Drzewica – atrakcje turystyczne dla każdego

W Drzewicy mieści się kilka atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. My w czasie naszej wizyty w tym miasteczku wstąpiliśmy do zamku, kościoła św. Łukasza, przeszliśmy cały quest „Ścieżki historii z Maciejem Drzewickim” oraz udaliśmy się na spacer wzdłuż Jeziora Drzewickiego.

Spis treści:

Zwiedzanie proponujemy zacząć od Jeziora Drzewickiego, potem rozwiązać quest i podążać uliczkami miasteczka. Na końcu wstąpić do ruin zamku oraz do kościoła.

Jezioro Drzewickie

Tak jak wyżej wspomniałam, my odkrywanie tejże miejscowości rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż drzewickiego zbiornika wodnego. Zalew Drzewicki powstał na potrzeby funkcjonowania wielkiego pieca hutniczego w 1760 roku, kiedy to w Drzewicy miał początek przemysł metalowy. Wszystkie potrzebne surowce obficie występowały w okolicach Drzewicy. Duże znaczenie miał nieograniczony dostęp do wody. Woda bowiem sprawiała, że poruszały się koła wodne napędzające urządzenia. Powierzchnia jeziora wynosi obecnie 81 ha, dla porównania położony o 50 km na zachód Zalew Sulejowski mierzy 2700 ha. Długość akwenu mierzy 2 km, a szerokość od 200 m do 500 m.

Wokół Jeziora Drzewickiego wytyczono trzy trasy nordic walking. Znajdują się tu także tablice z różnymi ćwiczeniami itp. Są również ścieżki rowerowe, chodniki czy plac zabaw. Okolice Jeziora Drzewickiego to świetne miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Samochód pozostawiliśmy na końcu ulicy Stawowej (GPS: N 51.450643, E 20.459879) i stamtąd przechadzaliśmy się wzdłuż brzegu jeziora.

Quest: Ścieżki historii z Maciejem Drzewickim

Zaraz po spacerze nad wodą ruszamy rozwiązywać quest. Start jest przy krzyżu na rozdrożu (Plac Kościuszki 8). Dalej podążamy wedle wskazówek na karcie. Cała trasa ma 3.2 km i jej pokonanie zajmuje około 1.5 h. Taka forma zwiedzania miejsc jest ciekawą alternatywą dla rodzin z dziećmi.

Po rozwiązaniu wszystkich zadań i odgadnięciu hasła dochodzimy do ostatniego punktu na trasie questu czyli do skarbu. Więcej szczegółów i propozycji gier terenowych znajdziecie na stronie z questami.

Zamek w Drzewicy

Ta gotycko-renesansowa konstrukcja powstała w XVI w. z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego. Zamek został wybudowany na planie prostokąta o ściętych narożach, nad rzeką przepływającą przez miasteczko – Drzewiczką. Budowla była otoczona dwiema fosami i wałem ziemnym. W jej skład wchodzi między innymi: cztery kwadratowe wieże, dziedziniec, budynki mieszkalne,

źródło: https://www.zamkipolskie.com/

Zamek wybudowano w pierwszej połowie XVI wieku. W drugiej połowie XVIII wieku posiadłość zostaje ofiarowana bernardynkom, które w wyniku pożaru straciły klasztor ufundowany niegdyś przez Annę Drzewicką z Bąkowca. W 1814 po roratach doszło do pożaru drzewickiego zamku. Niezgaszone świece doprowadziły do pojawienia się ognia. Od tamtego tragicznego wydarzenia zamek pozostaje niezamieszkany i popada w co raz większą ruinę. Z czasem zaczęto myśleć o zabezpieczeniu konstrukcji i renowacji. Niestety nie ma możliwości wejścia do środka posiadłości, jedynymi mieszkańcami są ptaki.

Kościół św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy

Ostatnim punktem naszej wycieczki po Drzewicy jest kościół św. Łukasza. Ta gotycka konstrukcja została ufundowana przez ród Drzewickich w 1315 roku. Jego charakterystyczną cechą jest charakter obronny na który składają się ciosy kamienne i cegły. Gdy kościół przeszedł w XVI wieku w ręce kalwinistów nastąpiła jego rozbudowa w stylu neogotyckim. W podziemiach kościoła spoczywają zmarli rodu Drzewickich i Szaniawskich.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments