Co warto zobaczyć w okolicy Spały?

Z Inowłodzia udaliśmy się w kierunku Spały. Oba miasteczka dzieli niespełna 6 km. W pierwszej kolejności zawitaliśmy do sosny na „szczudłach” i Groty Św. Huberta, a dalej ruszyliśmy w samo centrum Spały. Poniżej znajduje się kolejność w jakiej podziwialiśmy atrakcje. 😊

Spis treści:

Sosna na „szczudłach” i Grota św. Huberta w Spale

(parking: N 51.536149, E 20.158882)

Zwiedzanie tego obszaru rozpoczęliśmy kilka kilometrów przed Spałą. Jadąc drogą krajową 48 od miejscowości Inowłódź po prawej stronie znajduje się parking.

To tam pozostawiamy samochód, przechodzimy na drugą stronę ulicy, a następnie idziemy leśną ścieżką (tą znajdującą się po lewej) w kierunku Groty Św. Huberta. Pewnie zastanawiacie jak ta grota będzie wyglądać i czego powinniście wypatrywać ?

Grota Św. Huberta to nic innego jak pomnik zbudowany z głazów narzutowych, ponad to dwa głazy narzutowe zawierają inicjały cara Aleksandra III upamiętniające polowania w carskich lasach. Właściwie dlaczego grota ta jest Grotą Św. Huberta? Dlatego, bo Święty Hubert jest patronem myśliwych.

Po minięciu Groty Św. Huberta ruszamy w kierunku sosny na „szczudłach”. Idziemy prosto w kierunku nietypowej wiaty turystycznej zwanej Spalskim Grzybem. Przy wiacie skręcamy w lewo na niewielką, wąską ścieżką i podążamy wzdłuż brzegu Pilicy.

Docieramy nareszcie do sosny, jest ona o tyle wyjątkowa, że jej korzenie w większości znajdują się poza glebą, co daje wrażenie jakby stała na szczudłach. Na parking wracamy tą samą drogą co przyszliśmy.

Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale

Kolejną atrakcją w Spale jest Centralny Ośrodek Sportu, to w tym miejscu trenują nasi wybitni sportowcy, podobny obiekt znajduje się także na przykład w Zakopanym. Jadąc dalej drogą można jedynie wyobrazić sobie jak wielki i wypasiony musi być ten ośrodek. 😋

Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich

(Aleja Prezydenta Ignacego Mościckiego 21, 97-215 Spała)

Niewiele dalej, na wjeździe do miasteczka po lewej stronie mieści się miejsce ważne dla mieszkańców Spały, Jest to miejsce upamiętniające leśników i drzewiarzy polskich poległych z bronią w ręku, pomordowanych w obozach zagłady i rozstrzeliwanych przez niemieckiego okupanta, ale także wszystkich tych co swe życie poświęcili ojczyźnie.

Kapliczka św. Jana Nepomucena

Tuż obok Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w 1877 roku został wzniesiony najstarszy murowany obiekt w Spale. To przydrożna kapliczka, zbudowana przez Adama Pająka po uratowaniu jego tonącego syna.

Staw i pomnik byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Naprzeciw Kapliczki św. Jana Nepomucena i Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich po drugiej stronie ulicy, za drzewami jest niewielki staw za turbinami z wysepką Prowadzi na nią drewniany mostek. Na środku wysepki mieści się pomnik Ignacego Mościckiego, byłego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pełniącego tę funkcję w latach 1926-1930. Po zamachu majowym Ignacy Mościcki stał się gospodarzem Spały, nazywał je „drugim Belwederem”. Spędzał w Spale tyle samo czasu, co w Warszawie.

Kaplica Matki Bożej Królowej Polski w Spale

(GPS: N 51.54065, E 20.1404)

Do XX w. w Spale nie było ani jednego kościoła. Po I wojnie światowej, ówczesny prezydent RP – Stanisław Wojciechowski był pomysłodawcą wzniesienie pierwszego, niewielkiego kościoła w miejscu zburzonych koszarów carskich. W 1923 roku odbyła się konsekracja kaplicy, która miała być nie tylko prywatną kaplicą głowy państwa, ale również symbolem polskiej obecności w tym miejscu.

Carska wieża w Spale

(Aleja Prezydenta Ignacego Mościckiego 13, 97-215 Spała)

Jednym z charakterystycznych budynków w Spale jest 36 metrowa wieża wodociągowa górująca nad miasteczkiem. Wieżę wybudowano w 1890 roku, jej celem było rzecz jasna zaopatrywanie carskiego osiedla w wodę. Obecnie w jej wnętrzach znajduje się kawiarnia.

Park im. Prezydentów II Rzeczpospolitej

(GPS: N 51.541413, E 20.136490)

Posąg żubra z Białowieży

(GPS: N 51.540357, E 20.135368)

Z tym posągiem żubra wiąże się ciekawa historia. Pierwotnie statua była częścią pomnika znajdującego się w Zwierzyńcu, na cześć polowania zorganizowanego przez cesarza Aleksandra II. Potężny pomnik został odlany w Petersburgu (Rosja), w Zwierzyńcu ( woj. podlaskie ) stanął w 1862 roku. W związku z nadejściem I wojny światowej, Rosjanie zabrali rzeźbę z Białowieży i przenieśli do Moskwy. Po wojnie statua powróciła do Polski i stała na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Jednak według woli Ignacego Mościckiego pomnik żubra przeniesiono do Spały. Oczywiście Białowieża bezskutecznie domagała się zwrotu rzeźby, w 2014 roku postanowiono wykonać replikę tej statuy i umieścić ją właśnie w Zwierzyńcu.

Fundamenty po dawnym Pałacyku Myśliwskim

Ostatnią atrakcją jaką mieliśmy okazję zobaczyć w Spale są pozostałości po Pałacyku Myśliwskim, który stał w miejscu, w którym aktualnie znajduje się stara lokomotywa. Pałacyk istniał już w XIX wieku, w 1945 roku został splądrowany, a następnie spalony. Do dnia dzisiejszego zachowały się fundamenty z ciosów kamiennych.

Poniżej umieściłam mapę atrakcji Spały i Inowłodzia, część z nich znajduje się w tym wpisie, reszta w oddzielnych wpisach. Po spacerze w Spale ruszyliśmy w kierunku bunkra kolejowy w Konewce oraz w Jeleniu.

mapa atrakcji Spały i Inowłodzia

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
4 miesięcy temu

Cześć, dzięki za super artykuł o atrakcjach Spały! Pomoże mi w zwiedzaniu 🙂