MAZURY: Giżycko, Pozezdrze, Wzgórze Strzelców, Węgorzewo, Kanał Mazurski, Srokowo

Chcielibyśmy zaprezentować Wam naszą propozycję jednodniowej trasy po północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Odwiedzone przez nas miejsca:

Giżycko

Giżycko to miasto leżące na wąskim przesmyku między Jeziorem Mamry i Jeziorem Niegocin.

Twierdza Boyen

ul. Turystyczna 1, 11-500 Giżycko (GPS: N: 54°2’1.18″, E: 21°44’46.52″)

Godziny otwarcia:

kwiecień, październik: 9.00 – 17.00
maj: 9.00 – 18.00
czerwiec: 9.00 – 19.00
lipiec, sierpień: 9.00 – 20.00
wrzesień: 9.00 – 18.00
listopad – marzec: 9.00 – 16.00

Twierdza Boyen ukrywa się wśród drzew i zarośli i mimo, że znajduje się na wzniesieniach wcale jej z daleka nie widać. Ta budowla obronna otoczona wałami ziemnymi i fosą ma kształt nieregularnego wieloboku przypominającego gwiazdę. Budowa giżyckiej fortecy rozpoczęła się w połowie XIX w. a inicjatorem jej budowy był pruski minister wojny Hermann Ludwig Leopold von Boyen. Za datę ukończenia prac przyjmuje się rok 1855, choć tak naprawdę cały czas ją unowocześniano.

Przy wejściu do twierdzy znajduje się kasa, gdzie można kupić bilety i ewentualnie umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem. My zdecydowaliśmy się zwiedzać sami, tym bardziej, że przy kupnie biletów wszyscy otrzymują mapkę z zaznaczonymi trzema trasami do wyboru: niebieską (około 1h zwiedzania bez schodów), czerwoną (około 1,5h zwiedzania ze schodami) i zieloną (około 2h zwiedzania ze schodami). Trasy są bardzo dobrze oznaczone na terenie fortecy, nie sposób się zgubić. My wybieramy wariant czerwony, bo podobno jest najciekawszy.

Warto wspomnieć, że w fosie przed Bramą Prochową znajduje się amfiteatr na około 1 tys. miejsc siedzących, w którym latem często odbywają się koncerty.

Wychodząc z twierdzy spotykamy kilku panów ubranych w stroje z epoki. Po chwili rozmowy okazuje się, że panowie należą do 147 Pułku Piechoty i biorą udział w różnych rekonstrukcjach.

Na terenie twierdzy poza pamiątkami można kupić też miód z Mazur. Po spróbowaniu kilku rodzajów, decydujemy się na zakup 3 małych słoiczków miodu: z maliną (na przeziębienie), z rokitnikiem (moc witaminy C) i z piernikiem (do kawy, herbaty czy mleka).

Zabytkowa Wieża Ciśnień

ul. Warszawska 37, 11-500 Giżycko (GPS: 54°02’11.039″N, 21°46’45.668″E)

Godziny otwarcia:

Maj: godz. 10.00-18.00,

Czerwiec: godz. 10.00-20.00,

Lipiec: godz. 10.00-22.00,

Sierpień: godz. 10.00 -22.00,

Wrzesień: godz. 10.00-18.00

Wieża Ciśnień została wybudowana w 1900 r. w całości z czerwonej cegły. Giżycka wieża zaopatrywała mieszkańców miasta w bieżącą wodę do roku 1996, kiedy to zmodernizowana została sieć wodociągów miejskich. Wówczas wieżę kupił pan Henryk Górny, który postanowił ją odnowić i udostępnić do zwiedzania.

 Wieża Ciśnień ma 50 m wysokości i prowadzi na nią 129 stopni. Można również dotrzeć prawie na samą górę korzystając z wygodnej, nowoczesnej windy. Po wyjściu z niej pozostają jedynie dwa piętra do wdrapania się. Na szczycie (162m n.p.m.) znajduje się kawiarnia i taras z pięknymi widokami na okolicę. W drodze powrotnej radzimy zejść po schodach, gdyż na każdym piętrze znajdują się ciekawe wystawy, które warto obejrzeć. Na dole oczywiście można kupić sobie pamiątkę i wpisać do księgi odwiedzających.

Port i molo

ul. Kolejowa 9, 11-500 Giżycko

Warto wybrać się do portu, by popatrzeć na pływające łodzie, jachty, przejść się po długim molo, które wcina się w Jezioro Niegocin lub wybrać się w rejs wycieczkowy, których tu nie brakuje, Nieopodal znajduje się plaża, gdzie można trochę odpocząć, poopalać się lub pograć w siatkówkę plażową.

Pozezdzrze

Polowa kwatera Himmlera

GPS: N: 54°8’59.23″, E: 21°51’12.92″

Pozezdrze to miejscowość koło której znajdowała się kwatera polowa ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji Heinricha Himmlera, która powstała tu w 1941 r. Obecnie miejsce to nazywane jest często „Czarny Szaniec” lecz kiedyś funkcjonowało pod kryptonimem „Hochwald”, czyli „Wysoki Las”. Była kwatera ukryta jest w lesie. Lokalizacja nie był przypadkowa. Kwatera znajdowała się przy linii kolejowej i drodze, łączącej kwaterę z polową siedzibą Hitlera w Gierłoży (Wilczy Szaniec), dowództwem Wehrmachtu w Mamerkach oraz z Twierdzą Boyen w Giżycku. Obecnie tak naprawdę niewiele już pozostało z tamtych budowli, zaledwie jeden schron (Himmlera) i resztki następnego. Dawniej było tu 9 obiektów: 5 schronów, nieduży podziemny garaż, dwie wartownie i schron specjalny dla Himmlera. Niestety wszystkie schrony o odporności „B” zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców. Schron Himmlera był dodatkowo obudowany płaszczem żelbetonowym, zatem mimo detonacji kilku ton trotylu schron tylko pękł, odpadły duże kawały żelbetonu, ale się nie zawalił.

Z parkingu prowadzi oznakowana trasa, którą robimy tzw. „pętelkę”. Wystarczy kierować się znakami i na pewno nikt nie zabłądzi.

Wzgórze Strzelców (Jaegerhoehe)

GPS: N 54.19154, E 21.75843

Wzgórze swoją nazwę zawdzięcza 10. Królewskiemu Pułkowi Myśliwych Konnych armii pruskiej, którzy trafili do Węgorzewa w 1913 roku. W miejscu dzisiejszego cmentarza mieli poligon.

Cmentarz z I Wojny Światowej

Cmentarz powstał tu w 1917 r. Spoczywa tu 344 żołnierzy niemieckich i 234 żołnierzy rosyjskich. Mogiły znajdują się wzdłuż kamiennego ogrodzenia, zaś w centralnym miejscu znajduje się wysoki, drewniany krzyż ufundowany jeszcze przez rodzinę Lehndorffów, arystokratów z Prus Wschodnich, właścicieli dawnego majątku i pałacu w Sztynorcie.

Punkt widokowy

Z tylnej części cmentarza roztacza się przepiękny widok na Jezioro Święcajty, Wyspę Kocią i Półwysep Kalski. Ten punkt widokowy to często odwiedzane miejsce w ramach spaceru z Węgorzewa.

Węgorzewo

Węgorzewo to miasteczko położone w dolinie malowniczej rzeki Węgorapy niedaleko Jeziora Mamry i Jeziora Święcajty. Miasto jest dosyć popularnym ośrodkiem turystycznym i żeglarskim.

Kościół św. Piotra i Pawła

ul. Zamkowa 16, 11-600 Węgorzewo

Początki tego kościoła, jeszcze jako drewnianego budynku, przypadają na rok 1528. Z czasem rozpoczęto budowę kościoła murowanego, który stanął to w 1610 r. Obecnie, kościół św. Piotra i Pawła jest jedynym kościołem na Mazurach posiadającym gotyckie sklepienie. Ponadto w kościele znajdują się najstarsze na Mazurach barokowe organy, które mimo renowacji nadal mają oryginalne barokowe brzmienie.

Port Keja

ul. Braci Ejsmontów 2, 11-600 Węgorzewo

Jest to jeden z najpopularniejszych portów i ulubionych miejsc żeglarzy na Mazurach. Z Węgorzewa – często nazywanego Bramą do Mazur – można wyruszyć w żeglarską przygodę po szlaku, który przez jeziora i kanały prowadzi przez całą krainę Wielkich Jezior Mazurskich. 

Zamek krzyżacki

ul. Zamkowa 7, 11-600 Węgorzewo

Zamek krzyżacki został wybudowany pod koniec XIV w. i z biegiem lat przeszedł wiele zmian, renowacji, modernizacji czy przebudowań. W międzyczasie budowla służyła nawet za sąd czy więzienie. Dziś patrząc na ten otynkowany na żółto budynek z prostokątnymi oknami i czerwonym dachem trudno domyślić się, że to zamek krzyżacki. Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Kanał Mazurski

Kanał Mazurski miał utworzyć drogę wodną i połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie przez rzeki: Łynę i Pregołę z Bałtykiem. Pierwsze projekty budowy pochodzą z lat 1862/1864. Były one kilkakrotnie modyfikowane.  Budowę kanału rozpoczęto w roku 1911, lecz wybuch wojny w 1914 r. przerwał prace, następnie wznowiono je dopiero w 1934r. Ostatecznie budowę przerwano w 1942r. i już nie wznowiono. Niestety kanał nigdy nie został ukończony i nie jest udostępniony dla żeglugi. Całkowita długość kanału od Jeziora Mamry do rzeki Pregoły wynosi 51,5 km, z czego na terenie Polski około 22 km. Pozostała część znajduje się na obszarze Obwodu Kaliningradzkiego należącego do Rosji. Różnicę poziomu wód pomiędzy Jeziorem Mamry (116,3m n. p. m.) i rzeką Łyną (5,1m n. p. m.) – czyli 111,2 m – miało pomóc pokonać 10 śluz komorowych, z czego 5 na terenie Polski. Jedynie jedną ze śluz udało się w pełni wybudować.

Śluza Piaski/Guja

GPS: 21.57857 °E, 54.25222 °N

Śluza Piaski zwana też Guja od nazwy miejscowości w której się znajduje to jedyna całkowicie ukończona śluza na Kanale Mazurskim po polskiej stronie. Niestety tej śluzy nie można zwiedzać. Wszędzie znajdują się tabliczki z napisem: wstęp wzbroniony.

Śluzy Leśniewo Górne i Dolne

GPS: 21.589114 °E, 54.212621 °N

Aby dojść do obu śluz należy kierować się zgodnie ze znakami, dobrze widocznymi z parkingu.

Niedaleko parkingu znajduje się śluza w Leśniewie Dolnym. Na jej terenie znajduje się dół, który zalany został wodą i niewielkie murowane konstrukcje świadczące raczej o początku budowy. Śluza nie jest ukończona, według danych powstała jedynie w około 40%.

By dotrzeć do śluzy w Leśniewie Górnym, należy przejść nieco dłuższy dystans (około 1 km) i iść w stronę parku linowego. Budowę śluzy Leśniewo Górne wstrzymano, mimo tego prezentuje się ona niezmiernie okazale. Na jej frontowej ścianie możemy zauważyć wgłębienie będące pozostałością po niemieckim orle. Śluzę można dokładnie obejrzeć, pamiętając o zachowaniu ostrożności, ponieważ jej teren nie został zabezpieczony. Odważni mogą skorzystać z oferty parku linowego i zjechać tyrolką ze szczytu śluzy.

Srokowo

Wieża Bismarcka

GPS: N 54.21481, E 21.54039

Wieża widokowa na Diablej Górze w okolicach miejscowości Srokowo na Mazurach, powstała w 1902 r. celu upamiętnienia śmierci „żelaznego” kanclerza Otto Bismarcka. Podczas I i II wojny światowej obiekt był wykorzystywany militarnie – jako punkt obserwacyjny. Niestety po 1945 r. wieża popadła w ruinę. Obecnie budowla ogrodzona jest drewnianym płotem z tabliczką ostrzegającą o możliwym zawaleniu. 

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments