Góra Parkowa

Pośród uliczek Krynicy – Zdrój kryje się dolna stacja kolejki, prowadzącej przez krótki odcinek lasu na Górę Parkową. Wagoniki w ilości dwóch sztuk  pozostają te same niezmiennie od 1937 roku, tworząc w ten sposób najstarszą  kolej  w Polsce. Warto wspomnieć, że należy ona do grupy kolei linowo – terenowych, w skład których wchodzą np. kolej na Gubałówkę czy na  górę Żar. Przejazd koleją nie jest drogi, jednak my postanawiamy wejść i zejść pieszo, gdyż jest to dosyć krótki odcinek do przejścia.

Bilety nie mają wygórowanych cen, jednak gdy patrząc z dołu zauważamy górną stację kolei, postanawiamy ruszyć pieszo dosyć łatwym szlakiem. A poniżej znajduje się cennik ze strony kolejki.

 Normalny 27 – 64 Ulgowy 5-26, 65+
Góra – Dół18 zł14 zł
w jedną stronę14 zł11 zł
cennik ze strony PKL
Opłaty inne:
 W jedną stronęGóra – Dół
Rower/duży bagaż 3 zł5 zł
Pies
wyłącznie w kagańcu wraz ze smyczą
3 zł5 zł
cennik ze strony PKL

Można więc przejechać się najstarszą koleją w Polsce, albo ruszyć tak jak my, dosyć łatwym szlakiem pod górę. Jest jednak do wyboru trudność szlaku jakim przejdziemy. Można przejść się chodnikiem ze ścieżką rekreacyjno – ruchową, gdzie są podane ćwiczenia, które można wykonać. Bo Krynica – Zdrój słynie z sanatoriów i uzdrowisk i to jest oferta skierowana przede wszystkim do seniorów, ale można również wejść ścieżką rowerową. My  decydujemy się przejść szlakiem położonym najbliżej torów kolejki. Jest on nieco stromszy, poprowadzony  ziemnym podłożem, ale z przepięknym widokiem na kolejkę. Właśnie tam w jednym z miejsc, nagraliśmy film podczas mijanki wagoników.

Wznosząca się na 742 metrów n.p.m. Góra Parkowa na swoim szczycie oferuje wiele atrakcji. Znajdziemy tam m. in. park linowy, rajskie ślizgawki czy zjeżdżalnię pontonową. Na dwie ostatnie atrakcje, wykupuje się karnety w podanych niżej cenach:

ZJEŻDŻALNIE
1 przejazd4 zł
5 przejazdów15 zł
10 przejazdów20 zł
cennik ze strony PKL

Z górą tą związana jest pewna legenda:

Obie atrakcje się łączą, więc jeśli wykupi się np. 5 przejazdów, to można 3 wykorzystać na jednej atrakcji a pozostałe 2 na drugiej. Oferowany jest tutaj również pobyt w parkowej cafe oraz w parku zdrojowym. Dla historyków przeznaczony jest wehikuł czasu, gdzie można sobie porobić zdjęcia przy starych rowerach, posłuchać muzyki na grającej ławce.

A jeśli chce się zabrać ze sobą pamiątkę, wystarczy wejść do specjalnie przygotowanego wagonika kolejki i zrobić sobie zdjęcia z wybranym tłem, z wielu starych krynickich pocztówek.

My na górze nie spędzamy zbyt wiele czasu, jedynie rozglądamy się, przybijamy pieczątkę oraz robimy zdjęcia.

Postanawiamy zejść tym wybrukowanym szlakiem, który jest nieco dłuższy od tego którym wchodziliśmy. Jak już pisałam, ma on po drodze miejsca do ćwiczeń oraz instrukcje jak dane zadanie wykonać. Schodzi się około pół godziny, więc nie jest to zbyt długi czas.

Podsumowując, jest to atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi, gdyż najpierw mogą się przejechać kolejką, a później znaleźć odpowiednie do swojego wieku atrakcje na górze. Jeśli jednak ktoś ma więcej czasu, warto na własnych nogach wejść i laskiem powoli zdobywać wysokość. Jeśli jeszcze szukacie atrakcji w okolicy, możecie zajść np. na wieżę widokową w Krynicy – Zdrój, o czym poczytacie w innym wpisie. Zapraszamy do tych okolic! Jest co oglądać!

AUTOR: Zuzanna ( 12lat )

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😀.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments