Golgota w Tyliczu

Golgota w Tyliczu to jedno z najbardziej znanych miejsc w okolicy. W nawigację wystarczy wpisać centrum Tylicza, by znaleźć się pod kościołem obok którego znajduje się Golgota. Pod kościołem znajduje się rozległy parking na którym można zostawić samochód.

Miejsca święte potrafią przyprawić o zadumę czy myślenie a nawet o przemyślenie swoich błędów. W tym miejscu można doświadczyć szczególnie tego ostatniego i naprawdę pomyśleć o tym co zrobiło się źle, albo czego się wcale nie zrobiło. Podczas drogi widzimy cytaty różnych ważnych osób, byśmy czytając je, pomyśleli o własnych czynach i gestach wykonanych wobec innych osób. Mi najbardziej w pamięci został cytat: “Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Jest to cytat z książki “Mały Książe” Antoine’go de Saint Exupéry’ego.

W najważniejszym miejscu Golgoty znajduje się 25-metrowa wieża podobna do biblijnej wieży Babel. Wokół niej znajdują się dróżki różańcowe połączone kamieniami. Wieża zbudowana jest zarówno z kamieni znalezionych na terenie Tylicza, jak i 120 innych przywiezionych z całej Europy, na znak połączenia z całym światem. Stamtąd można podziwiać całą panoramę Tylicza.

U podnóża Golgoty można podziwiać pomniki m. in. Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego oraz innych, którzy przyczynili się do krzewienia wiary. Naokoło nich można też ujrzeć całą drogę różańcową, połączoną ze sobą kamieniami wiszącymi na drucikach. Droga posiada kilkanaście punktów, a przy każdym z nich znajduje się jego nazwa, ilustracja wyrzeźbiona w skale oraz cytat. Przy około połowie z nich znajdują się pomniki świętych osób z opisami, a niedaleko za nimi znajdują się małe kapliczki, gdzie pełno jest cytatów najróżniejszych osób. Pomimo to największe wrażenie robi wieża.

Podsumowując, jest to miejsce typowo religijne, jednak nawet niewierzący człowiek może się tam udać. Znajdują się tam różne cytaty dotyczące każdego z nas. Będąc w okolicy warto się tam udać, by na chwilę się w tym zabieganym świecie zatrzymać, pomyśleć, zastanowić nad własnym życiem. Polecamy.

AUTOR: Zuzanna

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments