Chełmiec

  • drugi pod względem wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich – 851 m n.p.m.
  • szczyt zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Gór Wałbrzyskich
  • pamiątkowa pieczątka: w schronisku na szczycie
  • początek szlaku – Boguszów Gorce (ul. Kusocińskiego)
  • koniec szlaku – Boguszów Gorce (ul. Kusocińskiego)
  • długość szlaku –  3,4 km (na szczyt) +  2,7 km (powrót) -> „pętla”
  • czas – 1 h 14 min (na szczyt) + 44 min (powrót)
  • po drodze: Rosochatka (719 m n.p.m.), Chełmiec Mały (776 m n.p.m.)
  • na szczyt –  248 m ↑ / 32 m ↓
  • powrót –  247 m ↓ /   31 m ↑
  • punkty GOT – 5 (na szczyt)  + 3 (powrót)
  • data naszej wędrówki – 12.06.2020 r.

Chełmiec to szczyt na który prowadzi dość prosty szlak skłaniający do refleksji, przemyśleń, to szlak poświęcony przede wszystkim górnikom i ich ciężkiej, niebezpiecznej pracy, dla której nie raz poświęcili życie, to także hołd tym którzy zginęli w kopalniach. Jak widać, nie zawsze trzeba wdrapywać się na wysokie szczyty by coś niezwykłego przeżyć. Bo tak naprawdę to nie wysokość ma znaczenie lecz to co dana wędrówka pozostawia w naszych głowach i sercach.

Chełmiec to szczyt Gór Wałbrzyskich do niedawna uważany za najwyższy w tym paśmie górskim. Jego wysokość zmierzono jako 869 m n.p.m. lecz jak się później okazało, punkt triangulacyjny wykorzystany do pomiaru umieszczono na szczycie znajdującej się tam wieży widokowej. Po odjęciu wysokości kamiennej budowli wyszło na jaw, że zamiast 869 mamy 851 m n.p.m. Tym samym, inna góra o nazwie Borowa ze swą wysokością 853 m n.p.m. została uznana za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Niestety, pomiary te nadal budzą kontrowersje i wzbudzają wątpliwości.

© Mapa Turystyczna,© autorzy OpenStreetMap

Na Chełmiec prowadzi wiele szlaków. Można tam dojść z miejscowości Szczawno – Zdrój, z Wałbrzycha, z Lubomina i z miejscowości Boguszów – Gorce. My jedziemy do tej ostatniej wymienionej miejscowości i tam na niewielkim, bezpłatnym parkingu zostawiamy samochód. Dojazd na parking jest słabo oznakowany. Będąc już w Boguszowie należy kierować się na ulicę Kusocińskiego i ewentualnie pytać mieszkańców o położenie początku szlaku zielonego.

nasz szlak: zielonyżółtyzielony

Z parkingu na szczyt prowadzi nas szlak zielony, zwany Drogą Krzyżową Górniczego Trudu. Szlak ten upamiętnia górników, którzy poświęcili się dla swego zawodu. Droga na górę jest bardzo przyjemna, dość łatwa i można przy okazji poznać nieco historii. Jest to bardzo dobrze zorganizowany, ciekawy szlak, na którym podczas wędrówki mijamy 14 stacji z których każda ma inną nazwę i nawiązuje do innej kopalni.

Szlak zielony, którym wspinamy się na szczyt, nie jest wymagający, gdyż podchodzi się lekko pod górę, bez zbytniego forsowania się. Można tym szlakiem spokojnie wędrować z wózkiem czy z małymi dziećmi. Podczas drogi można napotkać znaki czy tablice opisujące szlak i sam szczyt.

A na szczycie znajduje się wieża widokowa, na którą mieliśmy okazję wejść. Widać z niej piękną panoramą okolicy. Na szczycie są również ławeczki pod dachem ale nie tylko, wielki biały krzyż, oraz schronisko, w którym można przybić pieczątki i pooglądać różne zdjęcia i dokumenty. Robimy sobie zdjęcia przed schroniskiem i ruszamy w drogę powrotną, bo trzeba jeszcze wrócić na parking, a później może jeszcze coś pozwiedzać. 😁

W drodze powrotnej dla odmiany wybieramy dosyć stromy szlak żółty, który rozpoczyna się przy tablicy informacyjnej niedaleko stacji XIV i po jakimś czasie doprowadza nas do skrzyżowania ze szlakiem zielonym, którym to tak jak poprzednio wracamy na parking.

Chełmiec jest szczytem, który każdy może zdobyć bez większego wysiłku, wystarczy wytrwałość i trochę kondycji. To taki dłuższy ale przyjemny spacer. Warto się tam wybrać, nie tylko dla pięknych widoków z wieży na szczycie czy oddania hołdu górnikom, ale także aby poczuć satysfakcję ze zdobycia jednego z 28 szczytów Korony Gór Polski.

Pewnie teraz zastanawiacie się czemu Chełmiec jest na tej zaszczytnej liście a nie Borowa, która jest przecież wyższa. To pytanie było zadawane już tak wiele razy, że Klub Zdobywców Korony Gór Polski postanowił zająć w tej sprawie oficjalne stanowisko i na swej stronie udzielił następującej odpowiedzi:

„Wykaz koronnych szczytów ustalony został w 1997 roku, a propozycje do niego zgłosili pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, pomysłodawcy KGP. Wzięta wówczas została pod uwagę nie tylko wysokość szczytów, ale także ich dostępność i atrakcyjność krajoznawcza. A co do samych wysokości – wciąż mamy zaskakujące nowe dane, uzyskiwane przez różne jednostki prowadzące pomiary (teraz także satelitarne), wobec których nie ma pełnej zgodności nawet wśród specjalistów-naukowców. Nie zmieniamy więc pierwotnego zestawu koronnych szczytów, dzięki którym i tak poznawane są pasma górskie, na które dawniej mało kto wchodził.”

AUTOR: Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments