Co warto zobaczyć na Półwyspie Helskim?

Hel i jego okolice bogate są w różnorodne, a zarazem ciekawe atrakcje. Większość z nich – te według nas najlepsze – przedstawimy w poniższym wpisie. Można tutaj znaleźć między innymi latarnie, godne polecenia bunkry czy piaszczyste i słoneczne plaże. Zachęcamy do wycieczki w te piękne oraz ciekawe miejsca. 😊😁

Poniżej przedstawiona jest mapa wszystkich atrakcji, jakie udało nam się odwiedzić na Półwyspie Helskim.

Miejsca przez nas odwiedzone:

Poniżej jedna z widokówek jakie udało nam się zakupić podczas pobytu na Półwyspie Helskim:

Latarnia Morska HEL

Latarnia jak sama nazwa wskazuje – położona jest na Helu. Znajduje się ona zaledwie 500 m od głównego deptaku miasta, więc bez problemu do niej traficie. Helską latarnię można rozróżnić głównie po częstotliwości światła, która tutaj wynosi 5 sekund, ale również po charakterystycznym wyglądzie, bowiem jest to ośmiokątna czerwona wieża. Bilety do latarni na Helu kosztują: ulgowy – 5 zł, normalny – 7 zł.

Budynek kryje w sobie niemałą historię, bowiem latarnia swoje początki miała już w średniowieczu. Co prawda, nie były to jeszcze budowle przypominające choćby kształtem latarnie, ale zastosowanie miały takie same. Konstrukcja wiele razy była niszczona, czasem przez sztorm a czasami przez ogień. Przed wojną, została ona również wysadzona w powietrze. Nie przeszkodziło to jednak rozwojowi latarni, gdyż już w 2001 roku, została oddana do użytku i służy po dziś dzień.

Ciekawostką jest, że obok latarni znajduje się niewielka tablica upamiętniająca śmierć latarnika Maya, który zginął na początku XX wieku podczas oddawania strzału z armaty, używanej jako sygnał mgłowy.

Latarnia Morska ROZEWIE

Przedstawiona latarnia znajduje się na przylądku Rozewie i jest najstarszą tego typu budowlą na polskim wybrzeżu.

W środku posiada małe muzeum, gdzie przedstawione są modele latarni znajdujących się na polskim wybrzeżu oraz pamiątki po Stefanie Żeromskim, który podobno przez kilka lat zamieszkiwał latarnię.

rok 2009

Sam kształt latarni może nam przypominać ścięty stożek, gdyż u podstawy ma 6 metrów średnicy, a u szczytu osiąga 4,5 m.

Bilety na latarnię kosztują: normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł.

Latarnia morska Rozewie była wielokrotnie podwyższana, ze względu na las rosnący w okolicach latarni. Na początku, tzn. w XIX wieku, latarnia składała się z murowanej podstawy, a dopiero w 1978 roku dobudowano metalową część budowli, podwyższając ją o 8 metrów.

Ciekawostką jest, ze nieopodal latarni morskiej Rozewie znajduje się druga, już nieczynna latarnia, która działała w latach 1875 – 1910.

Bunkier “MAKABRA XX WIEKU”

Bunkier “Makabra XX wieku” znajduje się przy ulicy Kuracyjnej na Helu. Sposób dojazdu czy trasa przedstawione są na poniższej mapce:

Na wystawie “Makabra XX wieku” nie odnajdziemy orderów czy odznaczeń bohaterów, ale będziemy mogli w pewnym stopniu poczuć atmosferę tamtych czasów. Jak podkreślają opiekunowie placówki: “Jest tylko ból, strach i nieludzkie cierpienie niewinnych ofiar konfliktu.” By oddać atmosferę tych zamierzchłych, wojennych czasów, wykorzystywane są efekty multimedialne oraz interaktywne. Warto również wspomnieć o warstwie dźwiękowej i grze świateł. Oczywiście poza nimi, wojenną atmosferę pokazują ponure wnętrza schronu i wstrząsające sale tematyczne, które można odwiedzić zwiedzając fortyfikację.

Bilety kosztują: normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł; (stan na 2017 rok)

Miejsce to opisywane jest przez twórców w następujący sposób:

W historycznym ujęciu wojna to bohaterskie czyny i wielcy dowódcy. A tak naprawdę – bezsensowna rzeź i niewyobrażalne cierpienie tysięcy ludzi. Taki przekaz płynie z ekspozycji przygotowanej w jednym z dawnych schronów przeciwatomowych. Wizyta w bunkrze “Makabra XX wieku” to nie tyle zwiedzanie muzeum, co bliższe poznanie wojny prawie jak na własnej skórze.

Ze względu na możliwy strach, jaki mogą odczuć dzieci, nie zalecamy wizyty w tym miejscu z dzieckiem poniżej 8 lat.

Bunkier “MORSKIE TAJEMNICE”

Kolejna atrakcja – tak jak poprzednia – również znajduje się przy ulicy Kuracyjnej na Helu.

Bunkier “Morskie Tajemnice” to miejsce, które ma za zadanie pokazać młodemu pokoleniu przyrodę Bałtyku i potrzebę jej ochrony. Wejście znajduje się w pokazanym poniżej na zdjęciu miejscu.

Ekspozycja została tak przygotowana, by była ciekawa zarówno dla młodzieży, osób dorosłych jak i dla tych będących w podeszłym wieku. Znaleźć można tutaj panoramiczne akwarium z bałtycką fauną, unikatową makietę przedwojennego portu rybackiego, specjalną grę szkutnika pozwalającą składać własne modele kutrów oraz wiele, wiele innych atrakcji. My na pamiątkę dostałyśmy papierowe modele dwóch ryb.

Bunkier Morskie Tajemnice jest czynny codziennie w godz. 11 -19, a bilety kosztują 4 – 6 zł (dziecko i dorosły).

Schrony:

Na samym początku, dowiedzmy się jakie funkcje pełnił dany schron (informacje ze strony infogdansk) :

Schron „SOKÓŁ”


Obiekt zabezpieczał linię obrony od strony Zatoki Puckiej. Ze względu na odkryty teren i trudności w maskowaniu zastosowano grubsze ściany i stropy. Schron uzbrojono w dwa ckm-y i przewidziano obsadę 12 żołnierzy. Obecnie wielki bunkier jest otoczony polem namiotowym „Maszoperia”, to ciekawy przykład przenikania się historii i współczesności.

Schron „SABAŁA”


Obiekt pełnił funkcję punktu dowodzenia, dlatego wewnątrz wydzielono pomieszczania na potrzeby dowódcy i centrali telefonicznej. Schron otrzymał też aż 3 ckm-y, obsadę stanowiło 20 żołnierzy. W bunkrze funkcjonuje Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej, a zwiedzanie możliwe jest w okresie wiosenno-letnim.

Schron „SARATOGA”


Obsadzony przez 12 żołnierzy z dwoma ciężkimi karabinami maszynowymi miał bronić podejść od strony ówczesnej drogi. W literaturze dotyczącej OP Jastarnia często pojawia się nazwa „Saragossa”, obecnie uznawana za błędne określenie.

Schron „SĘP”


Obiekt zabezpieczał podejścia od strony plaży i podobnie jak „Sokół” był trudniejszy do ukrycia. Stąd grubsze ściany i stropy oraz koncepcja wyposażenia w moździerz kal. 81 mm. Obiektu broniło 14 żołnierzy z dwoma ciężkimi karabinami maszynowymi.

Warto wiedzieć, że są to jedyne na polskim wybrzeżu schrony bojowe z czasów II Rzeczypospolitej. W 2005 roku wszystkie schrony zostały odrestaurowane oraz wytyczone zostały ścieżki dla turystów. Jak było wyżej napisane, schron “Sabała” można zwiedzać, zaś trzy pozostałe schrony można oglądać jedynie z zewnątrz.

Aleja Gwiazd we Władysławowie

Aleja Gwiazd we Władysławowie jest pierwszą w Polsce aleją poświęconą polskim oraz zagranicznym sportowcom.

Utworzona została w 2000 roku i co roku przyciąga do Władysławowa masę turystów! Odnajdziemy tutaj nazwiska między innymi Feliksa Stamma, Kazimierza Deyny, Waldemara Legienia, Roberta Korzeniowskiego, Ireny Szewińskiej, Huberta Wagnera, Ryszarda Szurkowskiego, Leszka Drogosza, Jerzego Kuleja, Jacka Wszoła, Dariusza Michalczewskiego, Sylwii Gruchała, czy Michela Platiniego. Co roku dochodzą kolejne gwiazdy sportowców.

Ciekawostką jest, że w 2014 roku na Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie odsłonięto pomnik “Korona Himalajów”. Składa się z 14 skalnych płyt prezentujących czternaście ośmiotysięczników zdobytych przez Polaków, tzn. Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II.

AUTOR: Zuzanna (13 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments