Ciekawe miejsca w Sochaczewie – co warto zobaczyć

Sochaczew jest ładnym miastem pełnym niespodzianek i zaskakujących miejsc, które zaczarują każdego. Tuż pod miastem we wsi Plecewice znajduje się też godny polecenia camping Moto Przystań, który poza domkami, przyczepami campingowymi i polem namiotowym daje również możliwość udziału w licznych spływach kajakowych.

Poniżej prezentujemy mapę, a następnie opis miejsc wartych zobaczenia podczas zwiedzania tego urokliwego miasta.

RUINY ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH

JAK DOJŚĆ/DOJECHAĆ: ulica Podzamcze w Sochaczewie, N 52.22765, E 20.2358

Pierwszym miejscem wartym zobaczenia są ruiny zamku Książąt Mazowieckich. Znajdujący się na wzgórzu zamek został wybudowany w 1221 roku. Przez stulecia wiele razy był podpalany, niszczony i zdobywany. Po licznych renowacjach, pod koniec 1794 roku podczas Insurekcji Kościuszkowskiej został zniszczony ostatecznie i od tamtej pory pozostaje w ruinie.

Ze szczytu wzgórza można zobaczyć większość miasta i podziwiać jego urok.

PARK W SOCHACZEWIE

JAK DOJŚĆ/DOJECHAĆ: N 52.22897, E 20.23735

Gdy zejdziemy ze wzgórza, na którym znajdują się ruiny zamku Książąt Mazowieckich zobaczymy park imienia Fryderyka Chopina.

Podczas przechadzki po parku natrafiliśmy na pomnik Fryderyka Chopina oraz ten poświęcony żołnierzom poległym podczas Bitwy nad Bzurą.

WIEŻA CIŚNIEŃ

JAK DOJŚĆ/DOJECHAĆ: N 52.21422, E 20.23476

Po przejściu się ścieżkami Sochaczewa ruszamy w kierunku Dworca PKP. Jednak nigdzie nie jedziemy pociągiem. Bardziej ciekawi nas to, co jest nieopodal tego miejsca. Mianowicie jest to Wieża Ciśnień. Wybudowana w 1921 roku, kryje w sobie zbiornik wodny, który miał zasilać parowozy. Woda była pobierana oczywiście z rzeki Bzury. Co ciekawe, sochaczewska wieża, której początki sięgają I wojny światowej została wpisana na listę zabytków.

MŁYN REPSZ

JAK DOJŚĆ/DOJECHAĆ: N 52.25211, E 20.27715

Kolejną ciekawą atrakcją może też być stary młyn wodny, Młyn Repsz jak wiadomo. Nazwa obiektu pochodzi od nazwiska właścicieli, którzy w 1763 roku zakupili młyn.

Ciekawa może okazać się jego historia, gdyż sam młyn nie był wykorzystywany jedynie do mielenia mąki. Podczas II wojny światowej, dom koło młyna został przemieniony w schronienie dla Żydów, partyzantów oraz rannych żołnierzy. A w 2004 roku obiekt ten z powodu swoich zasług ale i sędziwego wieku, został wpisany na listę zabytków. 😊

Obiekt ten można zwiedzać po telefonicznym umówieniu się z właścicielami.

POMNIK BOLESŁAWA KRZYWOUSTEGO

WSPÓŁRZĘDNE: N 52.23225, E 20.23938

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest pomnik Bolesława Krzywoustego. Postawiony został on w okresie dwudziestolecia międzywojennego, przez władze miasta Sochaczewa dla uczczenia 800 rocznicy śmierci bohatera.

RYNEK

WSPÓŁRZĘDNE: N 52.22968, E 20.23703

Poniżej kilka zdjęć z rynku Sochaczewa. 🤩 Przeszliśmy się też po centrum miasta (tuż obok parku), gdzie mogliśmy zobaczyć pomnik Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

WYDARZENIA W SOCHACZEWIEZlot pojazdów zabytkowych

W Sochaczewie co roku organizowane są zloty pojazdów zabytkowych. Można podczas nich zobaczyć kilka sztuk naprawdę pięknych samochodów. Ale dlaczego mocne silniki, liczba koni i wygoda, przyćmiły obecnie takie piękne samochody? Tego nie wiem, lecz wiem, że średnia wieku zabytków to ponad 40 lat. Tak więc liczba niezła, a autka niczego sobie. Prawdziwe perełki. Wyznaczone terminy zlotów można zobaczyć na tej stronie –> https://e-sochaczew.pl/zzm-sochaczew/strona-3201

AUTOR: Zuzanna (13 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments