Puszcza Knyszyńska i jej atrakcje.

Puszcza Knyszyńska jest drugim co do wielkości kompleksem leśnym na Nizinie Podlaskiej. Puszcza Knyszyńska jest często nazywana młodszą siostrą Puszczy Białowieskiej. W 1988 roku utworzono w tym regionie Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, w ofercie którego znajdziemy wiele dzikich zakątków idealnych dla osób lubiących kontakt z przyrodą. Szacuje się, że powierzchnia parku wynosi około 1050 km², lecz jego wielkość się zmienia z roku na rok z uwagi na zalesianie okolicznych gruntów porolnych. 🌳🌿🍃

My w trakcie niedługiego pobytu na Podlasiu postanowiliśmy udać się na:

Wszystkie te atrakcje znajdują się właśnie na terenie Puszczy Knyszyńskiej w niedużej odległości od siebie.

Wieża Widokowa na Górze Kopnej w Kołodnie

Możliwości wejścia na tą wieżę jest wiele. My początkowo planowaliśmy iść ścieżką z Królowego Mostu, lecz jeden z mieszkańców tutejszej miejscowości, doradził nam by udać się na wieżę z Kołodna. Pan był tak miły, że nawet pilotował nas na miejsce jadąc przed nami motocyklem za co bardzo dziękujemy. Trasa przez nas wcześniej wybrana jest w większości pokryta piaskiem oraz dłuższa. Pan doprowadził nas do tego ciekawszego wejścia na wieżę. Jadąc drogą mijamy drewniane znaki doprowadzające do właśnie tej wieży widokowej.

Pozostawiamy samochód (GPS: N 53.164754, E 23.469754) i ruszamy w lewo ścieżką. Idziemy nią cały czas prosto,. Po jakimś czasie dochodzimy do rozwidlenia dróg (prosto i w prawo). Można iść którąkolwiek, obie doprowadzą do wieży. My skręcamy w prawo a później po jakimś czasie w lewo i podchodzimy do góry. Jeśli ktoś na rozwidleniu wybierze drogę prosto, musi po dojściu do kolejnego rozwidlenia skręcić w prawo. Droga prowadząca prosto jest łatwiejsza. Sprawdziliśmy w drodze powrotnej 😊. Wkrótce dochodzimy do wieży widokowej. Przy której znajduje się tablica z informacjami dotyczącymi Wzgórza Świętojańskiego oraz drewniane stojaki na rowery z ławkami. Wstęp na wieżę jest możliwy przez całą dobę i jest bezpłatny.

Miejsce Pamięci Narodowej – Cmentarz Powstańców Listopadowych z 1831 roku w Kopnej Górze

Jadąc z Kołodna do Poczopka, w Kopnej Górze natknęliśmy się na miejsce pamięci (GPS: N 53.24984, E 23.47672) Przemierzając obszary Polski warto zatrzymać się w kilku takich miejscach i oddać hołd ludziom walczącym czy to w powstaniach czy wojnach. Przy cmentarzu znajduje się tablica ze szczegółami. Niedaleko cmentarza znajduje się także Arboretum im. Powstańców z 1863 r. Jeśli macie chwilę, warto tam zajrzeć.

SILVARIUM – ogród leśny

Adres: Poczopek 7B, Poczopek
tel. 85/ 722-96-47

Kolejną atrakcją w Puszczy Knyszyńskiej wartą zobaczenia jest nietypowy ogród leśny w Poczopku. Zwiedzanie rozpoczynamy z parkingu przy drodze krajowej nr 676 (GPS: N 53.266084, E 23.638266). Parking i wstęp do parku są bezpłatne. Z dużego, przestronnego miejsca postoju pojazdów idziemy w głąb lasu. Po obydwu stronach drogi widać ciekawe tablice informacyjne. Od głównej trasy odbijają różne ścieżki tematyczne, np. Ścieżka Mocy, które finalnie i tak dochodzą w to samo miejsce. To od Was zależy czy pójdziecie szeroką ścieżką główną czy jedną ze ścieżek tematycznych.

Dalej idąc wychodzimy z lasu i dochodzimy do przepięknej okolicy. Tutaj jest zlokalizowanych najwięcej atrakcji: urokliwe mostki na rzeczce Poczopówce i stawie, drewniane i kamienne rzeźby.

Na uwagę zasługują także różne zegary słoneczne i słoneczny poromierz, czyli zegar pokazujący nie tylko pory dnia i godziny, ale także pory roku wynikające z cykliczności zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Ponadto w Silvarinum znajdują się Ptasie Chaty, Strigiforium (dom sów) oraz Tropinka czyli ścieżka śladami leśnych mieszkańców.

Warto też zwrócić uwagę na Park Megalitów i znajdującym się tam Kamienny Krąg. Głazy ustawiono w taki sposób, by przebywanie w ich środku umożliwiło nam relaks i odpoczynek zarówno fizyczny jaki i psychiczny. Średnica kręgu jest wielokrotnością jednej z magicznych liczb. Podobno gdy jesteśmy zmęczeni, wystarczy wejść do środka kręgu i tam posiedzieć sobie około 10-15 minut w celu doładowania dobrej energii. Trzeba wtedy pamiętać aby się rozluźnić i wyciszyć a pozytywna energia przyrody od razu nas wzmocni 😉

Silvarium pełni również funkcję edukacyjną. Można tu dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, nauczyć sie obserwować przyrodę, odróżniać różne gatunki drzew, rodzaje pozostawionych przez zwierzęta śladów, itd.

W trakcie wizyty w Silvarium widzieliśmy kilka bocianów, w tym młode osobniki. Dodatkowo w Ptasich Chatach spotkaliśmy kilka gatunków dzikich ptaków.

Spacer po Silvarium zajął nam około godziny, ale zdecydowanie można spędzić tu dużo więcej czasu. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Jest tu tyle fajnych atrakcji, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 😋

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments