Skansen forteczny Dąbrowiecka Górka

Zwiedzanie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego rozpoczęliśmy właśnie od obiektów militarnych. Z Warszawy ruszyliśmy samochodem w kierunku Starej Wsi, w której pozostawiliśmy samochód na parkingu koło cmentarza (N 52.082337, E 21.337820).

Stamtąd ruszyliśmy ścieżką leśną w kierunku bunkrów, co jakiś czas widniały znaki informujące w którym kierunku należy podążać i jaki dystans musimy jeszcze pokonać.

Szlak ten miał długość około 2 km w jedną stronę. W sezonie letnim można przejechać tędy normalnie samochodem, lecz w czasie naszych odwiedzin postanowiliśmy przejść się. Warto też zauważyć, iż nie jest to jedyna opcja dotarcia w to miejsce. Można dotrzeć tutaj także z miejscowości Dąbrowa, Dąbrówka czy z Karczewa, lecz odległość od bunkrów może się między nimi nieco różnić.

Bunkry Dąbrowiecka Górka to jedne z najlepiej zachowanych obiektów militarnych z okresu I i II wojny światowej na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Ponad to należą do szlaku fortyfikacji Przedmościa Warszawskiego 1915-1944. Tydzień wcześniej byliśmy w Forcie Beniaminów, który także należy do Przedmościa Warszawskiego.

Tuż obok schronu obserwatora artylerii Regelbau 120a jest schron bojowy Regelbau 514. Niestety tak jak w przypadku poprzedniego schronu zwiedzanie jest niemożliwe, a szkoda, bo z pewnością byłaby to ciekawa wycieczka.

Pomiędzy schronami znajduje się fragment okopu, widać, że były tu prowadzone prace rekonstruktorskie.

Dodatkową atrakcją jest położona obok wydma śródlądowa, która jest jedną z kilku położonych w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Ze skansenu fortecznego ruszamy tą samą drogą w kierunku Starej Wsi, w której mamy pozostawiony samochód. Idziemy dalej tą samą ścieżką w lesie po śniegu.


AUTOR:
 Julia (15 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments