Atrakcje na Ziemi Chełmskiej

Chełm

Podziemia Kredowe Ducha Bielucha

GPS: N 51.13315, E 23.47148 (parking)

Na początek może legenda o tym mieście.

Bieluch z kredowych podziemi Chełma

Dawno temu, gdy na polskich ziemiach panował kult pradawnych bogów, na Chełmskiej Górze stały trzy wielkie dęby. W górze natomiast znajdowała się kredowa jaskinia, zamieszkana przez białego niedźwiedzia. Ogromne zwierzę przez lata było postrachem okolicznych mieszkańców.

Ale pewnego dnia, u stóp pięknych dębów, chełmianie wybudowali świątynię i zapalili święty znicz. Gdy niedźwiedź zobaczył płonący ogień, zapadł się w podziemia. Od tamtej pory wychodził rzadko, tylko wtedy, gdy ludziom groziło niebezpieczeństwo. 

Gdy świątynia została zaatakowana, niedźwiedź pojawił się w ostatniej chwili i rozgromił najeźdźców. Po walce stanął na chwilę pomiędzy dębami i od tamtej pory Chełm ma w herbie białego niedźwiedzia stojącego pomiędzy pniami trzech dębów.

Nawet śmierć zwierzęcia nie przerwała jego czuwania nad mieszkańcami Chełma. Wkrótce w kredowych podziemiach zaczął pojawiać się biały duch, którego z czasem nazwano Bieluchem. Podobno można go spotkać w jednej z kredowych komór. Jest łagodny i dobry dla ludzi, ale nie znosi intruzów i śmiałkom chcącym odnaleźć ukryty skarb gmatwa drogę wśród podziemnych korytarzy.

Właśnie od tego miejsca rozpoczynamy zwiedzanie dawnego miasta wojewódzkiego – Chełma. Udaje się zaparkować bez opłat. Bilety należy zakupić z wyprzedzeniem dzwoniąc po wskazany numer telefonu 82 565 25 30. My rezerwujemy sobie bilety na 10 rano.

Z powodu pandemii ilość wejść jest mocno ograniczona, więc jeśli planujecie odwiedzić to miasto, to warto pamiętać o rezerwacji.

My za naszą czwórkę płacimy 70 pln ( 20 normalny / 15 ulgowy). Dzięki bardzo miłej i kompetentnej przewodniczce Pani Grażynie udaje nam się uzyskać wiele istotnych i ciekawych informacji o tym miejscu. Trasa współczesnej wycieczki wynosi około 1000 metrów, zaś długość wszystkich korytarzy wynosi nawet 14 – 15 kilometrów.

Jako że latem nie mamy ze sobą zbyt wiele odzieży, warto więc pamiętać o czymś ciepłym. Temperatura w podziemiach waha się w granicach +9 stopni a wilgotność osiąga wartość 70 – 80 %.

Góra Chełmska

Wzgórze to określane jest mianem kolebki Chełma. To też najwyższy punkt miasta. Nazwa miasta pochodzi z języka starosłowiańskiego i oznacza wzgórze.

Góra Chełmska to dziś zespół zabytków:

  • Bazylika NMP z przyległym parkiem
  • budynki klasztorne
  • pałac biskupów unickich
  • organistówka
  • Brama Uściługska z 1616 roku (najstarszy zabytek miasta)
  • 40 – metrowa dzwonnica z trzema dzwonami (z płatnym punktem widokowym – 3 pln)
Bilet na dzwonnice

I widoki na dzwony i okolicę.

  • Wysoka Górka z ruinami średniowiecznego zamku księcia Daniela Romanowicza
Miejsce zbrodni hitlerowskiej w Kumowej Dolinie

GPS: 51.13324, E 23.47245 – parking

Z parkingu (niestety jest nim kawałek pobocza) do miejsca pamięci trzeba przejść kilkaset metrów asfaltem. Cały czas należy kierować się tabliczkami informacyjnymi.

Końcowy odcinek spaceru idziemy leśną dróżką. To tu stracono ponad 100 osób z regionu. Ofiary jeszcze żywe częściowo przysypane piachem polewano benzyną albo duszono. W latach 70 – tych XX wieku upamiętniono ofiary stawiając w tym miejscu pomnik z nazwiskami zabitych.

Krupe

Ruiny Zamku w Krupem

GPS: N 51.0282, E 23.22219 – współrzędne parkingu

My to miejsce odwiedziliśmy zupełnie przypadkiem, jadąc z Roztocza na Polesie. Budowla ta od razu przykuła naszą uwagę. Problem był tylko z zaparkowaniem. Kilka miejsc parkingowych zlokalizowanych tuż pod ruinami, było zbyt małymi aby stanąć pod nią naszym zestawem (samochod + przyczea). Wybraliśmy zatem pobocze kilkadziesiąt metrów dalej po prawej stronie.

A same ruiny są zlokalizowane obok drogi Krasnystaw – Chełm.

Początki zamku sięgają końca XV wieku. Budowla był wielokrotnie niszczona, nie szczędziły jej też płomienie. Podejmowano też próby rozbudowy. Finalnie udało się uratować jedynie to co pozostało po dziś dzień. Niewielkie prace rekonstrukcyjne uchroniły zamek przed jego całkowitym zniszczeniem.

Krynica

Wieża ariańska

GPS: N 51.0654, E 23.25002 – współrzędne parkingu

Najstarsze polskie mauzoleum w kształcie piramidy to właśnie Wieża Ariańska zwana również przez miejscowych Arianką lub Grobiskiem. Znaleźć ją można w Krynicy, w gminie Krasnystaw. Prawdopodobnie zbudowano ją pod koniec XVII wieku. Pod jej ruiny prowadzi leśna ścieżka z dobrym oznakowaniem, problem jest jednak z pozostawieniem samochodu. Nam jakoś udało się zaparkować nawet z przyczepą.

Piramida w Krynicy uważana jest za najwyższą tego typu budowlę na terenie współczesnej Polski. Jej podstawa została zbudowana w formie kwadratu o długości boku około 6 metrów. Jej czubek widoczny jest z daleka ponad lasem, a jej wysokość wynosi około 20 m.

Podkomorzy chełmski Paweł Orzechowski zaplanował tu sobie miejsce wiecznego spoczynku, jako że na cmentarzu katolickim zabrakło dla niego miejsca.

AUTOR: Andrzej

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments