Doliną ku Dziurze do Jaskini Dziura

  • początek i koniec szlaku – Dolina Strążyska-parking
  • długość szlaku –  2.6 km -> “tam i z powrotem” 
  • czas – 55 min
  • łącznie – 167 m ↑ / 167 m ↓
  • punkty GOT – 2
  • data naszej ostatniej wędrówki – 29.12.2021 r.

Wielu osób zapewne słyszało o Dolinie Strążyskiej, jako, że jest to jedna z tras cieszących się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród rodzin z dziećmi lub starszych turystów. A wiedzieliście, że 5 minut od parkingów do Doliny Strążyskiej mieści się mniej znana Dolina ku Dziurze? To krótka i mała dolina reglowa. Podobnie jak Dolina za Bramką, nie podchodzi pod główną grań Tatr. Dolinę turyści najczęściej odwiedzają przy okazji wizyty w sąsiedniej Dolinie Strążyskiej czy Dolinie Białego. Brak tłumów, krótki i niewymagający szlak to tylko niektóre zalety tejże doliny.

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy Dolinie Strążyskiej. Ruszamy w stronę głównego wejścia do doliny, tam odbijamy w lewo na Drogę pod Reglami (szlak czarny). Mijamy budkę z biletami wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dolina ku Dziurze, podobnie jak Dolina za Bramką, nie wymaga posiadania biletu, jest bezpłatna. Stąd mamy około 5 min do wejścia do doliny, czyli do szlaku niebieskiego. Poniżej mapa całej trasy wraz z parametrami.

Szlak w dolinie jest krótki i niewymagający, idealny na rodzinną wycieczkę. W trakcie wędrówki możemy podziwiać różne, skalne formacje. Szlak wygląda bajecznie jesienią, w ciepłych kolorach. 🤗🍂🍁

Dolina ku Dziurze zawdzięcza swą nazwę Jaskini Dziura, która znajduje się na końcu jej szlaku. Tatry to nie tylko wysokie szczyty czy piękne doliny, ale to też fascynujący świat jaskiń (większe i mniejsze skalne groty). W Tatrach doliczono się ponad 800 jaskiń, prawie połowa z nich występuje w Dolinie Kościeliskiej. Jaskinia Dziura to jedna z sześciu tatrzańskich jaskiń udostępnionych turystom, pozostałe pięć mieści się właśnie w Dolinie Kościeliskiej (MroźnaMylnaRaptawickaObłazkowa i Smocza Jama). Dnem doliny płynie Potok ku Dziurze.

Jaskinia Dziura powstała w wyniku cyrkulacji hydrotermalnej. Podgrzane wody w głębi ziemi wydobywały się ku powierzchni, rozpuszczając skały budujące jaskinie czyli wapień. O takiej genezie świadczą stropowe formy korozyjne, znajdujące się wewnątrz jaskini. Mieszanie się ciepłych i zimnych mas powietrza przyczyniło się do powstania wielkich kryształów kalcytu czyli węglanu wapnia. Jego próbki znajdują się w Muzeum Tatrzańskim.

Jaskinia posiada dwa otwory: dolny, czyli ten, którym turyści mogą wejść do środka i górny, przez który dostaje się światło i woda do wnętrza jaskini. Zimą szczególnie efektownie wygląda otwór górny, na którego ścianach mieszczą się nacieki lodowe, czyli inaczej sople. Według pomiarów z 2014 roku Jaskinia Dziura ma 175 metrów długości i lekko ponad 40 metrów deniwelacji (różnicy poziomów). W pobliżu mieszczą się jeszcze dwie inne jaskinie, nieudostępnione dla turystów – Dziura Wyżnia i Lisia Jama.

przekrój jaskini; źródło: wikipedia.org

Jako, że Jaskinia Dziura jest udostępniona dla turystów, każdy może do niej wejść. Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, latarce oraz … odrobinie rozsądku. My jaskinię odwiedziliśmy zimą, zajrzeliśmy do wnętrza aczkolwiek nie zapuszczaliśmy się w jej dalszy korytarz. Od 15 czerwca do 30 listopada wspinacze mogą wejść na Ścianę nad Dziurą. Takie terminy wynikają z ochrony gniazdowanych chronionych gatunków ptaków. Z resztą jak przyjrzycie się ścianie to ujrzycie mocowania do uprzęży i inne ślady po wspinaczkach.

A na koniec ciekawostka. Legenda głosi, że w Dolinie Ku Dziurze ukrywał się w XIX wieku ostatni zakopiański zbójnik – Wojtek Mateja. Jego chałupa ponoć stała blisko lasu, by łatwiej mu było uciec i ukryć się w dolinie. Ponoć zbójnik miał w zwyczaju chować zrabowane skarby w Jaskini Dziurze, zwanej przez górali Zbójecką Jamą. Ciekawe czy są tam do dziś … 🤔

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments