Drugi największy głaz narzutowy w Polsce – Głaz Mszczonowski

Co to właściwie jest głaz narzutowy? Głaz ten to nic innego jak fragment skały litej przyniesiony przez lądolód. Takich skał na terenie Polski jest dosyć sporo. Według danych, głazów narzutowych w formie pomników przyrody nieożywionej jest w Polsce 1083. Największa ich ilość znajduje się w województwie mazowieckim, a najmniejsza w województwie podkarpackim. Największy polski głaz narzutowy (Trygław) mieści się w miejscowości Tychowo w województwie zachodniopomorskim.

Natomiast drugi co do wielkości głaz narzutowy (Głaz Mszczonowski) znajduje się w miejscowości Zawady przy drodze S8 na odcinku Mszczonów – Rawa Mazowiecka, na granicy województwa mazowieckiego i łódzkiego. Dojazd więc nie stanowi większego problemu. Po dojeździe pod wskazane współrzędne (N 51.916183, E 20.452358) pozostawiamy tam samochód i ruszamy wzdłuż torów kolejowych po betonowych płytach.

W pewnym momencie w lewo odbija trawiasta ścieżka, skręcamy w nią i idziemy dalej.

Po wkroczeniu na tą ścieżkę miejsce występowania głazu narzutowego będzie już doskonale widoczne. Tak jak widać na zdjęciu poniżej, skała jest ulokowana wśród kilku drzew na środku pola.

Po dojściu zastajemy Głaz Mszczonowski, który jest tylko częściowo odkopany, pozostała część mieści się w głębokim dole. Skarpę wokół głazu porastają przeróżne drzewa czy krzaki. Wymiary tego głazu są imponujące, ma on bowiem 12 m długości, 8.5 m szerokości oraz 3 m wysokości.

Geneza tego głazu narzutowego nieco się różni od pozostałych tego typu pomników przyrody nieożywionej. Niektóre z nich zostały przetransportowane z lądolodem ze Skandynawii, lecz ten został wyrwany z podłoża przez lodowiec. Świadczą o tym widoczne podłużne rysy, wytworzone w momencie tarcia okruchów skalnych.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments