralnej części cmentarza znajduje się obecnie kilka krzyży i palące się znicze.

Dawna synagoga przekształcona w sklep spożywczy

Ostatnią atrakcją w Inowłodzu jest synagoga pochodząca z początku XIX wieku. Wewnątrz murowanego budynku znajduje się główna sala modlitewna, babiniec, na ścianach mieszczą się pozostałości oryginalnej i zakonserwowanej polichromii, zachowały się również dwie tablice z inskrypcjami z modlitwą: na ścianie południowej w języku hebrajskim, a na północnej w języku rosyjskim. To jedyna w Polsce synagoga, która posiada modlitwę w języku panującego władcy.

Dodatkowo na ścianach widnieją personalia cara Mikołaja II Aleksandrowicza i jego rodziny, poprzednie pozostały zamalowane. Powyżej widoczne są znaki zodiaku (skorpion, byk, bliźnięta), będące najstarszym przykładem tego typu w naszym kraju. W czasach świetności miasta, 1/3 mieszkańców w Inowłodzu stanowiła ludność żydowska. Synagoga powstała dwa wieki temu, jej los jednak przypieczętowała II wojna światowa. Synagoga została zniszczona, podobnie jak znaczna część takich obiektów. W wojnie służyła jako magazyn nawozów i soli czy potem sprzętu AGD. Od 1977 roku synagoga jest wpisana do rejestru zabytków. Aktualnie na parterze mieści się sklep spożywczy, natomiast w górnej części biblioteka. To pewnie jeden z nielicznych przykładów wykorzystania budynków sakralnych w życiu codziennym. Będąc w Holandii na co dzień widzieliśmy dawne kościoły przekształcone w puby czy kawiarnie, ale tam sytuacja wygląda nieco inaczej … .

Atrakcje, które warto zobaczyć w pobliżu:

AUTOR: Julia (17 lat)

Odwiedź nas na naszych portalach społecznościowych:

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments