Bulwary Wiślane

Spis treści:

Z kim filtruje Gruba Kaśka i co na to Chudy Wojtek?

Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie relacje ich łączą i co z tego wynika wybierzcie się nad Wisłę. Można ich spotkać nieopodal Mostu Łazienkowskiego w Warszawie. A tak swoją drogą, to Gruba Kaśka i Chudy Wojtek to idealny przykład na to, że współpraca przynosi korzyści. Kaśka nie mogłaby tak dzielnie pracować, gdyby jej Wojtek nie pomógł. Zatem pomagajmy sobie, bo w grupie zawsze raźniej, weselej, no i efekty są zazwyczaj znacznie lepsze. Ponadto, ważna jest świadomość, że jest ktoś na kogo możemy liczyć, że nie jesteśmy sami i z drugiej strony że ktoś zwracając się do nas z prośbą o pomoc docenia naszą wiedzę i umiejętności.

Gruba Kaśka

Pewnie zastanawiacie się kim są tak naprawdę Gruba Kaśka i Chudy Wojtek 😊 No cóż, Gruba Kaśka to nie kto inny jak budynek studni miejskiej w korycie rzeki Wisły, który stoi tam od 1964 roku. Studnia ta pobiera wodę z drenów znajdujących się około 6 metrów pod dnem rzeki i 300-metrowym rurociągiem pompuje wodę na brzeg do Stacji Uzdatniania Wody na Saskiej Kępie i później dla Warszawy. Nasza Kaśka jest jedynym obiektem w Europie położonym w nurcie rzeki wykorzystującym naturalny proces infiltracji. Metodę pobierania wody spod dna rzeki opracował inż. Włodzimierz Skoraszewski i metoda ta po dziś dzień często nazywana jest na świecie ujęciem warszawskim. Warto wspomnieć, że obok Grubej Kaśki są jeszcze dwie mniejsze i młodsze Kaśki, tzw. ujęcia brzegowe, czyli tak naprawdę w sumie jest ich trzy.

Chudy Wojtek

Pewnie zastanawiacie się co ma z tym wspólnego Chudy Wojtek i kim on właściwie jest. Ano, Chudy Wojtek, a raczej Wojtki bo jest ich dwóch, to dosyć spore statki, które w skrócie mówiąc myją nogi Grubej Kaśce, a dokładnie rzecz biorąc wypłukują strugami wody pod ciśnieniem zanieczyszczone warstwy piasku i spulchniają dno Wisły wokół Kaśki. Nazwa Chudych Wojtków pochodzi od nazwiska inż. Jerzego Wojtkowskiego, który w latach 60 opracował technologię hydraulicznego spulchniania złóż filtracyjnych. Chude są natomiast dlatego, że inż. Wojtkowski był wysoki i wyróżniał się bardzo szczupłą sylwetką. Warto wspomnieć, że Chudy Wojtek czasami też bywa strażakiem. W 2015 roku jako pierwszy dotarł pod palący się Most Łazienkowski i gasił pożar od strony rzeki.

Gruba Kaśka i cały czas kręcące się wokół niej Chude Wojtki odpowiadają za stan wody w Warszawie. Ale aby woda była naprawdę czysta z Kaśką i Wojtkami współpracują także specjalni pracownicy, a mianowicie małże słodkowodne, które podłączone do czujnika oceniają stan wody i w razie wykrycia zanieczyszczeń zamykają muszle.

Bulwary Wiślane – atrakcje

Bulwary Wiślane to nie tylko Kaśka, Wojtki i ich pomocnicy. To także miejsce gdzie można odpocząć, zrelaksować się, spotkać ze znajomymi, pospacerować i nawet wielu rzeczy nauczyć. W ostatnich latach miejsce to przeszło ogromną metamorfozę, dziś wygląda pięknie i zachęca do częstych odwiedzin. Wzdłuż kilkukilometrowej nadrzecznej promenady znaleźć możemy  altany z leżakami, kamienne ławy oraz siedziska z konarów drzew. Jest także punkt widokowy i mini plaża z wiklinowymi koszami. Wrażenie, szczególnie na najmłodszych, robią również: wodny plac zabaw z pięknymi fontannami i figurami ryb oraz trampoliny do skakania.

Nad wszystkim czuwa nasza Syrenka uzbrojona w miecz i tarczę przy okazji zerkając na stację metra Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Mosty

Warszawa jest miastem przedzielonym na dwie połowy rzeką Wisłą. Przed wiekami było to dosyć duże komunikacyjne utrudnienie, przez co mieszkańcy lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części miasta mieli ze sobą stosunkowo rzadki kontakt. Od tamtej pory powstało aż 9 mostów: siedem drogowych, jeden kolejowy i jeden kolejowo-drogowy. Każdy z nich jest inny i wyjątkowy. Patrząc od północy Warszawa posiada następujące mosty:

  • Most Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej Most Północny) z 2012 r.
  • Most gen. Stefana Grota-Roweckiego z 1981 r.
  • Most Gdański z 1959 r (kolejowo-drogowy)
  • Most Śląsko-Dąbrowski z 1949 r.
  • Most Świętokrzyski z 2000 r.
  • Most Średnicowy z 1931 r. (kolejowy)
  • Most Poniatowskiego z 1914 r.
  • Most Łazienkowski z 1974 r.
  • Most Siekierkowski z 2002 r.

W niedalekiej przyszłości, bo już w tym roku czyli 2020, pojawi się kolejny, najmłodszy Most Południowy.

Zwierzęta

Okolice warszawskiej Wisły to obszar bardzo cenny przyrodniczo, nie tylko w skali Warszawy, ale nawet w skali kraju czy Europy, głównie ze względu na ptaki związane z rzeką. Występuje tu wiele gatunków mew i rybitw, ptaków śpiewających i drapieżnych. To właśnie ze względu na ochronę ptaków, środkowa część Wisły, której częścią jest Wisła warszawska, stała się obszarem specjalnej ochrony Natura 2000.

Na bulwarach przy Wiśle jest kilka miejsc, skąd bez trudu zobaczymy różne zwierzęta. Jednym z takich miejsc jest Most Poniatowskiego, gdzie można zauważyć np. bociana czarnego, czaple białe, bobry, czy zaskrońca.  Nad warszawską Wisłą w jednej chwili można zobaczyć wyłaniające się za nadwiślańskim bulwarem wieżowce i centrum miasta oraz żerujące w pobliżu mostów najmniejsze w Europie rybitwy białoczelne.  Wzdłuż promenady znajdują się tablice z informacjami o poszczególnych gatunkach zwierząt żyjących nad Wisłą. Warto zatrzymać się na chwilę i poczytać.

Bulwary Wiślane to jedno z najmodniejszych i najpopularniejszych miejsc w Warszawie. I nie ma się co dziwić. Rzeki zawsze dodają miastom uroku i przyciągają zarówno mieszkańców jak i turystów. Relaks, spotkania z przyjaciółmi czy rejs bezpłatnym promem to tylko nieliczne z możliwości jakie nam to miejsce oferuje.

AUTOR: Ania

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments