Centrum Pieniądza NBP

Niedzielna wycieczka to odwiedziny w miejscu, gdzie możemy dowiedzieć się więcej o pieniądzach, a mianowicie w Centrum Pieniądza im. byłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka (ofiary katastrofy smoleńskiej) .

A co możemy tutaj zobaczyć? Czy czegoś się tutaj dowiemy? A owszem! Wszystko co dotyczy giełdy, bankowości, papierów wartościowych czy akcji już nie jest dla nas tajemnicą! Obiekt zachwyca nowoczesnością, jest pełen laserów i zabezpieczeń. Ciekawostką jest to, że można zobaczyć ile miejsca zajmuje milion złotych w 10 zł banknotach!

W ramach poszczególnych pomieszczeń możemy przenieść się w dawne czasy monetarne. Możemy dowiedzieć się jakie były sposoby płatności w starożytności i jak ten system zmieniał się z biegiem lat. Rodzicom najbardziej podobała się sala ze starymi banknotami, które pamiętali z dzieciństwa, mieli okazję powspominać tamte czasy. Ja byłam pod wrażeniem sali z wirtualnymi ścianami. Albo coś takiego. Tak czy inaczej zabawa w tej sali polega na tym, że podchodzi się do ściany i sypią się pieniądze (monety) – oczywiście na ścianie. Lecz jest haczyk. Gdy podejdziesz za blisko, tracisz wszystkie pieniądze uzbierane na ścianie. I tak można cały dzień. Julę najbardziej zaciekawiła giełda i sposoby inwestowania pieniędzy. Kto wie może w przyszłości będzie businesswoman😉 Ciekawe jest to, że jest możliwość potrzymania przez jakiś czas prawdziwej sztabki złota. Oczywiście pod czujnym okiem ochroniarza.🤩Jest możliwość obejrzenia monet z całego świata.💰Dla najmłodszych uczestników jest szansa nauczyć się jak należy korzystać z bankomatu. Obsługa jest prosta. Skanujesz kartę, którą dostałeś na wejściu:

Uznajesz ją za swoją kartę płatniczą. Wpisujesz wymyśloną kwotę (równie dobrze można wpisać 10 mln), wklikujesz wymyślony na miejscu pin – zakrywasz go przed innymi, gdyż być może będziesz chciał użyć go w przyszłości. Kto wie? Po czym drukują ci paragon w postaci potwierdzenia umiejętności obsługi bankomatu. A pieniędzy nie ma. 😢 Szczerze mówiąc, byłam zawiedziona tym faktem, jednak mój smutek zrekompensował ten oto certyfikat:

Dla każdego odwiedzającego na pamiątkę pozostaje okolicznościowa karta (o której pisałam wcześniej) oraz dowód na wizytę w tym pieniężnym miejscu:

Miejsce nam się bardzo podobało i planujemy jeszcze kiedyś tam zajrzeć. Polecamy to miejsce wszystkim, nieważne czy małym czy dużym. A na nas już czas. Powrót do domu. 😃

AUTOR: Zuzanna (12 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments