Romantyczny Park w Arkadii

Park romantyczny w Arkadii to niesamowite miejsce gdzie rzeczywistość przeplata się z historią i skłania do zadumy, refleksji…

Historia parku romantycznego w Arkadii

Dzieje parku są nierozerwalnie związane z osobą Heleny Radziwiłłówny. Ta jedna z najbardziej wpływowych kobiet epoki (kochanka ostatniego króla Polski) urządziła w swojej posiadłości przepiękny park zgodny z najnowszymi europejskimi trendami. Możliwe, że pomysł na stworzenie Arkadii powstał kiedy kilka lat wcześniej księżna oglądała romantyczną wioskę na Powązkach, założoną przez swą rywalkę (ale też przyjaciółkę) Izabelę Czartoryską. Helena swój pomysł postanowiła zrealizować w należącej do męża wiosce Łupia. Zaczęła od zmiany nazwy i takim oto sposobem położona w dobrach nieborowskich wieś stała się Arkadią. Przy projekcie pracowali wybitni architekci, tacy jak: Szymon Bogumił Zug czy Henryk Ittar. Szkice wykonywali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski. Księżna ściągnęła do swej „krainy szczęścia” rzeźby i zabytki tworząc tu jedno z nielicznych wówczas muzeów.

Helena kontynuowała prace nad parkiem aż do swej śmierci w 1820 roku. W następnych latach Arkadia przechodziła różne etapy. Lata zaniedbań doprowadziły do zniszczeń we wzniesionych budowlach. W 1856 roku Aleksandra Radziwiłłowa (synowa Heleny) rozpoczęła szereg prac porządkowych. Wzniosła też w Arkadii nową willę (nie zachowała się do naszych czasów). Po jej zgonie park znowu podupadł i przeszedł na własność Karola Hoffmana, który zniszczył część budowli i sprzedał uzyskane w ten sposób marmury. Potem majątek przejął rosyjski gubernator Finlandii Nikołaj Adelberg. Za jego czasów w Domku Gotyckim funkcjonowała… cerkiew prawosławna. Zdewastowany park odkupił w 1893 roku Michał Radziwiłł. Na przełomie wieków do Arkadii przyjeżdżała Maria Konopnicka, gdyż jej syn dzierżawił tu młyn. W latach międzywojennych park został uporządkowany przez Janusza RadziwiłłaOd 1945 roku całość jest częścią Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zwiedzanie Arkadii:

  • ŚWIĄTYNIA DIANY – jeden z pierwszych pomysłów księżnej. W środku znajdują się malowidła malarzy takich jak: Jan Piotr Norblin, Michał Płoński czy Aleksander Orłowski.
  • ŁUK KAMIENNY – odegrał ważną rolę w planie założenia ogrodowego w Arkadii, służył bowiem jako oprawa głównej osi widokowej ogrodu Heleny.
  • MUR Z HERMAMI – tutaj kryje się pewna nieścisłość. Bowiem mur ten – tak samo zresztą jak przybytek Arcykapłana – był zbudowany jako ruina. Takie pomysły wpisywały się w romantyczne prądy – w towarzystwie ponurych, zniszczonych murów łatwiej było ponieść się emocjom, dumać nad historią czy upływem czasu …
  • AKWEDUKT –  wzniesiony został w 1784 roku nad kaskadą wodną. Niestety obecnie jest to jedynie rekonstrukcja oryginału powstałego w XVIII wieku.
  • GROBOWIEC NA WYSPIE TOPOLOWEJ – budowla ta miała stać się miejscem ostatniego spoczynku księżnej Heleny. Na grobowcu znajduje się napis „Et in arcadia ego” co można tłumaczyć jako „I ja w Arkadii żyłam” lub jako wyrażenie przekonania, że nawet w krainie szczęśliwości obecna jest śmierć.
  • DOMEK GOTYCKI – na początku 1814 roku księżna Helena Radziwiłłowa urządziła tutaj symboliczne „mieszkanie rycerza”, poświęcone jej synowi Michałowi Gedeonowi, generałowi napoleońskiemu. Jest to ciekawe dlatego, że Michał wracał do Arkadii jako zasłużony żołnierz napoleoński, a jego matka związana była z opcją prorosyjską.
  • PRZYBYTEK ARCYKAPŁANA – tutaj jest podobnie do Muru z Hermami. To nie przez swój wiek budowle te mają obecny wygląd. Po prostu celem było zbudowanie ruiny.
  • DOM MURGRABIEGO – jest to budowla bardzo podobna do Przybytku Arcykapłana, ale w większym stopniu nawiązująca do motywów średniowiecznych oraz zawierająca w sobie elementy neogotyckie. Wieża w przeszłości była niższa jednak w połowie XIX wieku została podwyższona.

PARK ARKADIA

Arkadia ma na swoim terenie wiele cudownych rzeźb! Nam szczególnie spodobał się lew ustawiony nad malowniczą wodą. 😎🤩

PS Zdjęcia są z 2012 i 2021 roku 😁

W Polsce na początku lat 70. XVIII w. w okolicy Warszawy zaczęły powstawać także inne ogrody: Michała Poniatowskiego w Jabłonnej, Izabeli Czartoryskiej w Powązkach, Izabeli Lubomirskiej w Mokotowie czy Kazimierza Poniatowskiego na Solcu, „na Książęcem” i „na Górze”. 😀

A tutaj jeszcze jedno porównanie – 2012 rok i 2021 rok. 😁 Wszystko dokładnie tak samo poza tym, że na pierwszym zdjęciu można zobaczyć nieco więcej tła. 😂😀

Polecamy to miejsce wszystkim, którzy chcą odpocząć, oderwać się od zgiełku miasta, czy też po prostu przenieść się w czasie w przełom wieku XVIII i XIX.

A teraz ważne informacje o Arkadii:

GPS52.087568, 20.013275
Ceny biletów16 zł  – normalny
10 zł  – ulgowy
1 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat
5 zł – pies
Godziny otwarciakwiecień – wrzesień -> codziennie od 10.00 – 18.00
październik – marzec -> codziennie od 10.00 – 16.00
Darmowy wstępw każdy poniedziałek oraz przez całą zimę
ParkingiBezpłatne!!

Poniżej bilety, które nabyliśmy w 2012 roku (w 2021 roku byliśmy wczesną wiosną więc nie płaciliśmy za wstęp):

A Wy byliście już w Arkadii?

AUTOR: Zuzanna (14 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments