5 atrakcji turystycznych w Kielcach

Kielce jak wiadomo to stolica województwa świętokrzyskiego. Miasto to liczy niecałe 200 tyś. mieszkańców, co sprawia, że jest 17 miastem w Polsce pod względem liczby ludności. My zawitaliśmy do Kielc w czasie weekendowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie. Udało nam się zobaczyć kilka ciekawych atrakcji. 😊

Miejsca, które odwiedziliśmy:

Wzgórze Zamkowe

Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy w Kielcach jest wzniesienie znajdujące się w centrum Kielc, mierzące wysokość 280 m n.p.m. Zwane jest także Wzgórzem Katedralnym, ze względu na znajdujący się na jej szczycie Pałac Biskupów Krakowskich. To bardzo fajne miejsce na spacer, szczególnie że u podnóża wzgórza jest Park Miejski im. Stanisława Staszica, który oferuje możliwość poruszania się po wielu ścieżkach pieszych i rowerowych. Na jego terenie jest także plac zabaw dla dzieci i Staw Podzamecki.

Ponad to przechadzając się po parku, warto iść w kierunku Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich i przejść obok Źródełka Biruty. Stoi przy nim kamienna rzeźba „Przysięga miłości” autorstwa Ryszarda Wojciechowskiego.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach

(plac Zamkowy 1, 25-001 Kielce)

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich to jeden z najlepiej zachowanych wczesnobarokowych pałaców z XVII wieku w Polsce. Był niegdyś rezydencją biskupów krakowskich. Obecnie to oddział Muzuem Narodowego w Kielcach. Konstrukcja powstała w latach 1637-1641 i od tamtej pory była sukcesywnie rozbudowywana i zmieniana. Cały zespół pałacowy został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

Natomiast Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP to barokowa świątynia, zawierająca elementy stylu romańskiego. To także jeden z najcenniejszych zabytków miasta tak jak sąsiedni pałac. Obydwa budynki można zwiedzać, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Najwyższy punkt w Kielcach – Telegraf

(408 m n.p.m)

Telegraf to jeden ze szczytów należących do Korony Gór Świętokrzyskich, będący najwyższym wzniesieniem w granicach administracyjnych miasta Kielce. Mierzy on 408 m n.p.m. i należy do Pasma Dymińskiego Gór Świętokrzyskich. Szczegóły znajdziecie we wpisie: Zdobyliśmy Telegraf.

Muzeum Wsi Kieleckiej i Dworek Laszczyków

(ul. Jana Pawła II 6, Kielce)

Schodząc ze Wzgórza Zamkowego natknęliśmy się na Dworek Laszczyków i jest to ostatni drewniany obiekt tego typu w Kielcach. Postawiony został przez Jakuba Jaworskiego pod koniec XVIII wieku. Ten dwustuletni budynek do lat 70 XX wieku należał do prywatnego właściciela, potem mieściła się tam siedziba ZOZ-u. W 1988 roku trafił do Muzeum Wsi Kieleckiej na cele administracyjne i wystawiennicze. Dzięki temu może go dziś swobodnie podziwiać i zwiedzać. Muzeum Wsi Kieleckiej ma także inne atrakcje w ofercie. Między innymi w Tokarni, Michniowie, Bodzentynie i Szwarszowicach.

Rezerwat Przyrody Kadzielnia

(GPS parkingu: N 50.862848, E 20.616167)

Kielecka Kadzielnia to bardzo popularne miejsce na mapie tegoż miasta. Kadzielnia to nic innego jak wyrobisko po wcześniejszych odkrytych kamieniołomach, w których pozyskiwano wapień. Wokół Skałki Geologów obszar jest wypełniony wodami podziemnymi tworzącymi Jezioro Szmaragdowe. To także największe skupisko jaskiń na całej Kielecczyźnie, jest ich tutaj 25. Najdłuższa z nich jest udostępniona dla turystów. Najważniejszą częścią dawnych kamieniołomów jest też amfiteatr z pewnością znany przez fanów koncertów czy kabaretów.

Nazwa Kadzielnia najprawdopodobniej pochodzi od rosnącego tu jałowca wykorzystywanego do produkcji kadzideł. Na terenie tego rezerwatu przyrody znajduje się wiele tablic informacyjnych, jest ścieżka, która pozwala obejść cały ten obszar. Przy Kadzielni znajduje się bezpłatny parking oraz skatepark. A sama Kadzielnia oferuje szereg atrakcji i możliwości. Można tutaj skorzystać z kilku tyrolek, zwiedzić jedną z jaskiń oraz jest wariant dla doświadczonych czyli wspinaczka po Skale Geologów.

Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne w Kielcach

AUTOR: Julia (16 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
6 miesięcy temu

Świętokrzyskie jest najpiękniejsze. Z mężem uwielbiamy się w nim zatrzymywać. Uwielbiamy Zamek w Chęcinach i Łysicę! To prawdziwie magiczne miejsca. Podczas pobytu często śpimy np w Domkach Marzeń w Marzyszu. Mówiąc szczerze, łącząc wszystko razem dostajemy magiczne miejsce na weekend czy na dłużej. Kiedy będzie następny długi weekend? Chcę wreszcie gdzieś znowu pojechać… 🥲