Biebrzański Park Narodowy – co warto zobaczyć?

Informacje ogólne o Biebrzańskim Parku Narodowym

Największy w Polsce park narodowy, rozpościerający się w Kotlinie Biebrzańskiej i dolinie Biebrzy, powstał w celu ochrony najbardziej rozległego naturalnego zespołu torfowisk naturalnych w Europie. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego mieści się duże bogactwo fauny jak i flory. Jest siedliskiem dla gatunków pływających, ptaków, ssaków oraz wielu innych istot. Ciekawostką jest, że na w tym regionie skupia się największa ilość łosi w Polsce. Początkowo właśnie łoś miał się znajdować w logu parku narodowego, lecz to zwierzę widniało już na symbolu Kampinoskiego Parku Narodowego. W związku czym postanowiono, by bojownik batalion dumnie reprezentował tenże park narodowy.

W granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego jest zlokalizowanych wiele ścieżek edukacyjnych czy szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych, kajakowych oraz konnych). My mieliśmy okazję skorzystać z łącznie dwóch ścieżek edukacyjnych, dwóch wież widokowych, jednej z kładek drewnianych oraz udaliśmy się na punkt widokowy będący jednocześnie miejscem pamięci. W trakcie pobytu na Podlasiu skupiliśmy się na południowej oraz środkowej części Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z pewnością nie była to nasza ostatnia podróż w ten region.

Informacje praktyczne dotyczące wędrówek

Wstęp do Biebrzańskiego Parku Narodowego jest płatny, przy szlakach jako tako nie ma kas biletowych jak chociażby w Tatrzańskim Parku Narodowym czy Karkonoskim Parku Narodowym. Bilety sprzedaje służba parku, która często stacjonuje w bardziej popularnych lokalizacjach. Wejściówki można także nabyć przez stronę internetową w telefonie. Ceny biletów w 2021 roku wynosiły odpowiednio 4 zł za bilet ulgowy i 8 zł za bilet normalny. Prócz biletów wstępu, obowiązują także dodatkowe opłaty za zezwolenie na spływ, wejście na szlak konny, projekcje filmowe czy licencje na amatorski połów ryb.

Ciekawe miejsca, które warto odwiedzić:

Punkt widokowy i miejsce pamięci na Górze Strękowej

Do zwiedzania atrakcji Biebrzańskiego Parku Narodowego przystąpiliśmy od jego południowych granic. Jako pierwsza była Góra Strękowa (zwana inaczej Wzgórzem 126), na której do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny umocnień, którymi we wrześniu 1939 roku kierował Władysław Raginis. Walka i obrona bunkra w tym punkcie nad Wizną trwała, aż do wyczerpania zasobów amunicji. W ostatni dzień walki, Raginis wysadził schron, tym samym ginąc na miejscu. Miejsce to jest obecnie określane mianem „Polskich Termopil”.

Na wzgórzu znajdują się obecnie pozostałości po umocnieniu, kilka tablic informacyjnych i ławek oraz mogiła Władysława Raginisa. U podnóża wzgórza jest parking, jest też możliwość wjechania samochodem. (GPS: N 53.211837, E 22.488084)

Carska Droga (Strękowa Góra – Osowiec)

Nieopodal wzgórza w Strękowej Górze swój początek ma Carska Droga, będąca 33 kilometrowym odcinkiem przebiegającym przez serce Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pierwotnie terminem Carska Droga była określona droga z Mężenina przez Strękową Górę, Osowiec, Goniądz aż do białoruskiego Grodna. Celem budowy tej drogi było połączenie carskich twierdz takich jak Łomża, Grodno czy Osowiec.

Na Carskiej Drodze często są spotykane łosie, ale także inne dzikie zwierzęta. Dlatego jadąc nią należy zwrócić szczególną uwagę na otoczenie. Nam nie udało się spostrzec żadnego łosia mimo że byliśmy dwa dni w tym parku narodowym o różnych porach dniach, ale może Wam się uda 😋😄. Za to mogliśmy ujrzeć takie oto znaki drogowego 🦌🚗.

Drewniana kładka Długa Luka

Naszym pierwszym spacerem po Biebrzańskim Parku Narodowym była przechadzka po drewnianej kładce zwanej Długą Luką na Bagnie Ławki. To jedno z obłędnych i wystrzałowych miejsc, na które trafiliśmy w tym parku narodowym. Ścieżka ma długość 400 metrów, a na jej końcu znajduje się punkt widokowy, który sprawia wrażenie jakby się było z dala od lasów. Kładka prowadzi przez tereny bagienne, idąc nią możemy zaobserwować turzyce, rośliny bagienne, torfowiska oraz mnóstwo innych gatunków roślin oraz zwierząt. Początek ścieżki jest przy Carskiej Szosie (GPS: N 53.287194, E 22.610773).

Wieża widokowa przy Carskiej Szosie 

Kolejną atrakcję jest jedna z wież widokowych znajdujących się 1.5 km dalej w głąb parku narodowego. Z niej rozpościera się panorama na okoliczne bagna i torfowiska, widać z niej także drewnianą kładkę – „Długa Luka”. Budowla znajduje się przy drodze i jest widoczna z Carskiej Drogi -(GPS: N 53.299749, E 22.604718)

Ścieżka dydaktyczna „Grobla Honczarowska”

W Biebrzańskim Parku Narodowym jak w każdym parku narodowym są ścieżki edukacyjne/dydaktyczne/przyrodnicze. My pokusiliśmy się o spacer po Grobli Honczarowskiej. Początek ścieżki znajduje się przy drodze (N 53.314435, E 22.602396), a kończy przy drewnianej wieży widokowej koło której stoją tablice informacyjne. Szlak w jedną stronę ma 3.5 km, co daje 7 km w obie strony. Jedynym utrudnieniem na trasie są komary w sezonie letnim. 🦟🦟

Wieża widokowa koło twierdzy Osowiec

Będąc w okolicy miejscowości Osowiec warto wybrać się na następną wieżę widokową, bowiem mieści się ona nad Kanałem Rudzkim! Dojazd i dojście do niej jest bardzo proste, samochód zostawiamy na parkingu (N 53.48644, E 22.62682) i ruszamy w stronę dobrze widocznej wieży, koło której są pozostałości po fragmencie fortyfikacji.

Ścieżka edukacyjna do Twierdzy Fortu II Zarzecznego

Ostatnią ścieżką jako mieliśmy okazję iść jest ta w Osowcu, jej początek jest koło powyższej wieży widokowej. Po przeciwnej stronie ulicy widać w oddali początek drewnianej kładki – (N 53.486470, E 22.627797). Wzdłuż całego odcinka są poustawiane tablice informacyjne, jest nawet jedna wieża widokowa na jej końcu. Po minięciu wieży ruszyliśmy przed siebie, by zobaczyć Fort II Zarzeczny Twierdzy Osowiec. Co prawda jest zakaz wejścia na jego teren, my podziwiamy go z pewnej odległości. W drodze powrotnej wracamy wzdłuż drogi asfaltowej.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
TRAPER
TRAPER
2 lat temu

Bardzo interesujący wpis. Podziwiam zarówno wiedzę oraz piękne zdjęcia. Ogrom pracy. To praktycznie gotowy profesjonalny przewodnik.