Zdobyliśmy Altanę – najwyższy szczyt w województwie mazowieckim

Słyszeliście kiedykolwiek o Koronie Polski? Korona Polski jest zbliżonym projektem do Korony Gór Polski. Bowiem Korona Gór Polski to zbiór 28 najwyższych szczytów z polskich gór. Natomiast na Koronę Polski składa się 16 najwyższych punktów – z każdego województwa po jednym. My dzisiaj wybraliśmy się do wsi Hucisko, by stamtąd ruszyć szlakiem zielonym na najwyższy punkt w województwie mazowieckim – Altanę (408 m n.p.m).

Tak jak wspomniałam wcześniej, ruszamy z miejscowości Hucisko (GPS: N 51.1845751, E 20.7626643), znajdującej się około 16 km od miasta Skarżysko-Kamienna. Samochód pozostawiamy przy przystanku i ruszamy szlakiem zielonym w głąb lasu. Jak się okazało po dotarciu na miejsce, szlak ten jest zarówno pieszy jak i rowerowy.

Z tego miejsca mamy ok. 1 km pieszej wędrówki w jedną stronę na szczyt Altany, czyli niespełna 20 minut pieszo. Szlak nie jest zbyt skomplikowany, a jego pokonanie nie wymaga większych umiejętności ani specjalnego obuwia. Na trasie nie natrafimy na strome podejścia ani niebezpieczne momenty. Szlak jest poprowadzony w całości w lesie.

W czasie spaceru rozkoszujemy się pięknem lasu oraz otaczającej nas przyrody.

Po dotarciu na szczyt Altany, zauważamy 34 metrową wieżę przeciwpożarową, której funkcją jest obserwowanie okolicznych lasów przez obsługę i zapobieganie pożarom. Nie ma możliwości wejścia na tę wieżę.

Niestety, szczyt Altany jest położony w lesie i będąc tam nie ma możliwości podziwiania widoków.

Koło wieży stoi drewniany stolik z ławkami i kosz na śmieci. Tuż obok widać też pozostałości po dawnej konstrukcji jaka musiała się kiedyś tutaj znajdować.

Ze szczytu Altany można się wrócić do wsi Hucisko lub iść dalej szlakiem zielonym do Ciechostowic. My po zrobieniu kilku fotek, wracamy z powrotem tą samą drogą do Huciska.

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tym miejscu? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments